Domů
Jaderné elektrárny
Reaktor eVinci jako náhrada diesel generátorů v Kanadě
Dieselový generátor
Zdroj: Pixabay

Reaktor eVinci jako náhrada diesel generátorů v Kanadě

Mikro modulární reaktor eVinci může poskytnout potřebnou, čistou a cenově přijatelnou energii v odlehlých oblastech Kanady. Tyto závěry vychází ze studie proveditelnosti připravené společnostmi Bruce Power a Westinghouse.

Přibližně před rokem podepsaly společnosti Bruce Power a Westinghouse dohodu a prozkoumání možného využití reaktoru eVinci. Zpráva obsahuje průzkum trhu a možnosti nasazení reaktorového systému v Kanadě, dále se zaměřuje na jeho výhody a příležitosti plynoucí z jeho provozu. Zpráva také shrnuje hlavní politické požadavky a požadavky dozorného orgánu, které jsou významné pro nasazení tohoto konceptu.

Mikro modulární reaktor je ve zprávě popisován jako malá baterie pro malé rozvodné sítě. Takové podmínky zažívají lidé žijící v odlehlých oblastech, odlehlé doly, či jiná kritická infrastruktura. Reaktor eVinci pak může takovým oblastem dodávat výkon až 5 MWe, nebo 14 MWt. Návrh eVinci navíc podle společností poskytuje konkurenceschopnou dodávku energie při zachování odolnosti reaktoru vůči vnějším vlivům. Zařízení je také možné provozovat s minimální údržbou.

Rozměrově je eVinci tak malý, že je možné jej snadno přepravovat pomocí standardních transportních prostředků. Tato výhoda z něj dělá perfektního kandidáta pro odlehlé oblasti, kde je zapotřebí rychlá dodávka energie.

Reaktorový systém eVinci je popisován také jako malá baterie Reaktorový systém eVinci je popisován také jako malá baterie. Zdroj: Westinghouse

Očekává se, že provoz modulu eVinci bude o 14 % až 44 % ekonomičtější než dieselového agregátu. Toto rozpětí je dáno především cenou paliva a emisních povolenek. Výrobní blok navíc může snížit množství emisí až o 90 %.

Úspěšné nasazení eVinci záleží na zajištění správného modelu schvalování dozorným orgánem. Ten by měl zohlednit velikost reaktoru a jeho předpokládaný elektrický výkon stejně jako sníženou míru rizika provozu v cílovém místě. Společnost Westinghouse požádala v únoru 2018 kanadský jaderný dozor o předlicenční hodnocení návrhu reaktoru.

Podle studie proveditelnosti by měl být první komerční reaktor v Kanadě licencovaný do tří let. Zároveň však zpráva dodává, že veřejné mínění a přijetí koncepce bude zásadní pro nasazení reaktoru.

Studie zakončuje informací o realizovatelné alternativě diesel generátorů v podobě mikro reaktoru eVinci. Ten může být nasazen nejen v dolech, či odlehlých oblastech, ale i lokalitách s obtížnou elektrifikací. Zde může předvést své schopnosti redukovat, či úplně eliminovat závislost na drahém provozu a přejít tak k mnohem ekonomičtější možnosti, která navíc snižuje emise skleníkových plynů. Provozem reaktoru eVinci je podpořena i místní ekonomika, která díky nižším cenám elektřiny a vytápění může dále růst.

"Silné partnerství mezi společnostmi Bruce Power a Westinghouse připravilo půdu pro zahájení programu nasazení mikro reaktoru eVinci v Kanadě. Zde se předvede jako udržitelný zdroj bezemisní energie ve vzdálených oblastech bez napojení na elektrárenskou strukturu. Toto úsilí podporují federální a provinční vlády, které uvažují jaderné technologie pro docílení nulových emisí do roku 2050," uvádí studie.

Energetika odlehlých oblastí

Kanadská vláda v minulosti založila program „Small Modular Reactor Roadmap“. Ten se zaměřuje právě na možnosti jaderné energetiky při podpoře odlehlých oblastí. Výše zmíněná studie proveditelnosti ukazuje jedinečné možnosti a výhody mikro modulárního reaktoru eVinci při hledání správného řešení. Mezi výhody reaktoru eVinci určitě patří dle studie jeho mobilita, malá zastavěná plocha, flexibilita, či životnost a cena.

Jaderné zdroje energie pro odlehlé oblasti vyvíjí i Rusko. To již nyní provozuje plovoucí elektrárnu Akademik Lomonosov, která je schopna dodávat nejen elektřinu a teplo, ale také odsolenou mořskou vodu. Akademik Lomonosov je v provozu na Čukotce, poblíž města Pevek, od prosince 2019. V plovoucím pontonu jsou umístěny dva tlakovodní reaktory KLT-40S s celkovým výkonem 140 MWe. Plovoucí jaderná elektrárna zajišťuje přibližně 20 % poptávky lokality Chaun-Bilibino a v budoucnu nahradí jadernou elektrárnu Bilibino.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Pavel Karásek
3. listopad 2021, 11:05

Jaderná lobby se zase snaží přesvědčit o nezbytnosti rozvoje jeadené energetiky. Všechno ale obvykle končí fiaskem. Nedaří se s výstavbou nových jaderných elektráren ve vyspělých zemích(viz Finsko, Maďarsko, Slovensko, Velká Británie, Francie, USA atd.) a Čína a třetí svět to nezachrání, ani reaktory čtvrté generace a ty malé modulární to zřejmě nevytrhnou a budou opět fiaskem. O jaderné fůzi se netřeba zmiňovat, ta nikdy nebude provozována komerčně. Řešením budou tedy OZE.

Michal Koštíř
3. listopad 2021, 11:18

OZE - občasné zdroje energie se výborně hodí na občasnou spotřebu.

Petr Prochaska
3. listopad 2021, 12:21

Vyspělý svět je progresivně liberální, ekologický je je obecně proti JE. Fakt, že se nedaří JE stavět je dán byrokracií, kdy se do procesu přípravy mohou montovat různí aktivisté. Rosatomu se nedaří v EU dostat ke stavebnímu povolení, protože má proti sobě ideové nepřátele (nemají rádi Rusko obecně) a obrovskou byrokracii. Mimo EU staví Rosatom reaktory jako Baťa cvičky. Jihokorejci, Westinghouse i Francouzi sice nemají problém s ideovými politruky nenávidějící Rusko, ale i tak mají problém s byrokracíí a problém mají také s tím, že mají tak málo zakázek, že staví v podstatě prototypy, takže ve Finsku už francouzi staví JE 17 let a stále není hotová.

Vlastimil Vosinek
3. listopad 2021, 13:12

Svět by konečně měl opustit zabomysi války a zaměřit se na potlačení oteplování naší rodné planety. Samé scifi o světech kolem nás jenom dokládají jedinečnost země. Pokud Rosatom umí, měl by se uprednostnit. Pokud jsou malé reaktory efektivní, měly by se používat. Jezdit na vodík získaný elektrolyzou z vody po odsloleni elektrovoltaikou vetrniky. Ale atom je základ. To je vidět dnes. Za dne plynové a uhelné elektrárny, ale bezpecne atomové. S pozdravem Vlastik

Pavel Bends
3. listopad 2021, 14:44

Jasné a pŕesné. Dík

Jan Veselý
3. listopad 2021, 15:00

Zákony logiky tvrdí, že nejdříve musíte ověřit platnost vašich předpokladů. Až potom na jejich základě můžete něco usuzovat. Bez toho to jsou bezcenné spekulace.

Tomáš Formánek
3. listopad 2021, 23:57

U nás v Česku, žádné zákony logiky neplatí. Tady funguje pouze princip, že kdo má tzv. díru do "zádele", tak může v "Pražské žvanírně" prosazovat svoje názory. Škoda, že tento princip nefungoval už před více než 75-ti lety. To by se v Praze stále diskutovalo o vhodnosti způsobu dopravy pro MHD, jestli použít podzemní tramvaje nebo metro. No a pražané by dnes jezdili na koloběžce, což by bylo určitě ekologičtější. Podobné je to s atomovou energií. Teď už lze jenom čekat, že se v té "žvanírně" usnesou na tom, že každý v Česku vyfasuje ebonitovou tyč a liščí ocas a stane se "green" samozásobitelem.

Tomáš Novák
4. listopad 2021, 08:13

Pražané dnes jezdí na koloběžce, možná mohli už před těmi 75 lety :-D

Energetik007
4. listopad 2021, 08:41

Kanada je dobrá..jejich Candu na přírodní uran s kontinuálním provozem běží bez problémů v Rumunsku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se