Reaktorová nádoba prvního tureckého reaktoru byla usazena na své místo
Na prvním bloku nově budované turecké elektrárny Akkuyu byla nainstalována tlaková reaktorová nádoba. Ruská státní společnost Rosatom, která v provincii Mersin buduje celkem čtyři reaktory designu VVER-1200, popsala tento milník jako „jednu z klíčových fází v umístění hlavních komponent“.
Před instalací reaktorové nádoby byl na prvním bloku namontován lapač taveniny, betonová podpora, příhradové vazníky, suché biologické stínění a tepelná izolace válcové části reaktorové nádoby. Krátce před montáží nádoby byl na místo usazen podpůrný prstenec, který nese hlavní váhu nádoby.
Komponenta vážící 330 tun
Reaktorová nádoba váží 330 tun, měří v průměru 4,5 metru a na výšku má 12 metrů. Usazení nádoby dovnitř reaktorového bloku 1 proběhlo pomocí samohybného pásového jeřábu Liebherr LR 13000 s nosností až 3 000 tun. Komponenta byla zvednuta nad reaktorový prostor a umístěna do reaktorové šachty.
Umístění reaktorové nádoby pro JE Akkuyu 1; Zdroj: Rosatom
„Instalace reaktorové tlakové nádoby na prvním bloku je jednou z hlavních událostí tohoto roku. Dne 21. dubna jsme namontovali nosný prstenec, na kterém je usazena reaktorová nádoba. Jedná se o konstrukční prvek jaderné elektrárny navržený tak, aby při zatížení zabránil horizontálním a vertikálním dilatacím. Nyní je reaktorová nádoba umístěna na své projektované pozici,“ řekl Sergei Butckikh, první zástupce generálního ředitele Akkuyu Nuclear JSC a ředitel jaderné elektrárny Akkuyu. „Dokončení instalace reaktorové nádoby nám umožní pokračovat v konstrukci šachty reaktoru.“
Technologie umožňuje souběh stavebních a montážních prací
Rosatom poznamenal, že instalace tlakové nádoby byla provedena stavební metodou „Open Top“, skrz odkrytou horní část válcové části reaktorové budovy. Metoda umožňuje současné provádění stavebních a montážních operací, díky čemuž lze zahájit instalaci zařízení a potrubních tras ještě před dokončením betonáže podlah. Tato stavební technologie se již osvědčila při stavbě jaderných elektráren v Číně, Japonsku, Bulharsku a Rusku, včetně výstavby bloků JE Leningrad II, které disponují reaktory VVER-1200. Technologie „Open Top“ bude použita také pro montáž parogenerátorů, kompenzátorů objemu, hlavních cirkulačních čerpadel a dalšího technologického vybavení v reaktorové budově elektrárny Akkuyu.
Lokace budoucí jaderné elektrárny Akkuyu
Spuštění elektrárny plánováno na rok 2023
Po usazení reaktorové nádoby na prvním bloku budou stavební dělníci pokračovat v betonáži šachty reaktoru. Nainstalují podpory pro hlavní komponenty cirkulačního potrubí a parogenerátory. Po montáži plášťů sestavy hlavních cirkulačních čerpadel bude možné zahájit svařování hlavního cirkulačního potrubí, které propojuje hlavní zařízení primárního okruhu.
Jaderná elektrárna Akkuyu bude po dokončení disponovat instalovaným výkonem 4 800 MWe, což má pokrýt 10 % národní elektrické spotřeby Turecka. Turecko si klade za cíl spustit první blok v roce 2023, ke 100. výročí založení republiky.
Mohlo by vás zajímat:
Já jsem frankofil. Normálně bych si přál aby u nás stavěli Frantìci. Ale oni podlehli ( i když ne tak jako Němci ) hysterickým a prodejným novinářům. Ještě loni zavřeli Fessenheim.( Pokud vyhraje LePenka nebo Zemmour tak ho zas otevřou ) Vždyť dneska kromě Rusů a Číňanů nikdo jaderky neumí. Ještě Korejci ? Mým drahým Frantìkům se před topnou sezónou po...ly čtyři reaktory. Zrovna ty nejnovější. Tak se jim možná mimovolně splní velkolepý plán Hollandův. Snìžit podìl jádra ze 75 na 50 %. Odvoj místo rozvoje !!
Vyřazení Rusů Čìňanů znamená postavit nový reaktor za dvacet - třicet let.
ČR vyřadila RF z EDU5 a dává nám všem najevo, že dodávky spolehlivé EE po r.2030 vůbec nezajímá naše politiky z PSP a vlády ČR
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se