Domů
Jaderné elektrárny
Rosatom plánuje v České republice výzkum jaderného paliva
Výzkumný reaktor LVR-15; Zdroj. ÚJV Řež

Rosatom plánuje v České republice výzkum jaderného paliva

Společnost TVEL a Ústav jaderného výzkumu v Řeži u Prahy podepsaly smlouvu o spolupráci v oblasti materiálových studií a výzkumu. TVEL, dceřiná společnost Rosatomu vyrábějící jaderné palivo, v pondělí oznámila, že čeští vědci budou provádět experimenty s materiály používanými pro palivové elementy ozařováním v reaktoru Centra jaderného výzkumu v Řeži a provedou studie vlastností před a po působení záření na tyto materiály.

Výzkum se zaměří na chování konstrukčních materiálů pro palivové soubory, včetně zirkonia, chróm-niklu a slitin oceli, stejně jako některých dalších významných materiálů. Studie jsou podle TVEL určeny pro „ověření provozních charakteristik ruského jaderného paliva“.

Reaktor LVR-15 v Centru jaderného výzkumu Řež; Zdroj: TVEL

Nezávislé ověření materiálových vlastností

„Výzkumné centrum v Řeži disponuje vysoce profesionálním personálem a moderní infrastrukturou pro materiálový výzkum v jaderném průmyslu. Při posuzování materiálů použitých pro palivové soubory od firmy TVEL, se chceme zaměřit na studie jejich korozní odolnosti, vznik mikrotrhlin při teplotním namáhání, strukturální vlastnosti, poškození únavou materiálu, experimenty se suchým úložištěm a testování v prostředí vody s nadkritickými parametry,“ řekl Alexander Ugryumov, viceprezident pro výzkum a vývoj ve společnosti TVEL.

Data ze studie českého výzkumného střediska podle Ugryumova poskytnou další ověření kvality produktů společnosti TVEL.

Pracoviště polohorkých komor. Zdroj: ÚJV
Pracoviště polohorkých komor. Zdroj: ÚJV

Infrastruktura Centra jaderného výzkumu v Řeži disponuje lehkovodním výzkumným reaktorem, technologickou vodní smyčkou pro simulaci podmínek v různých typech reaktorů, horkými a polohorkými komorami pro analýzu ozářených materiálů a také množství certifikovaných laboratoří pro mechanický a strukturální výzkum ozářených a neozářených materiálů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se