Domů
Jaderné elektrárny
Rumunsko podniklo další krok k obnovení dostavby JE Cernavoda
Zdroj: Nuclearelectrica

Rumunsko podniklo další krok k obnovení dostavby JE Cernavoda

Rumunská státní energetická společnost Nuclearelectrica ke konci minulého týdne oznámila další pokrok v možné dostavbě 3 a 4 bloku JE Cernavoda. V rámci přípravné fáze společnost uzavřela smlouvu s kanadskou společností Candu Energy. V rámci uzavřené smlouvy má Candu Energy poskytnout své inženýrské služby pro vypracování a aktualizaci některých dokumentů nezbytných pro obnovení realizace 3 a 4 bloku.

Smlouvu s Candu Energy uzavřela projektová společnost EnergoNuclear S.A., která byla vytvořena pro zajištění dostavby 3. a 4. bloku JE Cernavoda. Oba tyto bloky jsou od roku 1992 zakonzervované, blok 3 je dokončený z přibližně 15 %, blok 4 je dokončen ze 14 %.

Mezi majitele EnergoNuclear S.A. původně patřily společnosti ArcelorMittal Romania, Enel, GDF SUEZ, Iberdola, RWE Power a také ČEZ. V kontextu finanční krize a potřeby investovat v domovských státech se v roce 2011 řada společností z projektu stáhla a od roku 2013 je jediným majitelem společnosti rumunská Nuclearelectrica.

S projektem se počítá v rumunské energetické koncepci

Současná strategie pro obnovení a dostavbu reaktorů Candu v JE Cernavoda byla schválena v dubnu letošního roku a skládá se ze tří etap. Přípravná etapa byly zahájena zprovozněním projektové společnosti Energonuclear. Během 24 měsíců májí být nyní nasmlouvány technické, právní, finanční a inženýrské služby a provedeny nezbytné studie a hodnocení. Dostavba obou reaktorů je zahrnuta v rumunské energetické koncepci a Národním integrovaném plánu v oblasti energetiky a změn klimatu. Projekt je tak jedním z pilířů pro dosažení energetické soběstačnosti a klimatických cílů.

V rámci této přípravné fáze projektu byla nyní uzavřena první smlouva. V jejím rámci má Candu Energy za v přepočtu přibližně 150 milionů korun připravit například aktualizaci základních licenčních dokumentů (LBD) či aktualizaci a rozpracování změn projektu souvisejících s bezpečností. Ty mají prokázat, že projekt bloků 3 a 4 splňuje požadavky směrnice o jaderné bezpečnosti.

"Jsme hrdí na to, že můžeme podepsat první smlouvu, která posouvá vývoj projektu bloků CANDU 3 a 4 v JE Cernavoda. Rumunsko potřebuje nové jaderné kapacity, čistý, odolný a nákladově efektivní zdroj energie jako řešení pro splnění svých dekarbonizačních cílů. Kromě bezpečnosti a stabilizace národní energetické soustavy přinese dostavba nových bloků CANDU také řadu socioekonomických přínosů. Až 19 000 nepřímo vytvořených pracovních míst, zamezení vypuštění 20 milionů tun CO2 ročně při provozu 4 bloků, navýšení podílu jaderné energie na celkové výrobě energie na 36 %," uvedl Cosmin Ghita, generální ředitel společnosti Nuclearelectrica SA.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
V německé jaderné elektrárně, která má být rezervou pro energetickou krizi, musí proběhnout naléhavé opravy. Netěsní ventil
22. září 2022, 15:41
V Temelíně přibude nový malý reaktor. Už v roce 2032
21. září 2022, 11:11
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se