Domů
Jaderné elektrárny
Rumunsko ratifikovalo dohodu o jaderném programu s USA
Zdroj: snclavalin.com

Rumunsko ratifikovalo dohodu o jaderném programu s USA

Rumunský senát ratifikoval mezinárodní dohodu o spolupráci při rozvoji a modernizaci rumunského jaderného programu. Body programu zahrnují dokončení 3. a 4. bloku elektrárny Cernavoda a rekonstrukci prvního bloku.

Dohoda mezi Rumunskem a Spojenými státy byla podepsána již v říjnu 2020. Podle generálního ředitele společnosti Nuclearelectrica (provozovatele jaderné elektrárny) jsou projekty klíčové pro závazky Rumunska v oblasti dekarbonizace energetického sektoru. Mezivládní dohodu již schválila Evropská komise.

Elektrárna Cernavoda je jedinou jadernou elektrárnou v Rumunsku. První návrhy zařízení vznikaly již v 60. letech, kdy byly upřednostněny těžkovodní reaktory nad reaktory VVER-440. Konečné plány byly předloženy v roce 1980, přičemž první práce na výstavbě začaly již v roce 1983. Nyní jsou v lokalitě provozovány dva těžkovodní reaktory CANDU o výkonu 650 MWe. Bloky jsou v provozu od roku 1996 a 2007.

Jaderná elektrárna Cernavoda Zdroj: Nuclearelectrica

Jedním z hlavních přání provozovatele elektrárny je prodloužit dobu provozu prvního bloku na 60 let. V lokalitě elektrárny jsou navíc další dva bloky, které nejsou plně dokončeny. Většina práce na dalších dvou blocích byla vykonána v 80. letech minulého století před pádem vlády v roce 1989. V červenci 2020 však Rumunsko spustilo tendr na novou studii proveditelnosti dokončení 3. a 4. energetického bloku.

Projekt dokončení zbylých dvou bloků představuje významný příspěvek a závazek ke snižování emisí oxidu uhličitého. Nyní rumunské jaderné elektrárny snižují emise oxidu uhličitého o 10 milionů tun ročně. Po roce 2031 by mohlo dojít ke zdvojnásobení této hodnoty.

Projekt výstavby podpoří vývoj státního dodavatelského řetězce, který tak vytvoří až 9 000 pracovních pozic. Ty budou vznikat i ve vývoji a výzkumu jaderného průmyslu.

Podle informací z Rumunského senátu byla dohoda ratifikována většinou. Téměř 130 hlasů bylo pro ratifikaci dohody, pouze jeden hlas proti a jeden hlasující se zdržel hlasování. Ratifikovanou dohodu nyní musí schválit Rumunský prezident Klaus Iohannis.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.