Domů
Jaderné elektrárny
Rusko dokončilo první testy jaderného paliva odolného vůči haváriím

Rusko dokončilo první testy jaderného paliva odolného vůči haváriím

TVEL, dceřiná společnost ruského Rosatomu a výrobce jaderného paliva, dokončila první fázi testování svého „accident-tolerant fuel“ (ATF), tedy paliva se zvýšenou odolností pro případy jaderných havárií. Zkouška probíhala uvnitř reaktoru ve Státním výzkumném institutu jaderných reaktorů v ruském Dimitrovgradě.

V lednu tohoto roku byly dva experimentální ATF palivové soubory spolu s VVER a západními PWR palivovými proutky zavezeny do vodní smyčky výzkumného reaktoru MIR s odpovídajícími fyzikálně-chemickými vlastnostmi.

Každý palivový soubor obsahuje 24 palivových elementů ve čtyř různých konfiguracích materiálu pokrytí a palivové matrice. Palivové pelety byly vyrobeny z obvyklé směsi oxidu uraničitého, nebo slitiny uran-molybdenu se zvýšenou hustotou a tepelnou vodivostí. Jako materiál palivového pokrytí byla použita zirkoniová slitina s chromovým pokrytím nebo chrom-niklová slitina.

ATF, ruská verze paliva se zvýšenou odolností vůči haváriím spojených se ztrátou chladiva, pro tlakovodní reaktory; Zdroj: TVEL

Dobré výsledky první fáze zkoušek

Po prvním ozařovacím cyklu byly oba palivové soubory vyjmuty z reaktoru. Jejich předběžné vyšetření proběhlo přímo na místě týmem z Bochvarova ústavu anorganických materiálů, výzkumného zařízení TVELu v Moskvě. „Prohlídky neodhalily změny v geometrii palivových tyčí, ani poškození povrchu pokrytí“, uvedl TVEL.

Několik palivových proutků z každého palivového souboru bylo vyňato pro pozdější poradiační studie. Výsledky každého z nich pomohou určit optimální kombinaci materiálů. Namísto vyjmutých palivových proutků budou zavedeny do palivových souborů nové neozářené vzorky pro další radiační testy v reaktoru MIR.

Lehkovodní výzkumný reaktor MIR; Zdroj: NIIAR

Do roku 2020 se společnost TVEL zavázala rozšířit testování na ozařování v komerčním reaktoru, uvedl Alexander Ugryumov, viceprezident pro výzkum a vývoj v TVELu.

Zkoušky v komerčních reaktorech

„Plánujeme zejména zavezení celé palivové vsázky s několika ATF proutky do jednoho z ruských provozovaných reaktorů VVER-1000. Dále zvažujeme testování některých dalších materiálů pro palivové pelety a pokrytí palivových proutků,“ dodal Ugryumov.

ATF je jaderné palivo odolné vůči závažným nadprojektovým haváriím jaderných elektráren, které zahrnují ztrátu chladiva z primárního okruhu (reaktor). I v případě nehody spojené se ztrátou odvodu tepla z aktivní zóny reaktoru je palivo ATF navrženo pro udržení integrity na dostatečně dlouhou dobu bez vzniku chemické reakce zirkonia s párou, při které dochází k produkci vodíku.

„ATF má zásadní význam pro další zvyšování integrální bezpečnosti a spolehlivosti jaderné energie,“ uvedl TVEL.

Zdroj úvodní fotografie: TVEL

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Konec dodávek ruského paliva v Temelíně. ČEZ uzavřel miliardové smlouvy se západními firmami
28. červen 2022, 08:35
ČEZ chce 15 nových jaderných bloků do 30 let, říká člen představenstva Cyrani
28. červen 2022, 08:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
energetik II
6. listopad 2019, 16:23

Pokud při úplné ztrátě chlazení v aktivní zóně reaktoru nebude zirkonium- chromový obal palivových souborů reagovat s párou za vzniku vodíku, tak skutečně dojde k dalšímu výraznému posunu v bezpečnosti jaderných elektráren. Bude-li nakonec problém dotažen do kladného výsledku, bude třeba ROSATOMU pogratulovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se