Rusko nahrazuje stárnoucí RBMK reaktory, oznámilo zahájení přípravných prací na 4 nových reaktorech

DomůJaderné elektrárnyRusko nahrazuje stárnoucí RBMK reaktory, oznámilo zahájení přípravných prací na 4 nových reaktorech

Rosenergoatom, dceřiná společnost Rosatomu odpovědná za provoz ruských jaderných elektráren, v pátek oznámila zahájení přípravných prací pro výstavbu 4 nových reaktorů. Dva reaktory VVER-TOI mají být vybudovány v lokalitě poblíž stávající jaderné elektrárny Smolensk, druhé dva reaktory typu VVER-1200 mají vzniknout jako bloky 3 a 4 v jaderné elektrárně Leningradská II.

Rosenergoatom prohlásil, že rozhodnutí o výstavbě reaktorů bylo podepsáno generálním ředitelem Rosatomu, Alexejem Lichačovem. Rozhodnutí předcházela schůzka o organizaci prací na výstavbě reaktorů v Rusku a jmenování osob odpovědných za realizaci investičních projektů. Všechny nové reaktory ve Smolensku II a Leningradské II jsou zahrnuty do obecného schématu umístění energetických zařízení do roku 2035 schváleném ruskou vládou.

Pro nové bloky v obou elektrárnách – JE Leningradská II a Smolensk II, bude Rosenergoatom plnit roli technického dodavatele pro oba investiční projekty. Atomproekt JSC bude generálním návrhářem pro další bloky v JE Leningradská II, Atomenergoproekt JSC bude tuto roli zastávat pro projekt JE Smolensk II.

Koncem letošního roku bude zahájen projekt přípravných prací na výstavbu bloků 3 a 4 v lokalitě  JE Leningradská II. Na staveništi mají vyrůst dočasné ubytovny a průmyslová základna pro samotnou výstavbu. V letech 2020 až 2022 se mají uskutečnit veřejná slyšení týkající se zdůvodnění licence a posouzení dopadu nových jednotek na životní prostředí s cílem získat stavební povolení.

Náhrada za stárnoucí grafitové reaktory RBMK

Jaderná elektrárna Leningradská II má mít 4 bloky VVER 1200. Její blok 1 byl přifázován na síť 9. března 2019 a stal se druhým spuštěným reaktorem VVER-1200. Jaderná elektrárna Smolensk II má být vybudována 6 kilometrů od stávající jaderné elektrárny Smolensk.

Smolensk II má podobně jako Leningradská II a Kursk II tvořit náhradu stárnoucích reaktorů RBMK, jejichž provoz má být postupně ukončen během následující dekády.

Zdroj úvodní fotografie: Rosatom