Rusko po 45 letech provozu odstavilo druhý blok jaderné elektrárny Kursk
Rusko odstavilo druhý blok typu RBMK-1000 jaderné elektrárny Kursk. Blok s instalovaným výkonem 925 MW od roku 1979 vyrobil přes 250 TWh elektrické energie. V rámci druhé fáze elektrárny Kursk jsou nyní ve výstavbě dva nové bloky VVER-TOI, které postupně nahradí odstavované bloky.
Ruská energetická společnost Rosenergoatom oznámila, že dne 31. ledna 2024 ve 4:01 tamního času definitivně odstavila druhý blok jaderné elektrárny Kursk. Blok typu RBMK-1000 s instalovaným výkonem 925 MW (netto) byl v provozu od roku 1979. Původní projektovaná životnost zařízení činila 30 let, dalších 15 let provozu navíc umožnila rozsáhlá technická modernizace.
„Za dobu provozu ve výrobním režimu vyrobil druhý blok více než 256 miliard kWh elektřiny. Tento objem je dostatečný k zajištění současné spotřeby elektřiny pro 4,3 milionu ruských obyvatel po celou 45letou životnost bloku,“ uvedl Alexander Shutikov, generální ředitel Rosenergoatomu.
Jaderná elektrárna Kursk se nachází v západním Rusku, nedaleko hranic s Ukrajinou. Elektrárna disponovala celkem 4 reaktory typu RBMK z let 1977 až 1986. První zprovozněný blok odstavil provozovatel v prosinci roku 2021. V současné době tak zbývají v provozu třetí a čtvrtý blok, které by měly vyrábět elektřinu do roku 2029, respektive 2031. Během svého provozu elektrárna do sítě dodala již přes 1 000 TWh elektřiny.
Náhrada ještě letos?
Jako náhradu odstavovaných bloků v elektrárně Kursk zahájil Rosenergoatom výstavbu dvou nových bloků v letech 2018 a 2019. První blok Kursk II typu VVER-TOI založený na reaktoru VVER-1300 s instalovaným elektrickým výkonem 1155 MW (netto) má podle plánů zahájit výrobu elektřiny ještě letos. Bude se jednat o první blok tohoto typu a Rosatom počítá, že díky menšímu počtu svarů by mohl dosáhnout až 100leté životnosti.
"V elektrárně Kursk, stejně jako v elektrárně Leningrad, probíhá výměna generací jaderných bloků. Náhrada vyřazené kapacity bude pro spotřebitele elektřiny neznatelná," dodal Shutikov.
Mohlo by vás zajímat:
Zajímavé ... v Rusku a Číně trvá 6-7 let postavit a uvést do provozu jaderný blok. Na vyspělém západě 10+ a neustále problém, nejde, problém, problém, nejde. ....
1 000 TWh nizkoemisnej elektriny, znie fantasticky. Nahradzanie RBMK modernejsimi VVER je len dobre.
Ale ten odhad 100 zivotnosti. No neviem, mne laikovi to znie podozrivo
Podozrivo? He, he... V Dukovanech už probíhají vážné úvahy o 80leté životnosti. Tj. v provozu až do roku 2065.
To pak bude zajímavý problém v tom, že se budou muset rozhodnout jestli budou prodlužovat životnost stávajících reaktorů nebo stavět ty 4 nové. Obojí se jim tam nevejde.
Místa je tam dost, ty dva bloky jsou naplánované mimo areál současné elektrárny. Jediný problém je s vodou, muselo by se použít hybridní chlazení, čímž se dá spotřeba vody nových bloků snížit i na 25 % oproti klasickému způsobu, za cenu o něco vyšších investičních nákladů a drobného snížení výkonu.
Tak to mohli do Dukovan rovnou narvat EPR 1600 resp korejskou 1400. Stejně nám i při objednání 4 blokú bude výkon JE chybět. A když zálohu na 1600MW zvládli finové, tak to snad zvládneme taky.
Problém je i s dopravou velkých komponent na takhle velké bloky, zvlášť u dvousmyčkového APR1400 jsou třeba parogenerátory obrovské.
Pro tendr v Dukovanech by se musel stavět jinak nepotřebný obchvat Třebíče za miliardy, který by navíc zničil Libušino údolí, což je poslední zelený kout v bezprostředním sousedství Třebíče
Obchvat Třebíče není nepotřebný, dopravní situace v Třebíči je špatná a obchvat je potřeba tak jako tak. Každá dopravní stavba něco "zničí", to by se nemohlo postavit nikdy nic.
trebicsky .denik. cz/zpravy_region/trebicske-organizace-sepsaly-memorandum-k-obchvatu-nastvaly-je-kolony-ve-meste-2.html
Tipuju že dukovanské bloky dají nejmíň 70 let. To by ale mohlo pořád vycházet, než se dostaví spožděné nové bloky. Sranda začne až po prodloužení na 80 let.
Já bych to tak tragicky neviděl... Třeba se bude chladit přes výměník pro vytápění okolních měst. Teplovod do Brna a nebo podobně...
Je třeba to chladit na nějakých maximálně 30°C. Tím se nikdo v okolních městech moc nezahřeje. Tak na vytápění skleníku, pokud jsou blízko.
Horkovod (např. do toho Brna) znamená odebrat kus využitelného tepla a o to snížit produkci elektřiny. To už není o nějakém využití ztrát, ale naopak o využití zisku.
Dukovany budou mít s ohledem na probíhající klimatickou změnu problémy s chladící vodou.
A na to jste přišel jak? Vy máte nějaké lepší hydrologické vzdělání než odborníci, kteří se tím zabývali, a kteří tvrdí něco jiného než vy?
V létě Emile v přehradě Dalešice kvůli Dukovanům při suchu klesává hladina o 10 cm denně.
Akorát jste "zapomněl" dodat, Karásku, že hráz má stometrovou výšku, takže pro těch 10 cm denně je vytvořená dostatečná rezerva.
Rusové si na VVER 440 vyvinuli technologii vyžíhání reaktorové nádoby jako "lék" na neutronové křehnutí oceli. Pokud vím, mají to patentováno, jen nevím, jestli Dukovany dostaly licenci nebo to tam už zvládli než jsme se stačili s Rusy rozkmotřit. Pravděpodobně počítají právě s opakovaným žíháním - pak není důvod, proč by to nemělo vydržet 100 let.
wau, klobuk dole, pred sikovnymi ludmi.
Ako mat stabilny, nizkoemisny zdroj s perspektiviu 100 rokov to znie viac ako dobre
Žíhání našich VVERek se nemusí. Je z jiné druhy oceli.
Ve světě se žíhaly i jiné bloky než VVER. Problém velmi zesílen mědí ve svarovém kovu, ta když se eliminovala, křehne to významně pomaleji. Induktor použitý na Loviise byl škodovácký. Rusů netřeba.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se