V Rusku provedli zkušební montáž nádoby výzkumného reaktoru MBIR
Společnost Atommaš provedla zkušební montáž komponent pro víceúčelový sodíkem chlazený rychlý výzkumný reaktor MBIR, který se staví v Dimitrovgradu. Šest částí reaktoru zapojených do testu ve volgodonské pobočce společnosti AEM Technologies mělo celkovou hmotnost 164 tun.
MBIR je sodíkem chlazený reaktor fungující na rychlých neutronech s tepelným výkonem 150 MWt a plánovanou životností 50 let. Půjde o vícesmyčkový výzkumný reaktor, který bude schopen testovat vlastnosti různých materiálů chladiva (olovo, olovo-bismut a plynné chladivo) na směsném palivu MOX (uran-plutonium).
Vybavení rychlého reaktoru MBIR. Zdroj: MBIR
Ruský Výzkumný ústav atomových reaktorů (NIIAR) hodlá v lokalitě zřídit pro MBIR uzavřený palivový cyklus s využitím pyrochemického přepracování, který vyvinulo prozatím v pilotním měřítku.
Výstavba ruského reaktoru na rychle neutrony MBIR. Zdroj: Rosatom
Přesná montáž na desetiny milimetru
"Nádoba s opěrným prstencem byla instalována pomocí jeřábu do 20 metrů hlubokého kesonu na speciálně navrženou podpěru s maximální odchylkou od vodorovné polohy hlavního konektoru 0,1 mm," uvedl ke zkušební montáži Atommaš.
Sestava je 12 metrů vysoká a má průměr 4,1 metru. Uvnitř nádoby je instalován 45tunový koš o průměru 3,2 metru, který odděluje tok chladicího média (kapalného sodíku) vstupujícího do MBIR od vystupujícího a usměrňuje chlazení uvnitř reaktorové nádoby. V nádobě byly instalovány také tři clony, které chrání nádobu před účinky tepelných toků horké chladicí kapaliny.
Součásti reaktoru MBIR na sebe musí přesně navazovat; Zdroj: Atommaš
Výzkumný reaktor má ve srovnání se standardním designem VVER-1200 relativně tenké kovové stěny (do 50 mm ve srovnání s max. 300 mm u VVER-1200).
První spuštění možná již v roce 2027
"Specialisté spojili všechny komponenty, zkontrolovali jejich vlastnosti, montáž, přesnost a konfiguraci,“ uvedl Atommaš a dodal, že další plány zkoušek zahrnují "přejímací zkoušky, konzervaci včetně balení a přepravu zařízení MBIR k zákazníkovi".
Projekt MBIR má být otevřen zahraniční spolupráci v rámci mezinárodního projektu inovativních jaderných reaktorů a palivových cyklů Mezinárodní agentury pro atomovou energii.
Vědecké příležitosti spojené s provozem reaktoru MBIR; Zdroj: MBIR
Rosatom plánuje získat provozní licenci pro MBIR v roce 2027 a do konce téhož roku provést fyzické spuštění reaktoru. Energetické spuštění MBIR je plánováno v průběhu roku 2028 a jeho uvedení do provozu ve čtvrtém čtvrtletí téhož roku.
MBIR nahradí experimentální rychlý reaktor BOR-60, který byl v areálu NIIAR uveden do provozu v roce 1969.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se