
Růst cen plynu žene Japonsko k návratu jaderné energie
Japonsko připravuje půdu pro výstavbu jaderných elektráren nové generace, a to hned po obnovení provozu odstavených reaktorů. Důvodem jsou stále vysoké ceny zemního plynu, ale také nově vznikající datová centra, která spotřebují obrovské množství energie. Země však naráží na řadu politických výzev a odpor části společnosti.
Japonsko už koncem minulého roku signalizovalo, že uvažuje nad výstavbou nových jaderných reaktorů ve stávajících lokalitách. V kontextu jaderné havárie ve Fukušimě z roku 2011 se tak jedná o zásadní obrat v rétorice ohledně výroby elektřiny z jaderných zdrojů. Země vycházejícího slunce od havárie postupně obnovuje činnost jaderných zařízení a znovu otevírá 14 z 54 dosud odstavených reaktorů.
Fukušimskou havárii lze považovat za jeden z nejzásadnějších novodobých milníků v oblasti bezpečnosti jaderných elektráren, která zásadně ovlivnila celosvětové nahlížení na podporu této technologie.
Jaderné zdroje představovaly před havárií přibližně 30 % celkového elektroenergetického mixu země, přičemž po havárii byly odstaveny a výroba byla snížena téměř na nulu. Po znovuzahájení výroby elektřiny z jaderných elektráren se podíl výroby vyšplhal na 8,5 % z celkové výroby elektřiny v zemi.
Nový Strategický energetický plán má zajistit, že Japonsko bude v roce 2040 získávat 20 % energie z jádra, což se promítne do snížení podílu fosilních paliv na výrobě elektřiny z téměř 70 % v roce 2023 na 30 až 40 %.Dle informací poskytnutých vedoucími pracovníky na jaderných zařízeních by měla stávající fáze reaktivace probíhat minimálně do roku 2030. Profesor vědecké a technologické politiky Tokijské univerzity, Kazuto Suzuki, se domnívá, že obnovení řádného provozu většiny jaderných zařízení proběhne do pěti let. Suzuki také spoléhá na to, že v tuto dobu by se na trhu měly objevit nové a levnější technologie, jako jsou například malé modulární reaktory (SMR).
"Panuje všeobecná shoda, že nakonec musíme být závislí na jaderné energii. Vsadit na SMR může být něco, co je nezbytné. Po politické stránce existuje velmi silný impuls, ale co se týče společenské stránky, je zde malé povědomí o tom, co se s SMR děje," uvedl Suzuki.
Stále rostoucí poptávka po energii, ale i politická nevůle
Jeden z hlavních faktorů zásadního obratu v japonské energetické politice byl prudký nárůst cen plynu vyvolaný ruskou invazí na Ukrajinu. Vzhledem k tomu, že ostrovní země představuje druhého největšího importéra zkapalněného plynu, jedná se o tvrdou ránu pro japonskou ekonomiku.
Dalším významným faktorem je revize předpokládané spotřeby elektrické energie datových center nezbytných pro hladký chod umělé inteligence. Předpokládá se, že do roku 2030 dojde ke zdvojnásobení až ztrojnásobení spotřeby vynaložené na účely provozu datových center. Tyto prognózy zvrátily očekávání poklesu poptávky po elektřině v rychle se vylidňující zemi.
Japonsko vypracovalo plán pěti typů jaderných reaktorů nové generace, které by měly být bezpečnější než varné reaktory používané v elektrárně Fukušima Daiiči. Momentálně jsou preferovanou variantou vysokoteplotní reaktory chlazené plynem, které by podle vlády mohly začít fungovat někdy v roce 2030. Brzy by je následovaly pokročilé lehkovodní reaktory, poté menší modulární reaktory, množivé reaktory a nakonec jaderná fúze.
V místech, jako je například Kašiwazaki-Kariwa, kde se nachází největší jaderná elektrárna na světě, jejíž opětovné spuštění brzdí místní guvernér, plány často narážejí na odpor místních obyvatel vůči jaderné energetice.
Japonská federace advokátních komor, která je v této otázce aktivní, se k nové politice staví kriticky a tvrdí, že dekarbonizace musí pocházet z obnovitelných zdrojů energie.
Budoucnost SMR v Japonsku je nejistá
Vzhledem k rozvoji technologie menších jaderných reaktorů považují vláda a průmysl v Japonsku za nezbytné financovat projekty v zahraničí, aby si udržely odborné znalosti dodavatelského řetězce. Zároveň je ambicí země držet krok s dalšími pionýry v oblasti SMR, jako jsou Rusko a Čína, jejichž návrhy byly použity pro více než 90 % jaderných projektů, které se začaly stavět od roku 2017.
Hiroki Sato, výkonný ředitel globálního obchodu japonské energetické společnosti Chubu Electric, která investovala do společnosti NuScale, předního amerického vývojáře malých modulárních reaktorů, považuje zavedení nové reaktorové technologie v Japonsku za velmi náročné, zejména z hlediska pomalého postupu a opatrnosti tamního regulačního orgánu a odporu části veřejnosti.
Sato se domnívá, že reaktory SMR se v Japonsku neobjeví dříve než v roce 2040, přestože země a velké technologické společnosti potřebují čistou základní energii z jaderných a geotermálních zdrojů.
Jednou z japonských společností, které podporují NuScale jako investor a dodavatel klíčových zařízení, je IHI. Yasuyuki Hasegawa, který řídí jadernou divizi této skupiny těžkého průmyslu, říká: „Myslím, že tuto technologii můžeme dodat i do Japonska, ale největší otázkou je, kdy to bude.“
GE Vernova Hitachi, společný americko-japonský podnik, získala povolení k výstavbě SMR v kanadském Ontariu, který chce uvést do provozu v roce 2030.
NuScale podporují i další japonské společnosti, které doufají, že vzor úspěchu v zahraničí připraví půdu pro oživení jaderné energetiky v Japonsku a přesvědčí spotřebitele a regulační orgány, aby přijaly bezpečnější technologie.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se