Japonsko loni restartovalo další dva reaktory, zpět v provozu je jich již 14
Japonské energetické společnosti pokračovaly i v loňském roce v obnovování provozu dalších jaderných bloků, které byly odstaveny po havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Japonsko po havárii v roce 2011 začalo postupně odstavovat všechny jaderné reaktory, do provozu se jich zatím vrátila jen část. Jedním z bloků, které loni obnovily provoz, je druhý blok elektrárny Onagawa. Ta byla přitom vůbec nejblíže epicentru zemětřesení, které v roce 2011 vyvolalo ničivou vlnu tsunami.
Japonsko i nadále pokračuje ve spouštění původních jaderných reaktorů, které byly mezi lety 2013 a 2015 odstaveny z důvodu povinných bezpečnostních prověrek a vylepšení, které si vyžádala havárie jaderné elektrárny Fukušima Daiiči z března 2011. Před havárií způsobenou zemětřesením a následnou vlnou tsunami Japonsko provozovalo celkem 54 jaderných bloků. Ty se svým instalovaným výkonem okolo 40 GW pokrývaly zhruba 30 % spotřeby elektřiny v zemi.
Po březnu 2011 nicméně Japonsko postupně odstavilo veškeré jaderné bloky a k obnovování jejich provozu dochází až do teď. Prvními bloky, které byly restartovány již v roce 2015, byly první a druhý blok elektrárny Sendai. Obnovování provozu bloků je pomalý proces, kdy podle americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) navrácení dalších bloků do provozu protahovaly zpřísněné bezpečnostní kontroly a povolovací procesy, stejně jako probíhající soudní řízení v některých regionech z důvodu zvýšených obav ze strany veřejnosti.
Jaderné bloky restartované v Japonsku mezi lety 2015 a 2024. Zdroj: EIA
V rámci současného procesu opětovného spuštění bloků se po udělení povolení ze strany regulátorů dále konzultují místní samosprávy a prefektury. Kromě již 14 restartovaných bloků obdržely povolení k opětovnému spuštění podle EIA další tři bloky – bloky 6 a 7 elektrárny Kashiwazaki-Kariwa a jeden blok elektrárny Tokai Daini. Ty však zatím spuštěny nebyly. U dalších 10 bloků jejich případné obnovení provozu regulátoři nadále prověřují.
Status japonských jaderných bloků (stav k lednu 2025). Zdroj: EIA
Japonská vláda počítá s restartem dalších bloků
Restart jaderných bloků Japonsku pomáhá snižovat závislost na dovozu fosilních paliv, která výpadek ve výrobě elektřiny posledních více než 10 let nahrazují. V rámci energetické koncepce z roku 2021 tamní vláda cílí na podíl jádra na výrobě elektřiny v roce 2030 na úrovni 20 až 22 %. Návrh další revize dlouhodobého energetického plánu poté počítá s 20 % v roce 2040. V roce 2023 se přitom jaderné zdroje podílely na výrobě elektřiny v zemi pouhými 6 %.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se