Domů
Jaderné elektrárny
Šéf OSN Guterres volal po přístupu pozorovatelů do Záporožské jaderné elektrárny
JE Záporoží. Zdroj: Energoatom
Zdroj: Energoatom

Šéf OSN Guterres volal po přístupu pozorovatelů do Záporožské jaderné elektrárny

Generální tajemník OSN António Guterres dnes apeloval na zpřístupnění Záporožské jaderné elektrárny mezinárodním inspektorům poté, co se o víkendu objevily zprávy o novém ostřelování areálu na jihovýchodě Ukrajiny. Informovala o tom agentura Reuters. Podle Ukrajiny v sobotu ruská palba zasáhla skladiště vyhořelého jaderného paliva a zranila jednoho pracovníka, ruská strana to odmítá.

„Jakýkoli útok na jadernou elektrárnu je sebevražedná záležitost,“ řekl Guterres.

K tématu se vyjádřil při návštěvě Japonska, kde se předtím zúčastnil pietní akce při příležitosti 77. výročí svržení atomové bomby na město Hirošima. Šéf OSN zdůraznil, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) musí mít přístup do elektrárny u ukrajinského města Enerhodar.

Šéf MAAE Rafael Grossi o víkendu řekl, že současný vývoj vytváří „velmi skutečné riziko jaderné katastrofy“. Areálu největší jaderné elektrárny v Evropě se v březnu zmocnily ruské invazní síly a místo v uplynulých měsících opakovaně zasahují výstřely a exploze. Ačkoli dané území kontrolují Rusové, v elektrárně stále pracují ukrajinští technici.

Jeden ze zaměstnanců podle ukrajinské státní jaderné společnosti Enerhoatom v sobotu utrpěl zranění při novém ruském ostřelování. Podle Enerhoatomu byly také poškozeny tři senzory pro sledování radiace kolem areálu elektrárny. Ruskem dosazená okupační správa naopak hovořila o škodách způsobených ukrajinským útokem

Reuters poznamenal, že jeho reportéři nebyli schopni ověřit verzi té či oné strany.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(37)
Rosa
8. srpen 2022, 12:21

Celou dobu píšou, že ZAES obsadili rusáci a teď odstřelují svoje pozice???

Karásek
8. srpen 2022, 12:25

Tady vidíme, že přes jadernou energetiku cesta nepovede. Je neekonomická, neekologická a skrývá obrovská rizika. Mimochodem, do velkých potíží se díky jaderným elektrárnám nyní dostává Francie. Tam je kvůli poruchám nyní v provozu dvacet šest z padesáti sedmi reaktorů a v zimě tam hrozí blackouty.

Emil
8. srpen 2022, 12:37

Nevidíme tady ani že je neekonomická, ani že je neekologická. Obrovská rizika neskýtá jaderná energetika ale především válka se zemí, která vlastní atomové zbraně.

Další nesmysl je tvrzení "kvůli poruchám nyní v provozu dvacet šest z padesáti sedmi reaktorů". Ve skutečnosti jich je v provozu 30 z 56, jak se každý může přesvědčit zde: energy-charts. info/charts/power/chart.htm?l=en&c=FR&stacking=stacked_absolute_area&source=nuclear_unit&week=32

A kvůli poruchám je z toho mimo provoz jen 12 reaktorů, z nichž 6 (tedy polovinu) má EDF v plánu do zimy opět spustit.

Milan Vaněček
8. srpen 2022, 12:58

Obrovský úspěch Francie: v provozu 30 reaktorů, mimo provoz JEN 26 reaktorů.

Emil
8. srpen 2022, 13:15

Vždyť přece stejně měly být jaderné reaktory v létě "likvidovány konkurencí obnovitelných zdrojů energie" a sám se tu léta rozčilujete, když se odstaví blok v Dukovanech v zimě místo v létě, tak kde je problém?

hlpb
8. srpen 2022, 13:52

EDF je doslova v klinické smrti. Její problémy jsou gigantické, odstávka poloviny reaktorů doma a velký problém s reaktorem v Číně, který EDF doporučila kvůli problémům odstavit, doslova řekla, že v Evropě by při stejných problémech reaktor vypla. Čína zatím váhá... EDF má aktuálně dluh cca 50 miliard €, který rychle roste a do konce roku bude potřebovat finanční podporu. Francouzkou energetiku před kolapsem zachraňují okolní státy, a to hlavně Německo + 10 TWh

Emil
8. srpen 2022, 14:22

Ten "kolaps" francouzské energetiky podle Bláhy vypadá tak, že má letos Francie zatím záporné saldo exportu ve výši 6,2 TWh, což představuje 2,2 % jejich spotřeby elektřiny. Přitom když tu byla řeč o daleko větší závislosti Rakouska na dovozu (pokrývá dovozem až 20 % jejich spotřeby elektřiny), tvrdil Bláha: "Tak jak nejsem soběstační u ropy, zemního plynu, a dokonce potravin, tak holt nebude soběstační v energetice na příkladu např. Rakouska, vidíme, že nedostatek vlastní energie rozhodně nevede k ekonomickému úpadku".

Reaktor Taishan 1, kde byly zaznamenány netěsnosti pokrytí palivových proutků, byl odstaven již loni, EDF uváděla, že problém bude vyřešen úpravou vnitřní vestavby tlakové nádoby reaktoru a způsobu uchycení paliva. Tuto plánovanou úpravu aktuálně posuzuje čínský jaderný dozor. Není to nic mimořádného, co by se u nových reaktorů nedělo již dříve, podobné potíže se na konci prvních palivových kamaní vyskytly i v Temelíně.

Ivan Švančara
8. srpen 2022, 13:45

prispevky niektorych zelenych aktivistov vyssie vyvolavaju vo mne bujary smiech.

Přemek z Mělníka
8. srpen 2022, 14:19

Rusové obsadili Záporožskou jadernou elektrárnu, kterou dle ukrajinské strany ostřelují.....a tam nadále pracuje původní personál..

Nějak nechápu....

Pavel
8. srpen 2022, 14:50

To je jednoduché. Rusové ostřelují elektrárnu, aby měli materiál pro propagandu, kterou krmí vlastní obyvatelstvo, které tím excituji do maximálního válečného šílenství. Samozřejmě s tím, že to svedou na Ukrajince. Projděte si zprávy z Mordoru, tam se nic jiného nedozvíte. Standardní rusácká práce. To není nic nového.

Ivan Švančara
8. srpen 2022, 15:22

Occamova britva nestoji na tvojej strane.

Pavel
8. srpen 2022, 15:20

To co se děje v té JE je absolutní bezpečnostní tragédie podle MAAE. To že tam dochází k porušování snad všech bezpečnostních předpisů je zřejmé všem. Bude obrovský zázrak, pokud to neskončí katastrofou.

Přesto všechno, jaderní aktivisté jakoukoliv zmínku ohledně rizika ignorují, pokud přímo nebagatelizují. Je to logické, nemají žádný argument, žádné řešení. Takto postupuje i Drábová, která nás bude informovat o tom jak je radiační situace normální, a to tak dlouho, dokud to nebouchne. Ostatně co taky jiného může dělat, že?

Kdepak jsou komentáře jaderných aktivistů ohledně bezpečnostní situace v Záporoží? Nikde. Proč nebiji na poplach? Přijde jim to normální? Oni dobře ví, že je to bezpečnostní apokalypsa na kterou nechtějí upozorňovat. Prostě nezodpovědní poseroutkove. Neschopní jakékoliv zodpovědnosti. Pro jaderníky naprosto typické.

Ivan Švančara
8. srpen 2022, 15:25

co si predstavujete pod slovom apokalypsa, vojak Kefalin?

Přemek z Mělníka
9. srpen 2022, 09:21

Část světa viní z ostřelování Ukrajinu.....,z toho důvodu tam má dorazit nějaká "vyšetřovací komise odborníků" vyslaná z OSN, ale zajímavé, že příjezdu vyšetřovatelů brání ukrajinská strana s výmluvou na bezpečnost..

Přece by stačilo kdyby UA se zavázala, že po dobu vyšetřování této komise, nebudou do zkoumaných míst střílet....přeci aby si rusové sami stříleli do již zabrané elektrárny nedává žádný smysl......sorry jako..

Karásek
8. srpen 2022, 15:39

Tak poku vím, tak Rakousko nedováží 20 procent EE. V roce 2019 to byly 2 procenta. Možná měl Emil na mysli plyn a ropné oleje které se v některých elektrárnách v výrobě EE používají (např. Wien Simmering). To se ale má změnit výstavbou dalších větrných a fotovoltaických elektráren a taky dalších vodních elektráren (např. na řekách Inn a Mur).

Emil
8. srpen 2022, 15:54

Emil neměl na mysli plyn ani ropné oleje, Emil měl na mysli dovoz elektřiny, který skutečně dosáhl až 20 % spotřeby, jak je vidět zde:

energy-charts. info/charts/energy/chart.htm?l=en&c=AT&chartColumnSorting=default&interval=year&legendItems=011111111011111&year=-1

Každopádně by podle Bláhových kritérií musela být rakouská energetika "zachraňována před kolapsem" už dvacet let, přestože ještě loni tvrdil, že dovážet elektřinu žádný problém není.

Karásek
8. srpen 2022, 16:12

Kde k těm informacím Emil přišel? A byl by možný nějaký odkaz, který jde otevřít?

Emil
8. srpen 2022, 16:19

Odkaz jde otevřít, stačí odmazat mezeru za tečkou, aby automat nepoznal, že jde o odkaz a příspěvek tak nespadl do zdlouhavého procesu schvalování.

Karásek
9. srpen 2022, 10:54

Nic o Rakousku v tom odkazu není. Asi to bylo z Emilovy fantazie.

Antonín Mikeš
9. srpen 2022, 11:07

Máte pravdu pane Karásku je to záhadné zemi Austria viz:

"Total net electricity generation in Austria"

https://energy-charts.info/charts/energy/chart.htm?l=en&c=AT&chartColumnSorting=default&interval=year&legendItems=011111111011111&year=-1

Emil
9. srpen 2022, 11:22

Nic kromě grafu "Total net electricity generation in Austria", jak se každý snadno může přesvědčit. Austria je Rakousko, víte to?

Josef Štancl
8. srpen 2022, 16:58

Velmi jednoduše, elektrárnu obsazenou Rusy ostřelují Ukrajinci. A to už delší dobu

Ivan Novák
8. srpen 2022, 18:29

A co by z toho jedni nebo druzí kromě propagandy měli? Přerušit výrobu se teď hodí spíše Rusům, vyhnat Rusy z areálu chtějí Ukrajinci. Být přitom explicitně přistižen ovšem nepotřebuje žádný, ani tu výrobnu trvale zničit nebo způsobit skutečnou tzv. jadernou škodu (to neznamená, že k ní nedojde, válčící vojsko na přehmaty moc nehledí).

Vladimír Šťastný
8. srpen 2022, 19:09

A nepřijde vám logičtější, že kdyby rusové chtěli přerušit výrobu, nemuseli by sami na sebe zvenčí střílet, ale mohli by reaktory normálně, řízeně odstavit?

Ivan Novák
8. srpen 2022, 19:35

Tím by se poškodili i u té části tamní zbědované populace, která jim jinak drží palce. Válčí, protože podle jejich výkladu musí. Svévolné odstavení elektrárny by do toho nezapadlo, vynucené ano. Netvrdím, že vím, jak to bylo. Udělat z té elektrárny předmět vojenského využití je v každém pádě špatně.

Zdeves Pavel
8. srpen 2022, 21:39

Odstřelování JE je jen další způsob jak Ukrajina vydírá EU. Vzniklo to hned po tom co byla pozdržena podpora Ukrajiny ve výši 8 mld. EUR.

Láďa
8. srpen 2022, 22:57

Tak jistě. Ukrajina vyváží elektřinu do EU a bude si ostřelovat vlastní elektrárnu.

Martin P
9. srpen 2022, 13:10

To navýšení přeshraniční kapacity dělá zatím jen cca 250MW, ale mají v plánu zvyšovat vývoz, o tom žádná. Udivují mě ale mentální pochody lidí, kterým není podezřelé to, že by si Ukrajinci ničili už tak poničenou zemi. Jde o minimalizaci škod, jsou na vlastním území. A škody napáchané Svazem se budou odstraňovat 20 let, ne-li déle.

Ukrajincům přeju, aby vypráskali ruskou armádu někam na půl cesty k Volgogradu a z Krymu, aby si rozjeli na svém území a šelfech vlastní těžbu ropy a zemního plynu - minimálně 2 biliony m3 CH4, ne-li 5 bilionů - mohou tím splácet půjčky a dát zemi zase dohromady) a Česku a Polsku přeju, aby nám UKR dala dlouhodobý kontrakt na CH4 kolem 40EUR/MWh. Tak můžeme udělat dlouhý nos na všechny (RUS, GER) kdo nyní vydírají a nebo přinejmenším sdírají z kůže .

Ivan Švančara
9. srpen 2022, 14:06

martinko sa citi nadclovekom ako nedavno fuhrer

Martin P
9. srpen 2022, 16:51

Co to blábolíte, Švančaro.

Přemek z Mělníka
9. srpen 2022, 15:18

Martine, vlhké sny jsou krásné, ale s realitou často nemají nic společnýho....

Ukrajincům jde o podporu světa a Západu, která začíná pozvolna klesat, a na nějaké rozbité JE jim nesejde, navíc ji mají v rukou rusové... A naopak do Šos a do Brics se už hlásí víc jak deset zemí.....Jakto, budou obchodovat i s agresorem, tedy i s RF...?

Martin P
9. srpen 2022, 16:55

Přemku z Mělníka, to není vlhký sen, to je jen popis jednoho možného scénáře. Nevím, proč by stát s jedním z největších přírodních zásob plynu jich měl mít ještě více.

Další by byl, že Rusové odrbou Ukrajinu o část území a Evropu budou dál vydírat přes plyn. O tomhle už ale já "nesním", spíš tak ten ujo Švančara, možná i vy.

Zdeves Pavel
8. srpen 2022, 23:33

Tato JE již není defakto Ukrajinská, je v rukou osvobozenecké armády, ale je provozována původním ukrajinským personálem.

Emil
9. srpen 2022, 07:34

Koho ta "osvobozenecká armáda" osvobozuje a před čím? Takhle vyložit karty na stůl se jen tak nevidí. :-D

Zdeves Pavel
9. srpen 2022, 10:52

Pokud to nevíte, tak Donbas.

Emil
9. srpen 2022, 11:42

A ten Donbas se vydali "osvobozovat" přes Enerhodar... :-D

Čestmír Berka
9. srpen 2022, 00:03

Publikováno 1. června 2022 Charles Digges

zaporizhzhya Jaderná elektrárna Zaporizhzhya. Kredit: Ralf1969

Ukrajinský státní jaderný inspektorát obvinil šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafaela Grossiho z propadnutí ruské propagandě a požadoval, aby jaderný dozor OSN podpořil plány Kyjeva vytlačit ruské síly z jaderné elektrárny Záporižja.

Inspektorát také uvedl, že MAAE by neměla provádět žádné bezpečnostní inspekce elektrárny, dokud z ní ruská vojska neustoupí – a prohlásila, že taková „mise je pro Ukrajinu nepřijatelná až do deokupace průmyslového areálu Záporoží a města Energodar [kde je elektrárna nachází se].'

Stížnost a ultimátum se shodují se známkami rostoucího nespokojenosti ukrajinských úřadů z toho, co říkají, že je menší než bezvýhradná podpora mezinárodního společenství ve válce proti Rusku.

Moskevské síly dobyly elektrárnu Zaporizhzhya – největší svého druhu v Evropě – během dramatického požáru 4. března, což vyvolalo přízrak velké jaderné katastrofy.

Grossi od převzetí prosil ukrajinské i ruské úřady a žádal, aby inspektoři MAAE mohli vstoupit na místo hned po bitvě. Obě strany ho však odmítly a každá trvala na tom, aby se jeho mise konala pod jejich vlastní státní vlajkou.

Minulý týden Grossi na Světovém ekonomickém fóru v Davosu řekl, že obavy ze situace v Záporizhzhya jsou „to, co nám v noci nedává spát“. Řekl, že inspektoři

potřebují mít přístup k provádění kontrol – jako to dělá agentura OSN ve všech jaderných elektrárnách po celém světě – bezpečného provozu a auditu zásob uranu, aby bylo zajištěno, že jsou všechny započítány.

Grossi na fóru také řekl, že v továrně Záporizhzhya se také nachází 30 000 kilogramů plutonia a 40 000 obohaceného uranu, které by bylo možné použít k výrobě jaderných bomb.

A právě tato poslední poznámka tak rozzuřila ukrajinskou jadernou inspekci.

„Je velmi smutné, že smělé lži ruské propagandy jsou vysílány na vysoké úrovni nejvyšším představitelem MAAE,“ napsal na facebookové stránce inspektorátu Oleg Korikov, úřadující šéf inspektorátu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se