Domů
Jaderné elektrárny
Slovenský ministr: Westinghouse by se mohl stát dodavatelem jaderného paliva
Jaderná elektrárna Mochovce
Zdroj: Slovenské elektrárne

Slovenský ministr: Westinghouse by se mohl stát dodavatelem jaderného paliva

Bratislava/Kalná nad Hronom (Slovensko) 15. července (zpravodaj ČTK) – Americká společnost Westinghouse by mohla být v příštích letech připravena k dodávkám jaderného paliva pro reaktory typu VVER 440. Po dnešní schůzce s kolegy z České republiky, Maďarska a Polska to řekl náměstek slovenského ministra hospodářství Karol Galek. Provozovatelé zmíněných reaktorů začali po ruské invazi na Ukrajinu zvažovat, že palivo pro své jaderné elektrárny začnou odebírat nejen z Ruska.

Palivo pro reaktory VVER 440, které jsou v provozu kromě Slovenska také v Česku, Maďarsku, Finsku a na Ukrajině, v současnosti podle Galeka dodává pouze Rusko. V minulosti ho Westinghouse ale dodal do Finska.

„Westinghouse je právě tím, kdo je ochoten obnovit certifikaci paliva. Ohlašuje, že v případě urychleného procesu by takové palivo v případě České republiky mohlo být k dispozici v roce 2023, v případě našich reaktorů v roce 2025,“ řekl Galek na tiskové konferenci.

Dodal, že pokud by proces schvalování jaderného paliva musel začít od začátku, například od jiného dodavatele, trvalo by to do roku 2030.

Česko provozuje kromě reaktorů VVER 440 také reaktory VVER 1000. Náměstek českého ministra průmyslu a obchodu Tomáš Ehler po schůzce s kolegy ze zemí visegrádské čtyřky (V4) řekl, že elektrárenská společnost ČEZ nově uzavřela kontrakt s Westinghousem a francouzskou firmou Framatome na dodávky palivových souborů pro jadernou elektrárnu Temelín, kde jsou reaktory typu VVER 1000.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Pavel si jádro voličů z 1. kola udržel. Od Babiše se na 400 tisíc podporovatelů ve finále odvrátilo
28. leden 2023, 18:30
Tajemné srdce planety. Zemské jádro se podle vědců začalo točit na druhou stranu
27. leden 2023, 16:38
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Anton Meško
15. červenec 2022, 14:37

Mňa by potešilo, keby pán Galek pracoval na tom, aby jadrové palivo, ktoré je na sklade už viac ako rok sa konečne zaviezlo do 3. bloku JE Mochovce, ako si predsavzal v hodnotení 1. roku svojho pôsobenia na MH. Ak by to splnil, už rok mohol byť 3. blok v komerčnej prevádzke.

Michal K.
15. červenec 2022, 15:01

to mate pravdu. Lenze, ono je tazsie pracovat a nieco dokazat ako na len prazdno tliachat.

Ivan Novák
15. červenec 2022, 16:28

Z veřejných dat plyne, že spouštění EMO 3 vázne déle než rok u ÚJD SR, jehož předsedkyně rozhoduje o rozkladu k prvoinstančnímu povolení a stanovisko rozkladové komise má k dispozici už řadu měsíců. ÚJD jako úkrok stranou čerstvě vydal souhrnnou zprávu o technických expertních jednáních s Rakouskem, zahájených ovšem před mnoha lety a skončených taky před rokem, aniž by došlo k převratným objevům - v čem je háček? Není pes zakopaný v nějakých nepředvídaných důsledcích dohody o výhodném tarifu, které snad snižují motivaci orgánů SR nebo SE pro uvedení EMO do provozu? Co EMO 4, ten blok měl taky už běžet, a ještě ani nemá zažádáno? Divné.

Anton Meško
15. červenec 2022, 16:55

V spravodajstve zo 14.5.2021 sa píše:

Dlho očakávané spustenie tretieho bloku atómky v Mochovciach je o krok bližšie k realite. Jadrové palivo by sa doň malo zavážať na jeseň tohto roka.

Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD SR) včera, 13. mája 2021, vydal povolenie pre uvádzanie 3. bloku jadrovej elektrárne Mochovce do prevádzky, ako aj súvisiace povolenia na nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoretým jadrovým palivom a na predčasné užívanie stavby.

„Po veľmi rozsiahlych inšpekciách môžeme konštatovať, že zariadenie je pripravené do prevádzky a s pokojným svedomím môžeme povoliť jeho spúšťanie,“ informoval generálny riaditeľ sekcie hodnotenia bezpečnosti a kontrolných činností ÚJD SR Peter Uhrík.

Martin V.
17. červenec 2022, 19:26

Ovšem to je více než rok stará zpráva. Nějaké aktuální informace o zavážení paliva a o spouštění bloku se na Slovensku nevyskytují? Na nejbližší zimu by se další zdroj elektřiny, který nespaluje fosilní paliva, ve střední Evropě docela hodil.

Emil
17. červenec 2022, 19:45

Nějaké aktuální informace jsou zde, stále zuří papírová válka: „Aktuálne posudzujeme a vyhodnocujeme podklady, ktoré sme dostali od žiadateľa o povolenie (Slovenské elektrárne - pozn. red.), ako aj nezávislé odborné posudky, ktoré sme si nechali vypracovať v rámci procesu preverovania vznesených pripomienok, námietok a podaných podnetov v uplatnených rozkladoch proti prvostupňovému rozhodnutiu vo veci vydania povolenia na uvádzanie jadrového zariadenia tretieho bloku Mochovce do prevádzky,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka kancelárie ÚJD Miriam Vachová.

Druhostupňové rozhodnutie plánuje ÚJD vydať až po dôslednom vyhodnotení všetkých podkladov a posudkov s komplexným odôvodnením. „Tento proces ešte nie je ukončený,“ konštatovala Vachová.

noviny. sk/693666-energetika-treti-mochovsky-blok-nema-definitivne-povolenie-ujd-stale-vyhodnocuje-podklady

Martin P
18. červenec 2022, 10:16

Doufejme, že i Francouzi postupně rozjedou flotilu JE, protože to byl vedle našeho pádu Bohemia Energy celoevropský důvod zvyšování cen EE už v r. 2021.

Emil
18. červenec 2022, 11:05

Ani omylem, v roce 2021 byla výroba francouzských JE vyšší než o rok dříve. Hlavní příčiny růstu cen elektřiny v roce 2021 byl růst ceny emisních povolenek a zemního plynu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516