Domů
Jaderné elektrárny
Slovinsko stanovilo datum odklonu od uhlí na rok 2033
Vizualizace nového bloku JE Krško 2; Zdroj: GEN Energija
Zdroj: GEN Energija

Slovinsko stanovilo datum odklonu od uhlí na rok 2033

Slovinská vláda rozhodla, že v roce 2033 uzavře své uhelné elektrárny. Umožní to výstavba nového reaktorového bloku v jaderné elektrárně Krško, která by měla být dokončena před rokem 2030.

Současně byla slovinskou vládou přijata národní strategie pro odchod od uhlí. Kromě změn v těžbě a spalování uhlí definovala vláda proces komplexní sociální a hospodářské restrukturalizace pro své uhelné regiony Zasavje a Savinjska-Šaleška. Tyto regiony budou mít do roku 2027 přístup k fondu ve výši 248 milionů EUR (zhruba 6,03 mld. Kč).

Provoz stávajícího reaktoru do roku 2043

V současné době se uhlí podílí na 30 % výroby elektřiny v zemi, zatímco jaderná energie z jediného bloku jaderné elektrárny Krško přibližně 36 %. Reaktor byl uveden do provozu v roce 1981 a jeho provozovatel NEK předpokládá v případě úspěšné realizace projektu dlouhodobého provozu jeho chod až do roku 2043.

Slovinská jaderná elektrárna Krško během povodní v roce 2010. Zdroj: Wikimedia

Elektrárna Krško byla postavena před rozpadem Jugoslávie a od té doby ji provozuje společnost NEK vlastněná slovinskou skupinou GEN a chorvatskou společností Hrvatska elektroprivreda. Skupina GEN Group přebírá správu podniku a plánuje rozšířit Krško o nový jaderný reaktor ještě před rokem 2030. V loňském roce získala společnost "energetické povolení", které jí umožňuje pokračovat v přípravě lokality.

Dekarbonizace slovinské energetiky

Když 6. ledna skupina GEN představila své plány na letošní rok, obchodní ředitel společnosti Danijel Levičar uvedl, že nový reaktor v Kršku není jen strategickým rozvojovým projektem skupiny GEN, ale mezigeneračním projektem celé slovinské společnosti.

Vizualizace hydroelektrárny Mokrice s plánovaným instalovaným výkonem 28 MWe; Zdroj: Hidroelektrarne na Spodnji Savi

Skupina GEN navrhuje dekarbonizaci veškeré slovinské výroby elektřiny do roku 2035 prostřednictvím výstavby nového reaktoru s předpokládaným výkonem 1100 MWe, dostavby vodní elektrárny Mokrice a instalací 1000 MWe solárních panelů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
De Carbon
22. leden 2022, 11:49

Neni to sdelano v cccp, tak se nedozvime kdo ji postavil. Dle me reserse to postavil Westinghouse. A jelikoz se nepise kdo tu novou bude stavet, tak to asi bude opet Westinghouse.

Emil
22. leden 2022, 21:41

Kdo tu novou bude stavět se nepíše proto, protože se to zatím neví. Na dodavatele by mělo být vypsáno výběrové řízení podobně jako u nás, kde dodavatel také není známý.

miro novak
23. leden 2022, 08:45

deuhlik si najskor vymysli problem a potom s nim bojuje. Je to nas Don Quichote.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se