Domů
Jaderné elektrárny
Sodíkem chlazený reaktor MBIR by měl být dokončen o rok dříve, než se plánovalo
Výstavba reaktoru MBIR (stav k lednu 2022); Zdroj: Rosatom
Zdroj: Rosatom

Sodíkem chlazený reaktor MBIR by měl být dokončen o rok dříve, než se plánovalo

Výstavba ruského víceúčelového výzkumného sodíkem chlazeného reaktoru MBIR na rychlé neutrony byla na konci roku 2021 o 8 % napřed oproti plánu. Novým termínem dokončení výstavby je tak nyní rok 2027.

Výstavba ruského reaktoru na rychle neutrony MBIR; Zdroj: Rosatom

„Jsem hrdý na to, že mohu oznámit, že navzdory globálním ekonomickým problémům a pokračujícím omezením v souvislosti s koronavirem pracujeme v předstihu," řekl během nedávné provozní porady ředitel pro kapitálové investice Rosatomu, státní stavební dozor a státní expertizu, Gennadij Sacharov.

V roce 2028 bude reaktor k dispozici výzkumným partnerům

"Rychlá montáž komponent šachty reaktoru v roce 2021 nám umožnila přiblížit se další fázi – dodání reaktorové nádoby na místo. To vše se mohlo uskutečnit díky efektivnímu řízení projektu, přijetí špičkové světové technologie a dovednostem našich stavebních dělníků, kterým děkujeme za jejich neustálou tvrdou práci," dodal.

Sacharov podotkl, že díky dosavadnímu pokroku má být reaktor dokončen o rok dříve, tedy v roce 2027, a v následujícím roce bude k dispozici mezinárodním partnerům pro výzkumné programy.

Výstavba výzkumného reaktoru MBIR; Zdroj: Rosatom

Reaktorová nádoba MBIR má být na staveniště dodána v prvním čtvrtletí roku 2022. Ve volgodonské pobočce společnosti AEM technologies byla nedávno provedena zkušební montáž nádoby.

Reaktor MBIR se staví v areálu Výzkumného ústavu atomových reaktorů (NIIAR) v Dmitrovgradu uvnitř ruské Uljanovské oblasti.

Olovo, olovo-bismut, nebo plyn

MBIR je rychlý reaktor chlazený sodíkem o tepelném výkonu 150 MWt a jeho projektovaná životnost je až 50 let. Půjde o výzkumný reaktor s více smyčkami, který dokáže testovat vlastnosti různých typů chladiva a bude pracovat s palivem MOX (směs oxidů uranu a plutonia).

Společnost NIIAR hodlá na lokalitě zřídit pro MBIR uzavřený palivový cyklus s využitím pyrochemického přepracování, který vyvinula prozatím v pilotním měřítku.

Vybavení rychlého reaktoru MBIR; Zdroj: MBIR

Projekt MBIR má být otevřen zahraniční spolupráci v rámci mezinárodního projektu inovativních jaderných reaktorů a palivových cyklů Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

MBIR nahradí experimentální rychlý reaktor BOR-60, který zahájil provoz v roce 1969.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Martin P
16. únor 2022, 19:25

Na konci století budou moct Rusové říci, že polovinu veškerého použitého paliva (jaderného odpadu reaktorů II., III. a III+. generace) zredukovali na problém pár desítek až jednotek stovek let (s ochrannými obaly namáhanými o řád až dva řády menší radioaktivitou).

Na konci století si budou v Německu moct říkat, že ještě takových 100 000let si počkáme a pak možná budeme moci sáhnout holou rukou na to použité palivo z předčasně uzavřených jaderných elektráren. Za celou dobu s tím ale budeme mít starosti, jestli se tomu ten ochranný obal nepoškodil a za celou dobu z toho nebude jediná MWh elektřiny nebo tepla. ;-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se