
Soud zablokoval podpis smlouvy na dostavbu Dukovan, vyhověl žalobě EDF
Brněnský soud dnes předběžným opatřením zablokoval středeční finální podpis smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech mezi společností Elektrárna Dukovany II (EDU II) a vítězem tendru korejskou KHNP. Učinil tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něho byl tendr v pořádku. Soud o vydání předběžného opatření informoval na svém webu. Zákaz podpisu smlouvy platí až do rozhodnutí o žalobě EDF.
Proti předběžnému opatření je možné podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Vyjádření antimonopolního úřadu ČTK zjišťuje. EDU II dnes avizovala, že pokud se žaloba EDF ukáže jako neopodstatněná, bude po francouzské firmě vymáhat škodu.
"Podstatné je, že pokud by došlo k uzavření smlouvy, ztratil by francouzský uchazeč nenávratně možnost získat veřejnou zakázku, a to i kdyby mu soud dal v soudním sporu za pravdu," uvedl soud v tiskové zprávě.

Před vydáním předběžného opatření se soud zabýval i závažností a důvodností žaloby. EDF napadla zejména to, že se ÚOHS odmítl zabývat výhradami proti postupu zadavatele tendru. Předseda ÚOHS Petr Mlsna sice v napadeném rozhodnutí uznal, že EDU II měla povinnost dodržet alespoň základní zásady zadávání veřejných zakázek a tento postup měl podléhat kontrole, ale dovodil, že to nespadá do kompetence ÚOHS. "Krajský soud v Brně předběžně posoudil žalobcovy argumenty proti takovému náhledu jako relevantní a poměrně silné, proto předběžné opatření vydal. Tím ještě není řečeno, že žalobce v následném soudním řízení uspěje," upozornil soud.
Firma EDU II, kterou z 80 procent vlastní stát a společnost ČEZ z 20 procent, plánovala podpis smlouvy na středu. EDF svou žalobu podala v pátek. EDU II dnes vyzvala společnost EDF, aby zveřejnila svou nabídku k dostavbě bloků v Dukovanech. Trvá na tom, že vybraná nabídka korejské KHNP byla ve všech ohledech lepší. EDF se k výzvě vyjadřovat nehodlá. EDU II zároveň uvedla, že v případě, že se definitivně prokáže, že žaloba EDF byla bezdůvodná, je rozhodnuta případné škody po francouzské firmě vymáhat.
O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou francouzské EDF. Dalšího uchazeče - Westinghouse - vyřadila ze soutěže už dříve. EDF i Westinghouse tendr napadli u antimonopolního úřadu, který se jím zabýval několik měsíců. Nakonec námitky zamítl, předseda Mlsna pak 24. dubna zamítl i rozklad firem.
Mohlo by vás zajímat:
Pokud soud uzná, že ÚOHS pracoval nedostatečně, uloží mu cosi kdesi ještě vyhodnotit, úřad to udělá a KHNP za tři roky opět vyhraje, kdo si na kom co pak vezme? S neefektivitou české státní správy se může měřit snad jen neschopnost rakouských generálů - Moltke starší před Hradcem Králové připomenul Napoleonův postřeh, že s ní je nutné počítat jako se strategickým faktem.
vedle v článku píšou, že :"Společnost EDU II, v níž stát nově drží 80procentní podíl a zbylých 20 procent má ČEZ, zároveň uvedla, že v případě, že se definitivně prokáže, že žaloba EDF byla bezdůvodná, je případné škody po francouzské firmě vymáhat."... tak uvidíme. Myslím, že už dávno mělo být v zákoně, že vymáhání škody je automaticky -vždy.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se