Domů
Jaderné elektrárny
Soudní dvůr EU: Belgie prodloužením životnosti reaktorů porušila pravidla EU
Zdroj: Lennart Tange / Creative Commons / CC BY 2.0

Soudní dvůr EU: Belgie prodloužením životnosti reaktorů porušila pravidla EU

Belgie prodloužením životnosti jaderných elektráren Doel 1 a Doel 2 porušila pravidla Evropské unie. Elektrárny by však mohly pokračovat v provozu, pokud je jejich produkce klíčová pro dodávky elektřiny. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr Evropské unie. Podle agentury DPA tak osud belgických elektráren zatím zůstává nejasný.

Elektrárny měly původně ukončit provoz v roce 2015. Belgie však loni jejich provoz prodloužila až do roku 2025.

„Belgický zákon prodlužující provozní životnost jaderných elektráren Doel 1 a Doel 2 byl přijat, aniž se nejprve uskutečnilo požadované ekologické posouzení,“ uvedl soud.

Dodal nicméně, že zákonem stanovené prodloužení životnosti může po určitou dobu zůstat v platnosti, pokud existuje vážné riziko narušení dodávek elektřiny. Zároveň mohou být dodatečně posouzeny dopady na životní prostředí, píše DPA.

Elektrárny staré více než 40 let stojí v blízkosti Antverp a nedaleko hranic s Nizozemskem. S kapacitou 445 a 433 megawattů jsou dvěma nejmenšími ze sedmi belgických jaderných reaktorů. Jejich provozovatelem je společnost Engie Electrabel, napsala agentura Reuters.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Výzkumník Podvig: Rusko by užitím jaderných zbraní demonstrovalo odhodlání zabíjet ve velkém
5. říjen 2022, 05:00
Ruský jaderný vlak je prý v pohybu. Může to být eskalace i cvičení
4. říjen 2022, 17:02
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se