Španělská JE Vandellos požádala o prodloužení provozní licence do roku 2030

DomůJaderné elektrárnyŠpanělská JE Vandellos požádala o prodloužení provozní licence do roku 2030

Provozovatel španělské jaderné elektrárny Vandellos požádal o prodloužení provozní licence o dalších 10 let, a to do července roku 2030. Odstavení elektrárny s instalovaným výkonem 1087 MW je naplánováno na rok 2034 i přesto, že španělská vláda cílí na odstavení všech jaderných elektráren právě do roku 2030. Další dva španělské bloky Almaraz 1 a 2 proto zažádaly o prodloužení licence jen do roku 2027 a 2028.

Španělský provozovatel jaderné elektrárny Vandellos 2, Asociacion Nuclear Asco-Vandellos, požádal minulý týden španělské ministerstvo životního prostředí o prodloužení provozní licence elektrárny na dalších 10 let. Jadernou elektrárnu typu PWR z roku 1988 s výkonem 1087 MW vlastní energetické společnosti Endesa (72 %) a Iberdrola (28 %).

Žádost o prodloužení licence Vandellos 2 navazuje na obdobné žádosti dvou bloků jaderné elektrárny Almaraz. Jejich provozovatelé (Endesa, Iberdrola a Naturgy), v souladu se španělským klimatickým plánem a dohodou o harmonogramu odstavování jaderných elektráren, požádali o licenci do listopadu 2027 u prvního bloku a do října 2028 u bloku druhého.

Konec všech JE ve Španělsku do roku 2030?

Španělský ministr energetiky se na konci loňského roku nechal slyšet, že země neprodlouží životnost současných jaderných zdrojů. Ministr nicméně připustil, že odstavování se může protáhnout až do roku 2040.

Při 40leté životnosti by zmíněné tvrzení znamenalo uzavření elektrárny Vandellos, která je španělskou nejmladší, již v roce 2028. Aktuální plán odstavování ovšem předpokládá její odstavení v roce 2034 s tím, že po uplynutí provozní licence, o kterou v současné době elektrárna požádala, bude muset zažádat ještě o jednu.

Současný instalovaný výkon španělských jaderných elektráren, který chce země nahradit OZE, činí 7 GW.

Zdroj úvodní fotografie: Asociacion Nuclear Asco-Vandellos