Domů
Jaderné elektrárny
Španělská JE Vandellos požádala o prodloužení provozní licence do roku 2030

Španělská JE Vandellos požádala o prodloužení provozní licence do roku 2030

Provozovatel španělské jaderné elektrárny Vandellos požádal o prodloužení provozní licence o dalších 10 let, a to do července roku 2030. Odstavení elektrárny s instalovaným výkonem 1087 MW je naplánováno na rok 2034 i přesto, že španělská vláda cílí na odstavení všech jaderných elektráren právě do roku 2030. Další dva španělské bloky Almaraz 1 a 2 proto zažádaly o prodloužení licence jen do roku 2027 a 2028.

Španělský provozovatel jaderné elektrárny Vandellos 2, Asociacion Nuclear Asco-Vandellos, požádal minulý týden španělské ministerstvo životního prostředí o prodloužení provozní licence elektrárny na dalších 10 let. Jadernou elektrárnu typu PWR z roku 1988 s výkonem 1087 MW vlastní energetické společnosti Endesa (72 %) a Iberdrola (28 %).

Žádost o prodloužení licence Vandellos 2 navazuje na obdobné žádosti dvou bloků jaderné elektrárny Almaraz. Jejich provozovatelé (Endesa, Iberdrola a Naturgy), v souladu se španělským klimatickým plánem a dohodou o harmonogramu odstavování jaderných elektráren, požádali o licenci do listopadu 2027 u prvního bloku a do října 2028 u bloku druhého.

Konec všech JE ve Španělsku do roku 2030?

Španělský ministr energetiky se na konci loňského roku nechal slyšet, že země neprodlouží životnost současných jaderných zdrojů. Ministr nicméně připustil, že odstavování se může protáhnout až do roku 2040.

Při 40leté životnosti by zmíněné tvrzení znamenalo uzavření elektrárny Vandellos, která je španělskou nejmladší, již v roce 2028. Aktuální plán odstavování ovšem předpokládá její odstavení v roce 2034 s tím, že po uplynutí provozní licence, o kterou v současné době elektrárna požádala, bude muset zažádat ještě o jednu.

Současný instalovaný výkon španělských jaderných elektráren, který chce země nahradit OZE, činí 7 GW.

Zdroj úvodní fotografie: Asociacion Nuclear Asco-Vandellos

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Německo zvažuje obnovení provozu odstavených jaderných elektráren
24. květen 2022, 10:03
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Loudil
3. duben 2019, 09:33

Evropa má dobré podmínky k rozvoji OZE, na severu vítr , na jihu Slunce. Kombinace plyn + OZE jí může stačit do roku 2100 klidně. Jádro v Evropě nemá už moc příznivců. Ze "starých západních vyspělých zemí" je to snad už jen osamocená Británie. Na chudém Východě Evropy je na tom atom lépe - počítá s ním : Ukrajina, Bělorusko, Rusko, Bulharsko, Rumunsko, Slovensko,... a nakonec i bohaté Finsko. Další se ještě rozmýšlejí : ČR , Poláci ???

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se