Domů
Jaderné elektrárny
Společnosti EDF i KHNP předaly své nabídky na stavbu až čtyř jaderných bloků v ČR
JE Dukovany a Mohelno

Společnosti EDF i KHNP předaly své nabídky na stavbu až čtyř jaderných bloků v ČR

Společnosti EDF a KHNP podaly své závazné nabídky na stavbu až čtyř jaderných reaktorů v České republice. Zástupci francouzské EDF přinesli dokumenty do centrály společnosti ČEZ dnes ráno, představitelé korejské KHNP odevzdali svou nabídku v pondělí. ČTK o tom dnes informoval ČEZ. Detaily nabídek ještě po nějakou dobu nebudou veřejné, nyní je bude ČEZ analyzovat. O vítězi tendru i o tom, kolik jaderných bloků se v bude v Česku v budoucnu stavět, by se mělo rozhodnout do léta. První z nich by měl stát v roce 2036.

K podání závazných nabídek na stavbu více reaktorů vláda vyzvala EDF a KHNP na konci letošního ledna. Rozhodla tak po analýze prvních nabídek na stavbu jednoho reaktoru v Dukovanech, jejich součástí byly i nezávazné opce na další bloky. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) nezávazné nabídky uchazečů na stavbu více reaktorů vycházely až o 25 procent výhodněji než stavba pouze jednoho bloku. Nabízené ceny neuvedl. Z trojice uchazečů o jaderný tendr naopak vypadla severoamerická firma Westinghouse, která podle kabinetu nesplnila podmínky původního tendru.

„Nyní provedeme vyhodnocení nabídek a podle smlouvy se státem předáme hodnotící zprávu ministerstvu průmyslu a obchodu, potažmo vládě ČR k finálnímu schválení,“ řekl člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač. ČEZ předpokládá, že smlouvy s vítězem budou finalizovány během tohoto roku a připraveny k podpisu do konce března příštího roku.

JE Temelín
Ilustrační foto

Nabídky uchazeči předali elektronicky, prostřednictvím speciálního šifrování a unikátně zabezpečeného úložiště.

Projekt nového reaktoru by měl být největší investicí Česka v novodobé historii, podle dřívějších prohlášení vlády i ČEZ má jeden nový reaktor stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Nabízené ceny v prvotních nabídkách zástupci vlády odmítli komentovat. Někteří ekonomové v lednu odhadovali, že stavba čtyř reaktorů by mohla vyjít až na dva biliony korun.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Roman Kosařík
30. duben 2024, 13:35

Tak na kolik tipujete garantovanou cenovou hladinu pro elektřinu z nových jaderných bloků? Vystačíme si dvěma ciframi, nebo budeme muset jednu navrch přidat, abychom se vlezli?

Jirka Líska
30. duben 2024, 14:13

@Roman Kosařík 30. duben 2024, 13:35

Odhaduji tak na 1-2Kč/kWh, protože EE z JE je super levná, nemá skoro žádné provozní náklady, životnost 60-80 let a jede 24/7:-)

Jan Veselý
30. duben 2024, 14:40

To strašně záleží na ceně kapitálu, skutečné ceně a délce výstavby, období, na které se rozloží odpisy a splátky investice, kdo bude platit vícenáklady, ... Spousta prostoru pro kreativní účetnictví a předpoklady, protože spoustu toho nebudete vědět, dokud nebude postaveno (a některé budete znát až po několika desítkách let provozu, viz předpoklad o 80 letech provozu).

Takže záleží na tom jak moc velký jste optimista, naprostí jaderní nadšenci vám budou mluvit o 50 EUR/MWh, pesimisti i o 150 EUR/MWh.

Začněme třeba otázkou: Jak velkou důvěru máte k českému politickému vedení a státním podnikům, že zvládnou mimořádně náročný a dlouhodobý infrastrukturní projekt?

Roman Kosařík
30. duben 2024, 16:46

Ehm, z Vaší otázky na mne padl splín. Aby bylo jasno, nejsem odpůrce jádra. Podle mě mělo jádro v ČR mít alespoň 3/4 podíl už tak před 15 lety. Dneska už je na stavbu strašně pozdě. Spuštění prvního bloku v roce 2036 je silně optimistický termín. Vzhledem k tomu, jak se věci v ČR mají, budeme ještě rádi, pokud se to povede kolem roku 2040 s garantovanou cenou kolem těch 150 EUR/MWh. Tedy za předpokladu, že to Němci poněkud nepřeženou s rozvojem OZE a nebudou nám sem celoročně cpát kvanta elektřiny s cenou 15 EUR/MWh. Jak rád bych se mýlil...

Miloslav Černý
30. duben 2024, 17:42

Nejde jenom o Němce. Všude kolem nás rozvoj OZ je jasnou volbou. Není těžké předvídat jak to bude ovlivňovat výslednou cenu. Zase to ukáže na fakt, že stát je špatný hospodář. S tím souvisí další rčení, že na cizím se dobře hospodaří (z cizího krev neteče).

Jan Veselý
30. duben 2024, 20:14

Já se obávám scénáře VC Summer, tj., že se stavět začne a po prostavěných více než 100 miliardách, bude ta výstavba takový průser, že se to odpíská a nic nebude.

Jan Veselý
1. květen 2024, 11:27

Já chápu, že nějaké pochopení textu je na vás moc složité, nemáte k věci co říct a tak si aspoň plivnete.

Jaroslav Studnička
1. květen 2024, 15:22

Vždyť vy jste s vašim komentářem naprosto směšný, jak na to chcete jinak reagovat ??

A vaše věštby budoucnosti jsou pověstné a toto je další.

Jan Veselý
1. květen 2024, 15:58

Směšný jste vy. Tohle není žádná věštba budoucnosti. To je vyjádření obavy, že by mnou jmenovaný scénář mohl nastat.

Ale to je na vás asi moc složité, co?

Milan Vaněček
1. květen 2024, 19:39

Tak s tímhle chce naše nové jádro soutěžit:

pv-magazine.com/2024/05/01/germany-awards-2-23-gw-in-pv-tender-with-lowest-bid-of-e0-0362-kwh

cituji:

Germany's Federal Network Agency (Bundesnetzagentur) has allocated 2,234 MW of PV capacity in the nation's latest tender for utility-scale solar.

The average price came in at €0.0511/kWh, with final prices ranging from €0.0362/kWh and €0.0549/kWh.

Čili Němci už nyní umí stavět utility scale (pod 20 MW) fotovoltaiky s cenou elektřiny 36 EUR/MWh.

Jak s tím chce soutěžit jádro v sousedním státě (ČR)? a jak víme ceny nových JE jdou stále vzhůru, zatímco ceny FVE klesají. Pane Studničko, co na to říkáte?

Bob
1. květen 2024, 19:50

To Milan Vaněček 1. květen 2024, 19:39

A za těch 51,1 €/MWh to dodává i v ranní špičce kolem 8:00 a večerní 21:00?

A taky v době celoroční odběrové špičky v zimě?

Pokud ne tak alou a připočítat cenu krátkodobé a dlouhodobé akumulace.

Zvláště, když chcete porovnávat s JE.

Jaroslav Studnička
1. květen 2024, 19:58

Vážně p. Vaněčku chcete srovnávat FVE a JE? Jste nepoučitelný...

Jaroslav Studnička
1. květen 2024, 20:06

Vaše obavy environmentální inženýre mají takovou vypovídající hodnotu, jako vaše zaručené predikce cen emisních povolenek.

Doporučuji vám se držet výhradně minulostí, případně přítomnosti.

Emil
1. květen 2024, 20:20

1) Je to hodnota plovoucí tržní prémie a nikoliv cena za kterou ta fotovoltaika vyrábí, Vaněčku.

2) Už v letech 2017-2021 se soutěžily nižší průměrné prémie v aukcích než je těch současných 51,1 €/MWh, takže ceny klesají jen oproti rokům 2022-2023.

3) Že "ceny nových JE jdou stále vzhůru" jste si taky vymyslel.

Milan Vaněček
1. květen 2024, 21:24

k bodu 1) já o voze, Vy o koze

k bodu 2) já jsem neuváděl průměrnou cenu v aukci, já naopak psal o nejnižší realizované ceně v sousedním Německu, neuhybejte od tématu

k bodu 3) zde jsem měl uvést, že ceny v naší euroatlantické civilizaci se tak v 21. století chovají, viz všechny JE ukončené či stále ještě před ukončením, ale již několikrát oznamující navýšení nákladů. To je snad nezpochybnitelné a mnohokrát zde již diskutované (Vogtle, Olkiluoto, Hinkley Point, Flamanville-to Vám Emile nestačí?

Emil
1. květen 2024, 21:52

Ad 1) Žádné "já o voze, Vy o koze", Vaněčku, vy jste tvrdil, cituji: "Čili Němci už nyní umí stavět utility scale (pod 20 MW) fotovoltaiky s cenou elektřiny 36 EUR/MWh", ale z uvedených čísel nic takového nevyplývá, když nejde o výkupní cenu ale pouze o hodnotu plovoucí tržní prémie.

Ad 2) Samozřejmě že jste průměrnou cenu v aukci uváděl, cituji: "The average price came in at €0.0511/kWh", tak si nevymýšlejte.

Ad 3) Ceny elektřiny, o kterých je doufám stále ještě řeč, se tak nechovají. To jste si vymyslel.

Milan Vaněček
2. květen 2024, 09:26

ad Emil: já jse pouze diskutoval to, jak se dá levná elektřina zajistit v našich (či německých) klimatických podmínkách z fotovoltaiky a porovnával to s realizovanými stavbami JE v USA a Evropě (mám je znovu vyjmenovat?).

Fakta mluví jasně.

Emil
2. květen 2024, 09:33

Každý si může sám přečíst, co jste ve skutečnostni "diskutoval", Vaněčku, a že jste opět porovnával hrušky a jablka, jak máte ve zvyku.

Fakta mluví jasně.

Jaroslav Studnička
30. duben 2024, 22:52

Pan Veselý a jeho další vize budoucnosti :-).

To mě vždy pobaví stejně jako zcela jasná vize cen emisních povolenek.

Zdeves Pavel
30. duben 2024, 17:43

Ono i záleží jaký bude podíl průmyslu. V případě Rosatom by byl největší včetně dodávek zařízení, čerpadel, potrubí,prvků sekundaru včetně prvků IaC. Takhle to budou max lidi a svářeči na stavbě, beton.

Milan Vaněček
30. duben 2024, 19:30

Vzhledem k tomu, že se bude (když se vůbec bude) stavět prvý takový reaktor v EU, tak budeme Angličanům závidět, že ten jejich třetí a čtvrtý reaktor daného typu v Hinkley point bude dávat elektřinu závazně jen na 35 let za současných 150 EUR/MWh (CfD)+ještě další inflace do doby spuštění, u nás to tedy zřejmě bude ne dvojnásobek současné ceny elektřiny na burze ale třeba trojnásobek, a taky to budeme muset platit déle (40 let CfD nebo PPA).

Mohli bychom taky uzavírat sázky, zda doba výstavby překoná obdobný premiérový rekord Olkiluota (nebo zda to dopadne jako v USA s VC Summer).

Každopádně to bude obrovská rána pro státní rozpočet a hlavně pro peněženky občanů. Většina průmyslu tady stejně už za 20 let nebude, odejde do Asie či Ameriky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se