Domů
Energetika v ČR
Stát převezme od ČEZ většinu firmy EDU II, smlouva s KHNP se podepíše 7. května
Jaderná elektrárna Dukovany. Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

Stát převezme od ČEZ většinu firmy EDU II, smlouva s KHNP se podepíše 7. května

Vláda dnes schválila způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech formou státní půjčky firmě Elektrárny Dukovany II (EDU II), která má projekt na starosti. Stát bude v této firmě nově držet 80procentní podíl, za který společnosti ČEZ zaplatí 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s korejskou KHNP podepíše EDU II za týden 7. května. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036.

Způsob financování stavby dvou jaderných bloků tak bude podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) zajištěný formou státní půjčky firmě EDU II, která by měla pokrýt veškeré náklady na projekt od uzavření finálního kontraktu až do spuštění reaktorů. Výše půjčky podle ministra podléhá režimu utajení, odpovídá však nabídkové ceně od KHNP. Ta podle vlády činila kolem 200 miliard korun za jeden blok v cenách z roku 2024. Společnost EDU II bude následně po dokončení projektu půjčku postupně splácet po dobu 30 let. Půjčku ještě musí schválit Evropská komise.

Jaderná elektrárna Dukovany
Ilustrační foto

„Majoritní podíl státu zajistí kontrolu nad celým projektem a pravděpodobně se díky tomu zjednoduší i proces schvalování státní podpory ze strany Evropské komise, tzv. notifikace,“ podotkl Stanjura.

Společnosti ČEZ tak po dokončení akvizice EDU II zůstane pětinový podíl. Podle vlády to zajistí expertní zapojení do projektu. „Tento krok také umožní skupině ČEZ realizovat další investiční projekty zaměřené na dlouhodobou konkurenceschopnost, udržitelnost a bezpečnost. ČEZ díky svým unikátním zkušenostem s výstavbou a následným téměř 40letým bezpečným provozováním dvou jaderných elektráren je připravený poskytnout své kapacity a know-how pro přípravu a výstavbu nových zdrojů,“ řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou EDF. Dalšího uchazeče – Westinghouse – vyřadila ze soutěže už dříve.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(31)
Miloslav Černý
1. květen 2025, 12:46

Na cizím se dobře hospodaří, bližší košile než kabát, stát je nejhorší hospodář. Málo si opakujeme, co je matkou moudrosti.

Jarda
1. květen 2025, 19:19

"Výše půjčky podle ministra podléhá režimu utajení, odpovídá však nabídkové ceně od KHNP. Ta podle vlády činila kolem 200 miliard korun za jeden blok v cenách z roku 2024."

Aha, prý kolem 200 mld., ale reálná částka v režimu utajení:-D

Asi pro to mají dost dobrý důvod a těch 200 mld. to nebude ani vzdáleně.

Podstatná informace k financování je tajná, občanům si tak mohou nalhat co chtějí, smutné:-(

Emil
1. květen 2025, 20:21

Jestliže odpovídá nabídkové ceně 200 miliard, tak to těžko může nebýt 200 mld. ani vzdáleně.

Jarda
1. květen 2025, 20:33

@Emil 1. květen 2025, 20:21

Samozřejmě, že může a bude.

Těch 200 mld. není konečná cena, není to realizační cena a půjčka bude tajná.

Proč asi?

Emil
1. květen 2025, 20:57

Samozřejmě že nemůže, pokud platí první část tvrzení, nemůže platit ta druhá. Vzájemně se totiž vylučují. Vaše amatérské konspirační teorie na tom nic nemění.

Jarda
1. květen 2025, 21:37

@Emil 1. květen 2025, 20:57

Zmíněný utajovaný režim financování není žádná teorie, ale fakt prezentovaný ministrem financí.

Emil
1. květen 2025, 21:59

Zmíněný utajovaný režim teorie není, tvrzení "těch 200 mld. to nebude ani vzdáleně" ano.

Miloslav Černý
2. květen 2025, 15:22

Teď, když se láme chleba to nikoho moc nezajímá. Až bude narůstat státní deficit, tak bude pozdě. U nás se bez státních monstrózních tunelů obejít nedokážeme, ještě dlouho bude trvat než vybředneme z té postkomunistického absurdity.

Pavel
3. květen 2025, 15:29

Ve srovnání s tím co se už roky děje v orbánistánu kolem PAKS II, a to včetně raketově rostoucího maďarského deficitu spojeného s dotováním cen elektřiny, je české výběrko na nové bloky vzorový příklad dokonalé a poctivé práce. V ČR prozatím narůstá deficit akorát kvůli oze parodiím na elektrárny.

Ivan Novák
30. duben 2025, 22:55

Doufám, že je to v rámci možností projednáno i s A. Babišem, takže se po volbách kolem toho sice povedou silné řeči, ale skutek doopravdy zpochybněn nebude. Vlastnická perspektiva je koncipována divně, možná aby s ní šlo po volbách virtuálně manévrovat. Nemusím rozumět všemu. Levnější proud se už nevrátí, přinejmenším několik let to proto bude vycházet i ekonomům a bude pokoj. Klobouk dolů před všemi, kdo to sem přes díry v silnici a klacky pod nohama dostrkali, musela to být děsná fuška. Jestli to odstřelí Francouzi, projeví se jako urážlivá paka.

Milan Vaněček
1. květen 2025, 11:11

Jenomže budoucnost v energetice je někde jinde, poslechněte si to zde

x.com/ElonClipsX/status/1917789827539558484

Honza Nedvěd
1. květen 2025, 13:32

Investovat do jádra v době , kdy 1Wp solárního panelu stojí 2 Kč a 1Wh LFP článku stojí také 2Kč, oboje s perspektivou dalšího poklesu ve velmi blízké době, to prostě žádný soukromý investor nedělá a neudělá. To je stejná tragédie, jako investovat do FVE v době, kdy panel stál 100 Kč za Wp, tj. rok 2008. Strašné.

Milan Vaněček
1. květen 2025, 13:53

Souhlas.

Pavel
3. květen 2025, 15:32

A zřejmě proto se oze parodie na elektrárny musí stále masívně dotovat. A ano, investovat do oze v době, kdy působí celostátní výpadky proudu je tragédie.

Pavel
10. květen 2025, 15:42

Googlit fantasmagorie z prostoru mezi tvýma ušima vaněčku fakt neumím. Takže znova, kde se tzv. oze (tedy fve a vte) nedotují a přesto prosperují?

Milan Vaněček
3. květen 2025, 15:52

Pavle, omyl. Tam kde je ve světě už nedotují, tam prosperují nejvíce, zvýšený požedavek těchto zemí na stále kvalitnější a levnější solární panely pak táhne masivní rozvoj hromadné výroby panelů, už nejen v Číně, a dále snižuje cenu.

Tam kde je údajně "musí dotovat", tam by s tím měli přestat, když chtějí být úspěšní.

A stejně jako se už nebudou moc stavět výdejní pumpy na benzin, ale bude neustále přibývat výdejních stojanů na elektřinu (zvláště u rodinných domů), tak i elektrická síť musí přejít od regulace z 20. století na novou regulaci odpovídající 21. století (baterie, polovidičová regulační elektronika).

Emil
3. květen 2025, 16:31

Dotují se i v Číně, už si zase vymýšíte, Vaněčku.

Milan Vaněček
3. květen 2025, 18:28

Čína drasticky omezila dotace do velké fotovoltaiky, ale vševěd Emil o tom nechce vědět.

Emil
3. květen 2025, 19:56

Takže Vaněček tím svým "drasticky omezila" přiznává přesně to co jsem psal - "Dotují se i v Číně". Bez ohledu na to jakými urážkami to doprovodí.

Jaroslav Studnička
3. květen 2025, 20:03

Vaněčku, vy zase v záplavě svých příspěvků nevíte, co sám píšete.

Milan Vaněček
3. květen 2025, 20:13

Obvyklý trik Emila: v Číně zrušili dotace na velké FVE, ale ponechali jako jinde ve světě dotace či úlevy pro drobnou fotovoltaiku na střechách. Takže Emil a Studnička vyhlásí, co vyhlásili.

Ale realita je následující: většina z těch stovek GW instalované fotovoltaiky v Číně v současnosti již dotace nemá.

Jaroslav Studnička
3. květen 2025, 20:20

Vaněčku, tak dotují nebo nedotují?

Popřít ve svých dvou příspěvcích sám sebe dokáže jen bývalý vědec a technik.

Milan Vaněček
3. květen 2025, 20:32

Pane Studničko, vždyť to přece píši: většinu instalovaných GW fotovoltaických elektráren již nedotují, menšinu ještě ano.

Je to jasné?

Emil
3. květen 2025, 21:07

Nezrušili, Vaněčku, opět si vymýšlíte. Dotace i pro velké fotovoltaiky stále běží, jediné co se v budoucnu (zatím se tak nestalo) změní je, že místo aby fotovoltaiky dostávaly pevně stanovenou výkupní cenu, budou o ni soutěžit v aukcích, podobně jako např. v Německu. To ale neznamená, že s tím přestali, jak jste tvrdil.

"From 2026, China has announced that the price of electricity generated from solar and wind schemes will be determined according to competitive auctions."

"The new system resembles the two-way “contract for difference” (CfD) mechanism used in the UK and elsewhere. Under this type of mechanism, power generators are paid a fixed “strike price” for each unit of electricity they produce."

reccessary.com/en/news/world-regulation/china-renewable-pricing-reforms

Jaroslav Studnička
3. květen 2025, 21:22

Vy jste ale pane Vaněčku nejprve psal: "Tam kde je ve světě už nedotují, tam prosperují nejvíce, zvýšený požedavek těchto zemí na stále kvalitnější a levnější solární panely pak táhne masivní rozvoj hromadné výroby panelů, už nejen v Číně, a dále snižuje cenu.".

Tak že si příště nevymýšlejte.

Pavel
4. květen 2025, 12:12

Kde konkrétně se oze parodie na elektrárny nedotují, kde konkrétně bez dotací oze parodie prosperují, vaněčku? Jak ti bylo výše vysvětleno, dotují se i v Číně, a to i když si odmyslíme tamní sociální (rozuměj otrocká práce) a ekologické (totální zasviňování životního prostředí) dotace ve výrobě při produkci zařízení nutných pro provoz tzv. oze.

Milan Vaněček
4. květen 2025, 18:23

Nebuďte líný, vygůglujte si to, já to sem dával mnohokrát. Teď k tomu navíc přibyly USA. A podívejte se na ty nízké ceny PPA třeba v Indii na fotovoltaiku.

Svět je jiný než si ho představujete, ve většině světa nepanuje nepřátelství k FVE, neříkají "to néééjde", naopak využívají nejnižších cen elektřiny z fotovoltaiky a VtE.

Staří energetici technický pokrok nezastaví ani u nás.

Emil
4. květen 2025, 18:51

"Nebuďte líný, vygůglujte si to" přeloženo z vaněčkovštiny: nemám ani páru.

Dával jste sem mnohokrát tolik nesmyslů, viz např. vyvrácené tvrzení o Číně pár příspěvků výše, že vám nelze věřit ani nos mezi očima. Takže cokoliv co nejste schopen prokázat má stejnou hodnotu, jako kdybyste nic nenapsal.

Milan Vaněček
4. květen 2025, 20:31

Ten Váš odkaz Emile, 3.5. v 21:07 je jen ESG blábol, s neurčitým datem zavedení,

ESG reporting-to je Vaše doména, ale

tady máte např. zcela přesný časově i detailně uvedený pramen

pv-magazine.com/2025/02/12/china-to-switch-from-fits-to-market-oriented-renewables-pricing/

A samozřejmě, v Číně a všude v kapitalizmu jsou již velmi rozšířené fotovoltaické Power Purchase Agreements, což jsou zcela komerční záležitostí dvou soukromých subjektů. Bez státních dotací. Kolik jich přesně je a jaká nízká je průměrná cena v té které oblasti to samozřejmě víte, protože si můžete dovolit placený přístup do existujících databází.

A to si můžete porovnat třeba s nejnovějšími zprávami o cenách JE Hinkley point 3 (taky jsem to dal sem na web) a vidíte ten obrovský rozdíl

a ještě přidám zajímavý komentář z dnešního Twittru k této zprávě od Michala Šnobra:

"Problémy stavby jaderné elektrárny nespočívají v přemnožení krys... Původní představa o ceně 2 bloků ve výši 16 (2014) a následně 19 miliard liber (2019) se rychle vytratila. Aktuálně se směřuje k 50 miliardám liber v současné ceně a konečný účet bude ještě vyšší. Nakonec termín dokončení se posunul z 2025 na 2031 a nyní už se mluví o moc optimistickém datu. Navíc cena pro spotřebitele daná metodou financování (CfD) směřující na začátku k 200 EUR/MWh (a pak 35 let každý rok o inflaci nahoru) je založena na představě ceny 19 mld. liber".

Další diskuse zbytečná.

Emil
4. květen 2025, 21:54

1) Blábolíte tu sám, Vaněčku, já jsem žádný odkaz na "ESG blábol" nepsal, o ESG jsem nenapsal ani čárku, natož aby to byla moje doména. Opět lžete.

2) V tom vašem PR článku solární lobby není nic co by odporovalo tomu co jsem citoval já, tedy že i nadále jsou velké solární elektrárny dotované. Princip dotace je popsaný ve výše odkazovaném článku. Není to "bez státních dotací", jak se každý může přesvědčit, i kdybyste to tu stokrát zopakoval, pravdou se to nestane.

3) TroIIing nějakými s tématem naprosto nesouvisejícími krysami je jen ukázka vaší argumentační prázdnosti, jako obvykle. Fukušima dnes nebude?

"Další diskuse zbytečná."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se