Domů
Jaderné elektrárny
Stavební práce na JE Pakš II začnou brzy, uvedl ruský prezident

Stavební práce na JE Pakš II začnou brzy, uvedl ruský prezident

„Očekávám, že výstavba dvou nových bloků maďarské jaderné elektrárny Pakš začne brzy,“ sdělil ruský prezident Vladimír Putin po rozhovoru s maďarským premiérem Viktorem Orbánem na novinářské konferenci v Moskvě, 18. září.

Elektrárna Pakš, která se nachází 100 km jižně od Budapešti, v současnosti disponuje čtyřmi ruskými tlakovodními reaktory VVER-440, které byly postupně spuštěny v rozmezí let 1982 až 1987. Rusko podepsalo s Maďarskem mezivládní dohodu na počátku roku 2014 pro ruské podniky a jejich dodavatele na dodávku dvou reaktorů typu VVER-1200 na Pakši, zahrnující mimo jiné i ruskou státní půjčku ve výši 10 miliard dolarů, která má pokrýt 80 % nákladů projektu Pakš II.

V současnosti jsou v lokalitě Paks v provozu 4 bloky VVER-440. Zdroj: Wikimedia Commons

Optimismus na obou stranách

Orbán dodal, že Pakš II je „vlajkovou lodí spolupráce mezi východem a západem a musí být dotažen do konce“. „Dokážeme to! Půjde o náš společný úspěch, který zlepší nejen Rusko-maďarské vztahy, ale zmodernizuje i energetickou infrastrukturu Evropské unie. Tohle vše je důvodem, proč je o celý projekt tak velký zájem, a také proč má tolik oponentů i příznivců.“

„Jedná se o skutečně přirozené rozhodnutí, protože část jaderné elektrárny Pakš byla vybudována pomocí ruské technologie a je stále provozována. Odborníci to chápou a je pro ně přirozené pokračovat ve spolupráci s námi. Rád bych poznamenal, že se nejedná o jediný příklad spolupráce se zemí EU v oblasti jaderné energetiky. S podobným projektem jsme přišli i ve spolupráci s Finskem. Nadále spolupracujeme s EU, přestože konkurence je silná,“ uvedl Vladimír Putin.

Zajištění maďarských energetických potřeb

Orbán podotkl, že Pakš v současnosti zajišťuje 40 % maďarské výroby elektřiny.

„Jedná se o vážné rozhodnutí. Výstavba dodatečného instalovaného výkonu zdvojnásobí produkci elektrárny a splní požadavky maďarské ekonomiky pro následující roky.“

Strojovna JE Pakš; Zdroj: alstom.com

„Investice do Pakše II jde dobře. Provedli jsme nezbytné změny,“ sdělil Orbán.

Na otázku, zda Pakš II bude dokončen podle původního plánu do roku 2020, odpověděl Viktor Orbán: „O investičním projektu Pakš se již mluvilo hodně a je to pochopitelné, protože i dnes produkuje 35-40 % naší vyrobené elektřiny. Naše dlouhodobé plány se opírají o jadernou energetiku, která by měla pokrýt potřeby naší země na dlouhá léta společně se solární energií. Zájem o dostavbu je navíc zaručen ještě něčím dalším – faktem, že budeme stavět spolu s Ruskem.“

„Vzor spolupráce mezi východem a západem“

Dále Orbán dodává: „Když jsme podepsali tuto dohodu, bylo Maďarsko již dlouholetým členem Evropské unie. A my mluvili o projektu, se kterým musíme začít od nuly, projektu který člen EU, Maďarsko, chce rozvíjet s Ruskem.

„Tohle nikdo dřív neuskutečnil. Starší projekty jako výstavba jaderných bloků Pakš I byly realizovány mnohem dříve a jsou stále v provozu. Ale začínat celý nový projekt, zatímco jsme členem organizace NATO a Rusko není, kdy my jsme členem EU a Rusko není, je odlišný. Nicméně máme s Ruskem dobrou technickou spolupráci, protože jsme společně postavili první bloky Pakše a my tvrdíme, že to s Ruskem dokážeme.“

„Pakš II byl proto „odvážným rozhodnutím“, nejen z energetické perspektivy, ale také kvůli podmínkám spolupráce mezi východem a západem.“

„Projekt samozřejmě vyvolává řadu technických otázek – licence, povolení, regulace, byrokratické postupy EU. Objeví se jistě řada potíží, ale my se pokusíme dodržet sjednaný harmonogram.“

Vizualizace nové JE Paks II

Maďarsko si mimo jiné odkazem na ruskou technologii stávajících reaktorů JE Pakš prosadilo výběr dodavatele nové JE bez vypsání výběrového řízení a zadalo zakázku přímo ruskému Rosatomu. Celý projekt výstavby JE Pakš II je ze strany České republiky bedlivě sledován, neboť může poskytnout důležité zkušenosti, které se na případné cestě za novými českými jadernými bloky mohou hodit.

Zdroj úvodní fotografie: The Kremlin

Komentáře

(26)

Sailfish

28. září 2018, 10:30

Nechtějí si hyzdit krajinu větrníkama a pro masivní nasazení solárů jaksi nevidí ty správné fungující vzory. Soláry vidím jako ideál pro Afriku pokud se dokážou dostat alespoň na lehce podprůměrnou mentální úroveň (dnes jsou hluboko pod průměrem).

Fóbii z Ruska Maďaři chytře ignorovali což je pozitivní signál jinak poměrně zoufalé situace v Evropě, kterou ničí EU a NATO svými hloupými kroky (biopaliva, lži o CO2, Írák, Lybie, Afghánistán....brečel bych). Přeji Orbánovi mnoho úspěchů.

Milan Vaněček

28. září 2018, 10:56

Maďarsko samozřejmě solární elektrárny nasadi, má i svoji výrobu (v zahraničním vlastnictví) fotovoltaických panelů a Li baterií. Má pro to ideální podmínky. Ale čeká až to bude ještě levnější, určitě to bude dříve než se postaví Pakš 2, s kterým musí Maďaři pospíchat nebot´ životnost Pakš 1 brzy skončí, o dost dříve než naše Dukovany.

Maďaři mají ještě ideální podmínky pro geotermální energii.

Po postavení (kdy ???) Pakš 2 spolu s ukončením Pakš 1 jádro pokryje max 40% výroby elekřiny v Maďarsku.

Vladimír Wagner

28. září 2018, 11:53

Pane Vaněčku, zase trollujete bez toho, abyste se podíval byť jen do Wikipedie. Takže informace pro ty, kteří chtějí seriozně diskutovat a ne pouze trollovat, jako pan Vaněček a řada dalších, co zabila seriozní technickou diskuzi na tomto serveru. Jaderná elektrárna Dukovany (její jednotlivé bloky) byla dokončena mezi léty 1985 až 1987, jaderná elektrárna Paks pak mezi léty 1982 až 1987. U obou se nyní předpokládá životnost 50 let, takže se bloky obojích elektráren budou postupně odstavovat zhruba stejně kolem roku 2035 (do roku 2037). Dokončení dostavby jaderné elektrárny Paks II se plánuje na rok 2025. Její výkon bude 2400 MW, tedy zhruba o 400 MW větší než Paks I. Překryv mezi jejich provozy tak v ideálním případě bude 10 let. Nyní jádro dodává okolo 50 % elektřiny. V době překryvu to tak bude ještě více a zatímco nyní je Maďarsko importérem elektřiny, tak v té době bude exportérem (v době, kdy stabilní výkon bude v regionu chybět). I po odstavení bloků v Paksi I bude jádro dodávat okolo 50 % (aby tomu tak nebylo, musela by spotřeba elektřiny v Maďarsku stoupnout). Jádro pokryje základní zatížení a může přispět částečně i k regulaci.

Pokud bude narůstat fotovoltaika v decentralizované podobě, která bude dominantně pokrývat denní špičku, přidá se případně geotermální zdroje a biomasa ze zemědělského odpadu i trochu vítr, a také využije zlepšující se situace v akumulaci, bude mít Maďarsko ideální kombinaci jádra a obnovitelných zdrojů pro nízkoemisní produkci elektřiny.

Uvidíme, jestli se tato jeho energetická koncepce osvědčí, ve srovnání třeba s tou německou.

Jiří

28. září 2018, 15:03

Děkuji za objasnění.

Teď trochu mimo téma - i mně začíná dost vadit "plevelení" diskuzí na seriózních webech jako je tento (i když to zase vypovídá o to, že se vám daří a stáváte se více a více populárnější, k čemuž gratuluji). Neplánujete možnost povinné registrace a s tím možnost zablokování uživatelů?

loudil

28. září 2018, 22:37

To :Jiří

Ekonomika a tedy i energetika má vždy velmi úzkou souvislost s politikou. Nedá se tedy zcela zabránit tomu, aby se zde neprobírala i politika. Třeba , když Maďaři staví reaktory s Ruskem , může i my ?? Nevadí, když Rus staví atomovky státům NATO ? Je to politicky bezpečné ? Kolik % ropy nebo plynu smí nějaký stát NATO ještě "bezpečně " odebírat od Ruska , a co je už moc ?? 20 %, 35% nebo až 60 % ??? A kdo o těchto procentech rozhodne ?? USA uvalily nové sankce na Irán ? Je tedy politicky průchodné, aby mu firmy z ČR dodávaly zařízení pro stavěnou jaderku Bušéhr ?? Můžou evropské státy NATO odebírat iránskou ropu, když to sankce USA = největší náš spojenec, vylučují ? ...atd. Politika, politika, politika,,,,,...

Petr

29. září 2018, 10:31

Zbytečné, to musí příznivci zavedení EU dikratury dělat u masových manipulačních médií. Ale u silně výběrových to je jinak.

Třeba komunisté nasazovali odposlechy do pražských hospod, ale nikoho tak nechytali, daleko důležitější pro ně bylo zjistit, které informace se už začali nezadržitelně šířit střední třídou a za pár let dospějí ke všem.

Milan Vaněček

28. září 2018, 17:19

Kolega Wagner (ne)úspěšně trolluje, Paks začal dodávat elektřinu o 3 roky dříve než Dukovany-kdo má tedy pravdu?!

Dokončení Paks 2 se sice plánuje na 2025, jaká bude realita nikdo neví, nejen francouzi ale i rusové ačíňané posouvají termíny připojení nových JE do sítě. Takže s velkou prvděpodobností bude trollovat opět pan Wagner. Žádný “ideální případ” v tomto století u stavby JE nenastal.

A jádro v Maďarsku nedodává 50%elektřiny, pan Wagner asi nečetl článek pod kterým trolluje.

Tož tak.

loudil

28. září 2018, 22:24

To mi mluví z duše. Dnes pozoruji stále silnější budování nenávisti v zemích NATO proti jiným národům světa. Není už daleko doba ,kdy budeme mít - "za povinnost" - nenávidět Rusy a Číňany tak , jako nacisté kdysi nenáviděli Židy. Nezávislé výzkumné agentury za Západu zjištˇují, že Rusové i Číňané z 80 % své politické vedení podporují. Ten, kdo se tedy pokouší nasadit "psí hlavu" politickému vedení těchto dvou zemí tak vlastně současně napadá i tyto dva obří národy. Útočit an Putina = útočit na Rusy, útočit na prezidenta Si = útočit na celý čínský národ. Když sleduji ,co se dnes děje v Evropě = bezradnost s běženci, zoufalé tutlání vojenských debaklů USA v Iráku a Afganistánu, Brexit, činost EK... no hrůza !!!

P.S. Dnes jsem se vracel odpoledne vlakem z Regensurgu v Bavorsku. Co jsem tam viděl bylo zoufalství ! Spousta černochů z Eritreje, Nigérie, spousta žen s hlavou zahalenou šátkem z arabských států, posedávali, polehávali ,klábosili ,když jsem projížděl Chamem i Schwandorfem další se tam přímo - "nudili" - po lavičkách a okouněli. Tři roky !! po otevřené náruči "mamá Merkel". Po příjezdu domů jsem si pustil zprávy na Nově, kde jsem dostal - "další pořádnou pecku!!" Evropská Komise totiž od roku 2022 zakázala všem evropským rybářům, střelcům a myslivcům používat olůvka na vlascích prutů a myslivcům olověné broky i kulky do zbraní.. Prý jsou nebezpečné. Takže nyní přemýšlejte vážení, jak nahradit rybářům olůvka a jak nově vyrábět kulky do kulovnic !! Olovo se užívá ve střelivu přes 500 let ! , nyní ho EK zakázala. Odborníci považují za možné, aby rybáři užívali olůvka ze zlata či dokonce z uranu.

Doporučuji, než pěstovat falešnou nenávist proti Rusku a Číně , aby jsme si v Evropě zjistili, zda se nám tu zatím masově nešíří demence. Ono to tak totiž vždy bývá, když systém zevnitř kolabuje, tak se rychle hledá vnější nepřítel ,aby se masy lidí uply -"Na ty zlé z venku, kteří můžou za všechny naše problémy". Je sucho ?? Může za to Rusko. Vybuchl někde plyn ? Může za to Rusko. Někde dopadly špatně volby ? Může za to Rusko. Nejde vám právě internet ? Může za to Rusko. Neteče vám teplá voda ? Může za to Rusko. Podvádí vás manželka ? Může za to Rusko . Nerostou houby ? Může za to Rusko. Tři koně nepřeskočily Taxis ? Může za to Rusko. Začal jste náhle plešatět ? Může za to Rusko. Starta prohrála ? Může za to Rusko.

Máme tu marasmus na pokračování. Nedávno náš parlament zrušil hypermarketům otevírací dobu o polovině svátků. Nastal obří zmatek pro všechny, někdy otevřeno, někdy zavřeno. Nyní se jedná o návratu zpět, před tento "pokus" = vždy a všude otevřeno. Práce, čas ,peníze ,nervy,..vše promrháno a "jede se dál"!

Evropou se šíří demence !

https://www.novinky.cz/domaci/405367-eu-zvazuje-zakaz-olovenych-strel-i-rybarskych-zavazi.html

Petr

29. září 2018, 09:52

Soláry budou pro Maďarsko ideální kolem roku 2030, tehdy by už mohli být skutečně levné tenkovrstvé a zároveň Maďaři už hodně zbohatnou a začnou masově využívat v létě klimatizace. Větrníky tam mají ještě menší smysl než v ČR.

Jádro je pro budoucnost hlavně na zajištění kapacit 24/7 robotického průmyslu a na snížení zimní spotřeby plynu domácnostmi.

Honza

28. září 2018, 12:42

Orbán na jedné straně říká, že dnes je situace jiná než při stavbě Paks I, že tehdy existoval východní blok, dnes neexistuje a Rusko je mimo západní mezinárodní struktury ... na druhé straně říká, že právě Rusko musí stavět Paks II, protože stavěli Paks I a kdo jiný by to měl stavět ... Maďarsko nestaví novou jad. elektrárnu kvůli rozvoji své energetiky, ale proto aby maďarská vláda mohla odvést z Maďarska peníze do ruské kapsy ... je téměř jisté, že i tato stavba bude zatížena stejnými průtahy jako stavba ostatních evropských JE a také nárustem konečné ceny ... Paks II není projekt energetický, ale politický

Sailfish

28. září 2018, 14:54

Vyjadřuj se přesně. Stavba ostatních JE v Evropě je zatížena průtahy jen když staví Areva. Rusové termíny a ceny dodržují nejlépe ze všech - snad ještě Čína je OK. Proto se s nimi dohodli i Finové. Co se týče tvojí neschopnosti pochopit psaný text, tak to nemám čas a nemohu ti pomoci.

jan

28. září 2018, 17:31

No, tak ono stavět v Rusku a Cíne bude rozdíl nez v EU.

loudil

28. září 2018, 22:51

TO :jan Mám tomu snad rozumět tak, že když Čína postavila reaktor EPR-1750 za 9 let a v EU se staví ten samý o 5 let déle, že ti špatní jsou vlastně Číňané ?? Přitom plány na uvedení do provozu byly ve všech státech zhruba stejné = asi 5 let ?? Čína překročila plánovanou dobu stavby o 4 roky ale přesto - "svoje lidi nějak moc honila" - nebo co ?? Dobří jsou ti, kteří překročili plány o 9 let ? To mi tedy - "hlava nebere!!" Když si budu stavět svůj nový dům 3 roky a soused úplně stejný dům 6 let, tak dobrý bude soused ., protože - "Se příliš moc nehonil"?? Já budu už 3 roky bydlet, on bude stále v gumákách u míchačky, ovšem bude mít "váš obdiv"??

P.S. Čínské reaktory Hualong One jsou dnes na světě jediné, kde jde stavba přesně dle plánu = doba 4 až 5 let. Není to ale vlastně špatně ? Možná se tam moc honí !

Milan Vaněček

29. září 2018, 08:42

Nikdo, ani Francie, ani Čína ani Rusko a vůbec ne už USA nedodržel původní svůj termín na stavbu reaktoru 3+ generace. To je prostě skutečnost a žáné kecy ani nadávky zde to nezmění. Pan Wagner jako jaderný expert Vám to může akorát potvrdit nebo to nějak okecat.

Tož tak je to.

Petr

29. září 2018, 10:17

Jenže v Rusku i Číně už teď některé 3+ reaktory na čas podle plánu postavili.

Je třeba chápat důvody zdržování.

Buď přepracování projektů po Fukušimě, to už teď nehrozí.

Nebo projekty navržené jen od stolu, které se v praxi staví obtížně, tam je pak vidět zdržení všude.

A nebo projekty upadajícího Západu, kde už nemají kvalitní stavebníky, manažeři nedokáží mluvit s dělníky, a výroba je zmatená a pomalá nebo se falšuje kvalita, tam pak v Číně nebylo zdržení skoro žádné a na Západě obří nebo to dokonce odpískali.

Česko které potřebuje zaučit novou generaci musí stavět teď první reaktor ruský, aby mohlo použít i kapacity Slovenska a Maďarska, potom po plném obnovení našeho jaderného průmyslu by na další dva reaktory pro dostavbu Temelína už mohlo vypsat skutečný mezinárodní tendr.

Ale stejně dokud nebude nějaký obří EU projekt třeba na vysokoteplotní jaderku, kde bude ČR jedním z hlavních účastníků, tak zůstane nejsnadnější mít zaručeně největší podíl našeho průmyslu a zaměstnanců na projektech podle ruského vzoru.

Milan Vaněček

29. září 2018, 11:09

Uveďte který a referenci na původní termín. Uvidíte že žádný včas postavený reaktor 3+ neexistuje.

Petr

30. září 2018, 02:11

Pro cizí lidi už principiálně nepracuju.

Ale když tomu obětujete nějaký čas sám, tak uvidíte, že už jsou postavené.

Jan Veselý

29. září 2018, 19:24

Orbán začínal jako pravicový ekonomický liberál. Teď je z něj státní dirigista, který přece ví všechno nejlíp. Čert vzal nějakou hospodářskou soutěž, nějaký trh.

Carlos

29. září 2018, 20:07

Jinými slovy celou dobu to byl skrytý populistický diktátor neochotný prohrávat. Takových je politika v poslední době plná.

Jan Veselý

29. září 2018, 20:53

O prázdninách jsem si konečně doplnil povinnou četbu a přečetl si Jak chutná moc od Mňačka. Člověku to otevře oči.

Orbán je jen jeden z mnoha, které výkon moci změnil v parodii sebe samého před X lety.

Milan Vaněček

29. září 2018, 20:53

Pánové nechci se motat do politiky. Ale Orbán je jediný demokraticky zvolený politik v EU který má ústavní většinu= nejvyšší podporu voličů své země.

Jan Veselý

29. září 2018, 21:00

Teď je otázkou jestli je tak dobrý, politická konkurence tak slabá nebo jestli nepodvádí. Třeba kontrola médií dokáže moc.

loudil

29. září 2018, 22:47

No tak nevím .V USA aby se člověk mohl stát prezidentem, tak potřebuje majetek kolem 100 mil. USD minimálně !, řekl bych spíše několik miliard USD, aby bylo na úplatky a obří náklady na volební kampaň. Dá se tedy s plnou odpovědností prohlásit, že v USA panuje - "demokracie??" Co když v USA bude proti tupému miliardáři kandidovat vynikající vědec, prognostik, .. mimořádně schopný člověk s obřím rozhledem ,který by mohl tento stát vytáhnout do skutečných "výšin", ovšem při pohledu na jeho konto uvidíme žalostných : 64 587 Dolarů ?? Zvítězí v této zemi /USA/ skutečně schopný člověk, či trouba od hlavy k patě vycpaný penězi ??? Mít hodně peněz rozhodně neznamená být schopný. Máme tu třeba Krejčíře či Koženého a spol. Pokud budeme napadat Orbána, je nutné se také ihned zeptat, jaký systém vlastně skutečně vládne v USA. Dle mého je více demokracie v Maďarsku jak v USA.

Petr

30. září 2018, 01:43

Jo Orbán, ve zkratce geniální z řetězu utržený čarodějův učeň, taky ho desetiletí formoval samotný Soros hlavní místní principál loutkového divadla o světovládu usilujících Rothschildů.

Petr

30. září 2018, 01:54

Mám dokonce pocit, že Orbán byl tím posledním důvodem, proč se rozhodlo, že ukončení staré demokracie musí provádět loutky ženské jako Mayová a Clintonová.

loudil

29. září 2018, 22:59

Čínské rychlé tempo stavby reaktorů nemusí vždy souviset s "týráním dělníků" dlouhou pracovní dobou či jinými "totalitními metodami". V odkaze posílám , jak v Číně postavili nový 1300 tun těžký most za 43 hodin. Tedy dopravu vyloučili jen na 43 hodin, nový most připravili nejprve vedle starého a pak ho tam jen nasunuli. To co v Číně trvalo 43 hodin, u nás by trvalo minimálně rok. Čína začíná být mimořádně inovativní, počítám že za nějakých 20 let budeme my obviňováni, že krademe její duševní vlastnictví. To už bude totiž v technice před námi.

https://www.youtube.com/watch?v=Oif7dWasXjQ

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.