Studie: Spojené státy jsou v rozvoji vyspělé jaderné energetiky 15 let za Čínou
Spojené státy jsou v rozvoji špičkové jaderné energetiky až 15 let za Čínou. Peking má náskok díky státní podpoře této technologie a rozsáhlému financování. S odvoláním na studii washingtonského výzkumného institutu Information Technology & Innovation Foundation to dnes uvedla agentura Reuters.
Čína má ve výstavbě 27 jaderných reaktorů a průměrná doba výstavby činí zhruba sedm let. To je mnohem kratší doba než v jiných zemích, upozornila studie.
Spojené státy mají nejvíce jaderných elektráren na světě. Vláda prezidenta Joea Bidena považuje tento prakticky bezemisní zdroj elektřiny za důležitý při omezování změn klimatu. Ale poté, co byly v letech 2023 a 2024 uvedeny do provozu dvě velké elektrárny v Georgii, jejichž rozpočet byl překročen o miliardy dolarů a výstavba se zpozdila o několik let, se v USA žádné jaderné reaktory nestaví. Moderní elektrárna, jejíž výstavba byla plánována v jedné z amerických laboratoří, byla loni zrušena.
Čínské státní banky mohou nabízet úvěry s úrokem 1,4 procenta, což je mnohem méně než v západních ekonomikách. Odvětví jaderné ekonomiky země také těží z trvalé státní podpory a lokalizačních strategií, které umožnily Číně získat dominantní postavení v odvětvích, jako je obnovitelná energie a elektromobily.
Loni v prosinci zahájil v Číně provoz první vysokoteplotní plynem chlazený reaktor označovaný za reaktor čtvrté generace. Čínská asociace pro jadernou energii tvrdí, že projekt zahrnoval vývoj více než 2200 sad světově unikátního zařízení a že podíl materiálů domácí výroby na něm je 93,4 procenta.
Zastánci vyspělých reaktorů tvrdí, že jsou tyto reaktory bezpečnější a účinnější než současné elektrárny. Kritici naopak uvádějí, že technologie a materiály používané v těchto reaktorech by mohly být zneužity k výrobě jaderných zbraní nebo že by mohly být nebezpečné z hlediska bezpečnosti a ochrany před radioaktivní kontaminací.
Ani v případě Číny však není všechno bezproblémové. Čínská asociace pro jadernou energii varovala, že ve výrobě jaderných komponent je velký přebytek a že nadměrná konkurence snižuje ceny a způsobuje ztráty.
Autor zprávy Stephen Ezell uvedl, že pokud to Spojené státy myslí s jadernou energetikou vážně, měly by vypracovat důkladnou národní strategii zahrnující větší investice do výzkumu a vývoje, identifikaci a urychlení slibných technologií a podporu rozvoje kvalifikované pracovní síly. „Amerika je sice pozadu, ale rozhodně může technologicky vše dohnat,“ uvedl Ezell.
Mohlo by vás zajímat:
Tomu odpovídá i náš výběr možných dodavatelů elektrárny.
Bohužel...
Teť se nabízí příležitost Číně a ne jenom jí, vrátit jim, obdařit je stejnou medicínou v kopírování, přebírání získaných zkušeností.
Peking nemá náskok díky státní podpoře této technologie a rozsáhlému financování, Peking má náskok díky tomu, že si nenechal od Zelených Khmérů zničit své jaderné školství, výzkum, vývoj a výrobu.
Doba výstavby JE 7 let není čínská specialita, podobných parametrů dosahuje i jedna země, již není povoleno jmenovat, takže jen naznačím, že leží od Číny severně. A Mongolsko to není...
Za 9 let a bez většího navýšení rozpočtu zvládá postavit blok JE i jeden z účastníků tendru v ČR.
JE se u nás začnou stavět až ve 30. letech. Kdo ví jaká bude politická situace . Moc USA poměrně rychle slábne , dnes žádá o vstup do BRICS Thajsko dříve jeden z hlavních spojenců USA mimo NATO.
Průměrná doba výstavby reaktoru VVER-1200 je 107 měsíců, reaktoru APR-1400 je 105 měsíců, u AP1000 je to 110 měsíců, u HPR-1000 je to 74 měsíců, u reaktoru EPR 153 měsíců.
U AP1000 bych to netvrdil. Zatím WEC a Bechtel nic nepředvedly a jediné bloky v USA se spustily mnohem déle a za podstatně zvýšených nákladů. Pouze stavěné v Číně ,ale Čínou ,byly s asi s dvourocnim skluzem. Ty další CAP budou v plánu protože Čína má v rukou celou technologii. To ale není případ EU.
Sanmen-1 110 měsíců, Sanmen-2 104 měsíců, Haiyang-1 106 měsíců, Haiyang-2 99 měsíců, Vogtle-3 120 měsíců, Vogtle-4 123 měsíců. Průměr 110 měsíců. Pokud byste to netvrdil a tvrdil něco jiného, tak byste to tvrdil špatně.
Díky, údaje z minulosti tedy máme.
Teď se můžeme tešit na naši českou realitu a nevyzpytatelnou geopolitickou situaci, ať již v Evropě, tak např. na Korejském poloostrově.
Nevyzpytatelná geopolitická situace na Korejském poloostrově by způsobila takové problémy s produkcí elektroniky (počítače, telefony, atd.), že případné problémy s jaderným tendrem by byly rychle zapomenuty.
A asi bychom dle Vás měli být velmi opatrní při zahajování staveb všech FVE a velké části VtE, kde komponenty pocházejí z Číny.
@Bob 19. červen 2024, 09:50
On je trochu rozdíl mít např. roky rozestavěnou JE těsně před dokončením s proinvestovanými stamiliardami a čekat na dokončení.
Protože KHNP nebo kdokoliv ze stěžejních dodavatelů nebude moci dostát svým závazkům ze závažných geopolitických důvodů.
Oproti stavbě mnoha a mnoha jednotlivých FVE, kde se komponenty bez větších problémů dají kombinovat, nahrazovat, kanibalizovat a kde se začíná a dokončuje průběžně v čase.
To pro FVE platí pouze v případě, že těch FVE nebude příliš mnoho.
Ono je jich příliš mnoho už teď, což se projevuje na (ne)stabilitě sítě, zvýšené potřebě systémových služeb a volatilitě spotových cen elektřiny. Obecně na jejím zdražování.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se