Švédsko podle premiéra potřebuje nejméně dva nové jaderné reaktory
Švédsko potřebuje koupit přinejmenším dva nové jaderné reaktory. Uvedl to dnes švédský premiér Ulf Kristersson během návštěvy Francie. Ta se podle něj může stát jednou ze zemí, které zajistí zvýšení produkce jaderné energie ve Švédsku.
„Nová švédská vláda je odhodlána stavět nové jaderné elektrárny a francouzské zkušenosti (v této oblasti) na nás udělaly velký dojem,“ prohlásil Kristersson.
Francie je druhým největším výrobcem jaderné energie na světě po Spojených státech.
Ve Švédsku je nyní v provozu šest jaderných reaktorů ve třech různých elektrárnách, které zahájily provoz v letech 1975 až 1985. Několik dalších reaktorů bylo po roce 1999 odstaveno, upozornila agentura AFP.
„Švédsko-francouzské partnerství má dobrý potenciál v oblasti jaderné energetiky,“ řekl Kristersson na nádvoří Elysejského paláce po boku francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.
Vyjádřil rovněž zájem o posílení vzájemné spolupráce v obraně.
Oba politici také potvrdili odhodlání Evropy podporovat Ukrajinu v boji proti ruským okupantům. „Ukrajinci potřebují naši podporu více než kdy jindy,“ uvedl Macron. „Vítězství Ukrajiny má pro Evropu i pro celý svět existenční význam,“ prohlásil Kristersson.
pmh jrm
Mohlo by vás zajímat:
To jsou ti samí co si vypnuli reaktory a pak v zimě v televizi vybízeli aby se neluxovalo?
Švédský reaktor Ringhals 1 skončil – především z ekonomických důvodů
"... oznámila švédská energetická společnost Vattenfall ukončení provozu prvního bloku v jaderné elektrárně Ringhals v blízkosti Göteborgu. Varný reaktor o výkonu 880 MW byl uveden do provozu v říjnu roku 1974 a byl provozován 46 let.
Definitivní ukončení provozu reaktoru Ringhals 1 je v souladu se švédským plánem postupného útlumu jaderných elektráren z roku 2016. Na začátku roku 2020 opoziční poslanci iniciovali hlasování o prodloužení provozu, návrh ovšem těsně neprošel. Návrh opozičních poslanců ovšem především nebyl v souladu se záměrem provozovatele. Firma Vattenfall se rozhodla reaktor uzavřít především z technických a ekonomických důvodů. Investice potřebné pro dosažení požadované úrovně bezpečnosti byly vyhodnoceny jako příliš vysoké. Úpravy by musely být natolik významné, že by vyžadovaly nové povolovací řízení.
Na konci roku 2019 se ředitel výrobní divize Vattenfallu Torbjorn Wahlborg vyjádřil, že firma nikdy neměla v úmyslu provozovat první dva bloky elektrárny Ringhals déle než do poloviny dvacátých let (reaktor Ringhals 2 byl uzavřen před rokem). Pro rychlejší odstavení se firma rozhodla, protože v důsledku růstu obnovitelných zdrojů měla potíže s uplatněním elektřiny na trhu.
Naopak novější reaktory Ringhals 3 a 4 hodlá firma provozovat až do začátku čtyřicátých let."
Problémy byly s elektřinou na jihu kvůli přenosové soustavě a pouze ve špičce, jenže novinářští neználkové to blbě pochopili. Švédsko zůstává významným vývozcem a před časem dodávalo do největšího vývozce - Norska, protože to mělo velké problémy s nedostatkem vody v přehradách. Kdo chce vědět, jak je na tom Skandinavie, DOPORUČUJI svk.se/en/national-grid/the-control-room/ data se obnovují po minutě. Momentálně:
Netto export/import
Sweden
Exports
2 162 MW
Denmark
Exports
1 326 MW
Norway
Imports
2 283 MW
Finland
Imports
1 333 MW
Estonia
Imports
74 MW
Latvia
Exports
410 MW
Lithuania
Imports
768 MW
Díky za odkaz, stránky jsem neznal...
Na tom odkazu je hezky vidět, že rozdělení na obchodní zóny včetně vnitrostátních funguje na trhu ve Skandinávii pružněji, než na kontinentu, bylo to tam tak od začátku koncipováno. Co si vzpomínám, podle rok staré studie ACER by na našem trhu k podobnému cenovému efektu vedlo rozdělení Německa na nejméně 2 zóny, po zahrnutí toků přes Nizozemí spíše dokonce až na 4, což ovšem nikdy nenastane.
Skandinávci mají pro vyrovnání nepravidelné výroby VTE výhodu v relativně velmi veliké akumulační schopnosti jejich již existujících VE. K tomu u nás podmínky nejsou, ani přírodní ani ostatní. Stavět nové nádrže si ovšem kdysi zakázali, uvidí se, jak dlouho jim to vydrží.
Nevěřím tomu, že se Švédsko opravdu dá do budování nových JE. Slovní rétorika je jedna věc a realita druhá. A zkušenosti ze sousedního Finska jsou viditelné.
No tak tomu věř. I ti největší debilové a OZE zaslepenci budou muset jednou uznat, že budovat národní energetiky na OZE nelze.
Ve Švédsku mají 6 reaktorů postavených 1980-1985, takže 2 jako náhradu. Nicméně spíše to dopadne tak, že nastavěj větrníky, které spolu s vodními fungovat můžou.
Švédsko má v přepočtu na obyvatele o polovinu více VTE než Německo. Díky větru dokázali výrazně přitom ještě v roce 2008 měli Němci podle stejného přepočtu téměř 3x více VTE než Švédové. Problém je v tom ,že ať postaví Švédové kolik chtějí VTE , tak prostě při špatném počasí nemají dost elektřiny a u nich to není nepříjemnost tam miliony lidí topí tepelnými čerpadly a další se každoročně přidávají. Venkovní teploty běžně klesají pod - 25°C lidem bez el. energie jde někdy i o život , takže oni musejí mít stabilní zdroje. Buďto musí stavět další JE a nebo další vodní elektrárny- mohou obojí, vybrali si jadernou cestu.
Tenhle genotyp "švédo-němce" je fakt síla .. ti by měli mít zákonem zakázáno komukoliv cokoliv byť i jen doporučovat .. místo toho chtějí vládnout Evropě
"bezne" teda pod -25 teploty neklesaju podla tohoto https://www.climatestotravel.com/climate/sweden su to skor nejake anomalie, ktore trvaju mozno par dni, bezne teploty su niekde uplne inde
Ten váš odkaz ukazuje průměrné měsíční teploty, takže z něj nepoznáte, jestli pod -25 teploty klesají běžně nebo ne.
ja teda nie som ziadny matematik, ale ak je napr. priemer v lednu -13 stupnov, tak to mohlo byt pol mesiaca -25 a pol mesiaca 0, t.j. 14 dni zo 365 dni v roku bolo -25... to mi nepride ako "bezne", skor "vynimocne"
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se