Švédsko zvažuje zrušení zákazu těžby uranu. V novém memorandu těžbu doporučuje
Závislost Evropy na dovozu fosilních paliv je dlouhodobě známým a diskutovaným faktem, podobné debaty se však začínají v posledních letech otevírat i ohledně uranu. Jednou ze zemí, která v Evropě disponuje relativně rozsáhlými zásobami uranu, je i Švédsko. Aktuálně není těžba uranu ve Švédsku možná, nicméně to by se mohlo do budoucna změnit. Tamní ministryně pro klima a životní prostředí se již na začátku roku nechala slyšet, že vláda prozkoumá možnosti otevření cesty pro její obnovení.
Přestože v minulosti uran těžila řada zemí Evropy, včetně České republiky, v současné době na území Evropské unie těžba neprobíhá. Posledními zeměmi EU, které uran ještě donedávna těžily, bylo právě Česko a dále rovněž Rumunsko. S velmi ambiciózními plány na dekarbonizaci a prudkým růstem cen energií během energetické krize nicméně některé země začínají přehodnocovat svůj přístup k jaderné energetice, a v některých případech i k těžbě uranu.
Co se týče samotné těžby uranu, debaty o jejím možném obnovení probíhají i ve Švédsku. Švédské jaderné elektrárny přitom pokrývají zhruba 30 % výroby elektrické energie v zemi. Domácí těžba uranu by tak mohla poskytnout základní surovinu potřebnou pro výrobu jaderného paliva pro tamní bloky. Podle serveru World Nuclear News jsou nicméně průzkum nalezišť i těžba uranu ve Švédsku zakázány od roku 2018.
Vláda těžbu doporučuje, rozhodnuto však zatím není
Diskuze o možném obnovení těžby sice probíhají několik let, v letošním roce si však tamní vláda nechala vypracovat studii. Nedávno zveřejněné výsledky podle vlády doporučují zákaz zrušit a těžbu uranu regulovat skrz povolení pro potenciální těžaře. Podle memoranda, ve kterém vláda výsledky uveřejnila, by potřebná legislativa umožňující budoucí obnovení těžby mohla nabýt účinnosti již na začátku roku 2026.
"Více než čtvrtina známých zásob uranu v Evropě se nachází ve švédském podloží. Možnost těžit uran je naprosto zásadní pro naši práci v oblasti změny klimatu, pro snížení emisí a závislosti na fosilních palivech a zdrojích energie. Chci, abychom těžili a využívali nerost, který se nachází ve Švédsku, kde švédský těžební průmysl patří mezi nejekologičtější a nejbezpečnější na celém světě," uvedla podle serveru Romina Pourmokhtariová, švédská ministryně pro klima a životní prostředí.
Výsledky vládního šetření nyní budou konzultovány s relevantními úřady, organizacemi, municipalitami a dalšími zainteresovanými subjekty. Konzultačního procesu se má účastnit i australská společnost Aura Energy, která je vlastníkem ložiska Häggån, ve kterém se nachází řada kovů a dalších nerostů, včetně uranu.
"Pro Švédsko je to důležitý první krok na cestě k nízkouhlíkové energetické soběstačnosti. Švédsko má bohaté geologické zdroje, které lze využít k výrobě bezemisní jaderné energie jak pro vlastní spotřebu, tak pro export," uvedl výkonný ředitel a generální ředitel společnosti Aura Energy Andrew Grove.
Do konzultačního procesu se podle World Nuclear News může zapojit i široká veřejnost. Proces má běžet do 20. března příštího roku.
Mohlo by vás zajímat:
Byla to obrovská předvídavost od našich polistopadových vlád - veškerou těžbu uranu v Česku zrušit!
Spis jim to nekdo poradil. Asi ten stejny, co nam ted uran dodava, bych tipl ;)
Předlistopadové vlády se chovaly prozíravě, když nejdříve všechen uran daly do SSSR nejdřív e z Jáchymova, kde byl těžen v našem gulagu, potom z Příbrami nebo Rožné a nakonec z Ralska kde se stále řeší následky chemické těžby.
Celková ztráta z těžby uranu v Československu a jeho majoritního vývozu do SSSR byla 29,6 až 45,9 miliard Kčs.¨
Těžba uranu v ČR byla po roce 1992 naprosto neekonomická. V 90tých letech až do roku 2013 bylo na trhu spousta uranu v rámci programu Megatons to Megawatts. Nevím, jaké by mělo Diamo náklady dnes, ale pochybuji, že by se dostali pod dvojnásobek dokonce i současných vysokých tržních cen.
Nikdo to od nich nechtěl. ČEZ to kupovat musel. Vlády opakovaně řešily, co s Diamem dělat. Diamo se dlouho bránilo ukončení těžby uranu právě s podobnými argumenty, jak bude něco potřeba, jak kvůli Temelínu apod.
Uran je běžná komodita. Úzká hrdla dodavatelského řetězce jsou jinde.
A protože je těžba z existujících dolů na uranovou rudu neekonomická, Švédové hledají, kde by otevřeli nové, nikdy neotevřené...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se