Domů
Jaderné elektrárny
Tchajwanský odklon od jádra pokračuje. Byl odstaven reaktor Kuosheng 2
Jaderná elektrárna Kuosheng
Zdroj: Ellery / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Tchajwanský odklon od jádra pokračuje. Byl odstaven reaktor Kuosheng 2

Druhý blok tchajwanské jaderné elektrárny Kuosheng byl odstaven. Po vypršení 40leté provozní licence bude v souladu s tchajwanskou politikou postupného vyřazování jaderných elektráren z provozu trvale vyřazen.

Výstavba elektrárny Kuosheng 2 byla zahájena v březnu 1976. V březnu 1983 odstartoval komerční provoz varného reaktoru (BWR) o výkonu 985 MWe.

Podle vyjádření tchajwanské energetické společnosti Taipower se někteří lidé obávají, že Tchaj-wan nebude mít v budoucnu dostatek elektřiny pro pokrytí vlastní spotřeby. Společnost Taipower vypracovala dlouhodobé plány na zajištění dodávek elektrické energie a rozvoj energetické sítě.
„Pokud jde o výrobu elektřiny, aktivně podporujeme plynové elektrárny, které snižují uhlíkové emise na polovinu. V současné době odstartovalo několik projektů výroby elektřiny z plynu. Patří mezi ně elektrárny Datan, Hsinta (Xingda), Taichung, Tunghsiao Phase II a Talin,“ uvedla společnost.

Varný reaktor (BWR). Zdroj: nrc.gov

U stávajících bloků společnost Taipower upravila roční plán odstávek a zkrátila jejich délku v reakci na extrémní počasí. Pokračuje také posilování energetické soustavy a v posledních pěti letech bylo investováno celkem 100,9 miliardy TWD (téměř 75 miliard Kč) do zlepšení rozvodných zařízení.

Společnost Taipower uvedla, že spustí nové uhelné bloky Tunghsiao a Datan č. 8 s celkovým instalovaným výkonem 1,3 GWe, což je více, než výkon odstavovaného bloku Kuosheng 2.

Politika postupného ukončování provozu

Tchajwanská Demokratická pokroková strana (DPP) byla v lednu 2016 zvolena do vlády s politickým programem dosažení "nejaderné země" do roku 2025. Podle této politiky by mělo být šest tchajwanských energetických reaktorů trvale vyřazeno poté, co jim vyprší původní 40letá provozní licence. Krátce po svém nástupu do funkce přijala vláda novelu energetického zákona, kterou uzákonila politiku postupného vyřazování jaderných elektráren. Vláda usiluje o to, aby 20 % energie pocházelo z obnovitelných zdrojů, 50 % ze zemního plynu a 30 % z uhlí.

V referendu konaném v listopadu 2018 se však voliči rozhodli tuto novelu zrušit. Ministerstvo hospodářství uvedlo, že novela byla ze zákona o elektroenergetice oficiálně odstraněna 2. prosince.

LNG terminál Calcasieu Pass LNG terminál Calcasieu Pass. Zdroj: Venture Global LNG

Nicméně ministr hospodářství Šen Jong-čchin v lednu 2019 prohlásil, že "k rozšíření nebo obnovení provozu jaderných elektráren na Tchaj-wanu ze subjektivních a objektivních důvodů nedojde, jakož i kvůli silnému odporu veřejnosti".

Komplikace s výstavbou skladu vyhořelého paliva

První blok nejstarší tchajwanské elektrárny Jinshan byl odstaven v prosinci 2018 a druhý blok v červenci 2019.

Čtyřicetiletá provozní licence pro Kuosheng 1 měla vypršet 27. prosince 2021. Varný reaktor s instalovaným výkonem 985 MWe byl ale odstaven dříve. V květnu téhož roku totiž společnost Taipower oznámila, že blok bude moci provozovat pouze do června, a to kvůli nedostatku místa v bazénu použitého paliva.

Plán vyřazení bloku z provozu počítal s výstavbou suchého skladu použitého paliva. Výstavba tohoto zařízení se však zpozdila kvůli sporu mezi společností Taipower a vládou města Nová Tchaj-pej, která se v rozsahu své jurisdikce postavila proti výstavbě trvalého skladu použitého paliva.

Nejisté pokračování jádra na Tchaj-wanu

Tchaj-wan má nyní dva provozované tlakovodní reaktory s jednotkovým výkonem 936 MWe v elektrárně Maanshan. Jejich provozní licence vyprší 27. července 2024, resp. 17. května 2025. V červenci 2021 společnost Taipower předložila Radě pro atomovou energii žádost o odstavení dvou bloků jaderné elektrárny Maanshan. Podle stávajících právních předpisů musí energetická společnost podat žádost o vyřazení bloků z provozu nejméně tři roky před ukončením dodávek elektrické energie.

Zakonzervovaný blok tchajwanské jaderné elektrárny Lungmen

Výstavba dvou bloků JE Lungmen byla zahájena v roce 1999, ale projekt provázely politické, právní a regulační průtahy. Dokončený první blok byl zakonzervován v červenci 2015, zatímco výstavba druhého bloku byla pozastavena v dubnu 2014.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Petr Hariprasad Hajič
19. březen 2023, 17:37

Jak se ukazuje, tak je jádro problém v zemích, kde hrozí vojenská agrese. Precedens na Ukrajině ukazuje nepříjemné důsledky přílišné závislosti na technologii, která je tak snadno zranitelná, a která dokáže být velmi snadno odstavená. Záporožská jaderná elektrárna je toho bohužel dost odstrašujícím důkazem.

PetrD
19. březen 2023, 17:53

no prave Ukrajina je dukazom opaku toho co tvrdite. JE je to co tam jeste bezi a dodava elektrinu

Emil
19. březen 2023, 17:56

Naopak se ukazuje, že v podstatě jediné zdroje, které na Ukrajině nebyly bombardováním ničeny, jsou právě jaderné elektrárny, přestože byla a stále je evidentní snaha vyřadit co nejvíce ukrajinských elektráren z provozu, u jaderných elektráren se omezilo bombardování pouze na prvky přenosové soustavy, která tu elektřinu z jaderných elektráren přenáší.

Jiří Syn
21. březen 2023, 20:28

Nějak si nedovedu při rozměrech Taiwanu (mnohonásobně menší než Ukrajina) představit dlouhodobou vojenskou kampaň na jeho území... a tedy "každodenní" problémy s JE obsazenou/ostřelovanou protivníkem. Ve válce o Taiwan by se mělo jednat buď o rychlé vítězství Číny nebo o odražení útoku... samozřejmě i tak může dojít k zasažení reaktoru na Taiwanu, ostatně nelze to vyloučit ani při odvetné palbě na území Číny...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se