Domů
Rychlé zprávy
Tchaj-wanská JE Kuo-šeng ukončí provoz dříve, nejsou kapacity pro uskladnění vyhořelého paliva
Jaderná elektrárna Kuosheng
Zdroj: Ellery / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Tchaj-wanská JE Kuo-šeng ukončí provoz dříve, nejsou kapacity pro uskladnění vyhořelého paliva

Tchaj-wanská společnost Taipower ve čtvrtek oznámila předčasné odstavení prvního bloku své jaderné elektrárny Kuo-šeng. K odstavení tohoto varného reaktoru ale mělo dle původních plánů dojít až ke konci letošního prosince. Taipower urychlení odstavení zdůvodnila nedostatkem kapacity pro dočasné uskladnění vyhořelého paliva.

Prvnímu bloku JE Kuo-šeng vyprší čtyřicetiletá provozní licence 27. prosince tohoto roku a právě do tohoto dne měla být elektrárna původně provozována. Již letos v květnu ale Taipower oznámila, že z důvodu nedostatku prostoru v bazénu pro vyhořelé palivo bude možné blok provozovat pouze do června. Během odstávky v minulém roce byl sice reaktor zavezen novým palivem, provozovat jej na jmenovitý výkon bylo možné jen do února a v březnu by bylo zapotřebí reaktor odstavit. Další provoz reaktoru byl podle Taipower umožněn pouze díky snížení výkonu na 80 %.

První blok JE Kuo-šeng byl zprovozněn v prosinci 1981. Varný reaktor s instalovaným výkonem 985 MWe tak byl v provozu téměř 40 let. Druhý blok se stejným výkonem byl zprovozněn v březnu 1983, jeho provozní licence tedy  vyprší v roce 2023. Za předpokladu vyřazení druhého bloku do března 2023 bude na Tchaj-wanu provozována již jen jediná jaderná elektrárna – JE Ma-an-šan. Jejím blokům vyprší provozní licence v letech 2024 a 2025.

Plány na vyřazení elektrárny Kuo-šeng 1 podala Taipower ke schválení tchajwanské Radě pro atomovou energii (AEC) před třemi lety. Plány na odstavení elektrárny AEC schválil 20. října minulého roku. Povolení pro vyřazení reaktoru AEC vydá až poté co Taipower dokončí proces Posouzení vlivů souvisejících činností na životní prostředí (EIA). Blok oficiálně vstoupí do fáze vyřazování po skončení platnosti provozní licence, vyřazovací práce mohou být zahájeny teprve po obdržení potřebných povolení.

V rámci vyřazovacích prací se počítá s výstavbou suchého skladu na vyhořelé palivo, jeho výstavbu ale zdržel spor mezi Taipower a vedením města Nový Tchaj-pej. To se staví proti výstavbě trvalého skladu pro vyhořelé palivo v její územní působnosti.

Z důvodu nedostatku skladovacích prostor bude muset vyhořelé palivo, které se momentálně nachází v jádru reaktoru Kuo-šeng 1 dočasně zůstat v něm.

Plány konce jaderné energetiky na Tchaj-wanu

Tchajwanská „Demokratická progresivní strana“ (DPP), která byla zvolena do vlády v roce 2016, chtěla docílit konce jaderné energetiky na Tchaj-wanu do konce roku 2025. Podle tohoto plánu by všech 6 tehdy provozuschopných reaktorů bylo vyřazeno po uplynutí jejich 40 leté provozní licence. Krátce po nástupu do funkce vláda schválila novelu zákona o elektřině a promítla plány na ukončení využívání jaderné energie do legislativy. Vládním cílem je dosáhnout energetického mixu založeného z 20 % na obnovitelných zdrojích, z 30 % na uhlí a z 50 % na zkapalněném zemním plynu.

Tato novela sice byla odmítnuta v referendu z roku 2018 a již není součástí daného zákona, na plánech vyřazení jaderných reaktorů se ale zatím nic nezměnilo. V lednu 2019 ministr pro ekonomické záležitosti, Shen Jong-chin, potvrdil, že se provozní licence reaktorům nebudou prodlužovat.

Zdroj úvodního obrázku: 總統府

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
energetik II
5. červenec 2021, 19:21

No, mít "vládní cíl" výroby 30 % elektřiny z uhlí a 50 % z plynu , tedy 80 % !! výroby elektřiny celkem bude vypouštět CO2. To mi nepřijde jako ambiciozní cíl, když miliardová kontinentální Čína už se zavázala do roku 2060 být uhlíkově neutrální.

Josef
5. červenec 2021, 23:16

Je třeba si uvědomit ,že Tchaj-wan je odštěpené území Číny, zatím je to tak, že Čína je citelně chudší než Tchaj-wan a samozřejmě spojit se s chudším není pro Tchaj-wan výhodné a Čína není stát, který by začal válku, pokud to není bezpodmínečně nutné, jenže růst HDP Číny je takový, že za 15 let už nebude mezi těmito ekonomikami tak velký ekonomicky a patrně ani politický rozdíl a lze očekávat, že se tyto 2 státy mírově spojí nakonec jsou to všechno Číňané, předpokládám, že v roce 2060 bude energetika Číny a Tchaj-wanu jednotná.

Carlos
6. červenec 2021, 00:01

Až tedy na to že se trhli komanči, kteří tak nějak ignorují závazky které by měly jako nástupnický stát převzít, konkrétně se jedná o splacení dluhopisů z počátku 20. století určených k financování železnice, čímž si tedy trochu podkopávají legitimitu. A taky tak nějak během patnácti let bude ČLR na sestupní populační trajektorii už teď to nevypadá zrovna růžově. Mají před sebou asi 5-10 let na to se připravit na vlnu odchodů do penze a výpadek první vlny populačního boomu.

Pokud by neměl být mezi ČLR Čínskou republikou politický rozdíl, tak by v ČLR nesmělo sedět to co tam sedí. Střelit se do nohy zákazem importu uhlí a pak nemít na výrobu proudu je opravdu geniální tah.

Další věc na kterou zapomínáte je že pořád je tam dost neindustrializovaných oblastí které musíte dotáhnout na nějakou úroveň.

hellokitty
6. červenec 2021, 11:10

nie su kapacity na uskladnenie odpadu? ako je to mozne? ved to je vyriesene vo finsku ne? tak nech to tam iba odvezu, fini si to urcite za levno vezmu, lebo ved stavba a provoz jadrovej elektrarne je levna a tieto poplatky na likvidaciu uz su v tom zapocitane nie? nie?

Emil
6. červenec 2021, 13:02

Je to vyřešené všude, kde to vyřešit chtějí. Kde to vyřešit nechtějí, tam stavbu jakéhokoliv úložiště administrativně zakážou/nepovolí, jako v tomto případě. S poplatky to nemá nic společného.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se