Domů
Jaderné elektrárny
Tchajwanská vláda dodrží i přes opačný názor občanů odklon od jaderné energie
Tchajwanská jaderná elektrárna Kuosheng. Zdroj: wikimedia

Tchajwanská vláda dodrží i přes opačný názor občanů odklon od jaderné energie

Tchajwanská vláda bude pokračovat ve svém plánu na postupné ukončení využívání jaderné energie i přes to, že se občané v nedávném referendu vyslovili ve prospěch jejího dalšího využívání. Prohlásil to to ve čtvrtek tchajwanský ministr hospodářství.

Součástí politiky tchajwanské Demokratické progresivní strany (DPP), která v roce 2016 zvítězila v prezidentských i parlamentních volbách, je záměr do roku 2025 vytvořit ze státu „zemi bez jádra“. V souladu s tímto záměrem mělo být všech 6 tehdy provozovaných reaktorů po vypršení jejich 40leté provozní licence odstaveno. Krátce po vstoupení do úřadu vláda DPP schválila novelu zákona o elektroenergetice, a svou politiku tak prosadila.

Proti vládnímu plánu se ale zformoval značný odpor a po zemi začala kolovat petice proti ústupu od jádra. Toto úsilí nakonec vyvrcholilo 24. listopadu 2018, kdy v referendu o zachování či zrušení zmíněné novely překvapivě zvítězili zastánci jaderné energie v poměru 59 ku 41 %. Ministerstvo hospodářství později prohlásilo, že novela byla oficiálně zrušena a vyňata ze zákonu o elektroenergetice. Pro zrušení hlasovalo přes 5,8 milionu voličů.

K prodloužení licencí stávajících elektráren ani k dokončení rozestavěných nejspíše nedojde

Na včerejší tiskové konferenci ministr hospodářství Shen Jong-chin prohlásil, že na Tchaiwanu nebude docházet k restartům ani k rozšiřování jaderných elektráren kvůli subjektivním a objektivním okolnostem a také kvůli silnému veřejnému odporu. Podle Shen Jong-china lhůta pro podání žádosti o prodloužení licencí pro JE Kuosheng a Maanshan již uplynula, a proti prodloužení provozu obou elektráren se staví obyvatelé i místní samosprávy.

V zemi jsou v současnosti provozovány 4 jaderné reaktory. Dva varné reaktory v JE Kuosheng a dva tlakovodní v JE Maanshan. Dohromady reaktory pokrývají 15 % spotřeby elektřiny na ostrově. Blok číslo 1 JE  Chinshan, která je nejstarší Tchajwanskou jadernou elektrárnou, byl odstaven 5. prosince a bude vyřazen z provozu. Ačkoliv 2. blok má provozní licenci až do letošního července, odstaven byl také.

V roce 1999 sice začala výstavba dalších dvou reaktorů v lokalitě Lungmen, projekt se ale od začátku potýkal s politickými, legislativními a regulatorními zpožděními. Dokončený blok číslo 1 byl v červenci 2015 zakonzervován, o rok dřív byla pozastavena výstavba bloku 2.

Ve svém prohlášení ministr hospodářství rovněž uvedl, že požadavek na snížení produkce uhelných elektráren o 1 % ročně, který vzešel ze stejného referenda, je splnitelný. Shen Jong-chin taktéž potvrdil, že v současnosti nejsou žádné plány na výstavbu nové uhelné elektrárny. Podle ministra ale bude Tchajwan od roku 2021 vlivem rostoucí poptávky po elektřině pravděpodobně trpět nedostatky energie.

Dokončení elektrárny by bylo problematické

V pátečním tiskovém prohlášení státní energetická společnost Taiwan Power možnost dokončení projektu JE Lungmen vyloučila. Dokončení projektu a jeho uvedení do komerčního provozu by trvalo minimálně šest až sedm let.

Problémem by podle společnosti například bylo to, že dodavatel elektrárny, americká společnost General Electric, ukončila výrobu mnohých součástek používaných při výstavbě dvou reaktorů ABWR.

Úvodní fotografie: Tchajwanská jaderná elektrárna Kuosheng (zdroj: wikimedia)

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Milan Vaněček
2. únor 2019, 16:30

Vláda referendum samozřejmě akceptuje, ale jaderná energetika na Tchajwanu vymře sama z ekonomických, regulatorních a bezpečnostních důvodů.

Samo
2. únor 2019, 18:04

Rovnako bude ekonomicky trpieť celý Tchajwan keď budú mať výpadky pretože nebude fúkať a svietiť slniečko... Ale zjavne im na rozvoji nezáleží kedže jadro má v bezemisnej energetike nezastupiteľnú úlohu.

VK
2. únor 2019, 20:28

Pokud jde o fotovoltaiku, tak zrovna na Taiwanu mají solární panely o 50% vyšší účinnost než v ČR a hlavně mají malý rozdíl mezi výrobou v zimě a v létě. Například domácnosti by mohly s malou baterií fungovat po celý rok.

V průmyslu je to samozřejmě nereálné, ale nějaké procento tím pokrýt celoročně mohou.

Josef
3. únor 2019, 00:25

Tchajwan je na úrovni Indie - žádná zima , vysoce stabilní klima a navíc ostrov - vítr. Mají fakticky ideální podmínky pro rozvoj OZE a pokud to bude u nich levnější než jádro proč ne ?

Jan Veselý
3. únor 2019, 08:04

Tchajwan se celkem rychle poslední dobou stal velmi zajímavým trhem pro offshore VtE, na západ a na sever od ostrova mají spoustu mělkého moře.

Petr
3. únor 2019, 13:38

Hlavní je, že Tchajwan má díky tomu naplánován od roku 2021 nedostatek elektřiny, takže tam konečně začne klesat výroba čipů na které se přespecializovali :)

Jirka
6. únor 2019, 09:11

Strana DPP je jen loutka Číny, jejím hlavním cílem je ochromení Tchajwanské infrastruktury a návrat tohoto ostrova zpět do náruče ČLDR... Toho chce dosáhnout likvidací průmyslu a nedostatkem elektrické energie....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se