Domů
Jaderné elektrárny
Temelín prověřil reaktor druhého bloku, může fungovat desítky let
Dostavba JE Temelín

Temelín prověřil reaktor druhého bloku, může fungovat desítky let

Odborníci v jaderné elektrárně Temelín zkontrolovali při odstávce druhého bloku tlakovou nádobu reaktoru. Je ve velmi dobrém stavu, umožňuje provoz další desítky let. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták. Plánovaná dvouměsíční odstávka druhého bloku skončí na přelomu srpna a září.

Stav bloku odpovídá bezpečnostním požadavkům. Tlakovou nádobu reaktoru druhého bloku prověřovalo téměř dva týdny zařízení v hodnotě desítek milionů korun. Odborníci posuzovali pomocí ultrazvuku celistvost a tloušťku materiálů, využili i kamery. Prozkoumali 100 metrů čtverečních. „Loni jsme takto zkontrolovali tlakovou nádobu na prvním bloku. I letošní výsledky naplnily naše očekávání. Také tlaková nádoba reaktoru druhého bloku je ve velmi dobrém stavu a umožňuje bezpečný provoz další desítky let,“ uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Palivové tyče - JE Temelín
Ilustrační foto

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ uvedl elektrárnu do provozu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 8,6 TWh.

Až bude hotový plánovaný nový blok jaderné elektrárny Dukovany, mohly by se dostavět jeden nebo dva nové bloky jaderné elektrárny Temelín. Dostavba v Temelíně by mohla být začátkem 40. let. Investorem by měl být ČEZ. Stát by mohl zkusit najít strategického partnera dostavby Temelína například ve Francii. Novinářům to v červenci řekli premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
petr
3. srpen 2021, 19:59

Dobrý večer,

zde třeba jen konstatovat, to je moc dobré pro ČR, současně ale musíme konstatovat, že stejně kvalitní a možná ještě lepší JE v SRN se odstavili a odstavují a nahrazují se ruským plynem...

OZE projekt našich sousedů jde na ruku Putinovi... smutné.

140 TWh kdysi SRN produkovalo z bezemisního a neruského zdroje, snad jednou jim ta blbost co učinili dojde...

blaha.p
4. srpen 2021, 11:06

doba se mění dnes Německo produkuje 190 TWh/rok z větru a Slunce

Petr Benda
4. srpen 2021, 11:14

To mají asi převážně v severním moři ten vítr ne?

blaha.p
4. srpen 2021, 11:45

Ne, na moři je jen malá část výroby cca 30 TWh, cca 110 TWh vyrábí větrníky na souši zbytek cca 60 TWh Slunce

Petr Benda
4. srpen 2021, 11:51

Díky za informaci

petr
4. srpen 2021, 13:20

Souhlas pane Bláho, ale 190 TWh z OZE + 140 TWh z bezemisního jádra, to by byl skutečný výsledek, takto jen se nahrazuje jedno druhým...

energetik
4. srpen 2021, 15:14

petr

kdyby nějaké bezemisní jádro skutečně existovalo tak možná, ale ono neexistuje a právně i proto končí nejen v Německu.

I ve fotomontáži na obrázku výše nezapomněli namalovat plynné výpusti - komíny.

Antonín Mikeš
4. srpen 2021, 15:51

"I ve fotomontáži na obrázku výše nezapomněli namalovat plynné výpusti - komíny."

Až na to že tam namalovány jsou :-).

energetik
4. srpen 2021, 16:09

Antonín Mikeš

Vždyť jsem napsal že je nezapomněli namalovat, tedy že tam jsou.

blaha.p
5. srpen 2021, 06:51

petře, Němci ale nenahrazují jen jádro, ale hlavně uhlí. Německo nahrazuje staré zdroje strojovým tempem 10-14 TWh za rok, tzn. že v roce 2030 budou Slunce + vítr v Německu vyrábět cca 300 TWh.

rok 2010:

uhlí = 230 TWh

JE = 133 TWh

Vítr + Slunce = 50 TWh

rok 2020:

uhlí = 120 TWh

JE = 60 TWh

vítr + Slunce = 190 TWh

Ondra
5. srpen 2021, 07:36

Pane blaho tady je ale nutný si uvědomit jak v Německu docházelo a bude dochazet k vypínání jadernejch bloků. Za poslednich 5 let OZE hodně narostly ale vypnuli jenom 2 bloky - dohromady cca 2,7 GW.

Teď se ale tempo dost zrychlí protože letos vypnou 3 bloky (4 GW) a na konci 2022 posledni 3 bloky (další 4 GW). A dost těžce pochybuju že by dali dohromady víc jak 60 TWh nový výroby z FVE a VTE. Takže Němci vytvořili takovej buffer kterej teď zmizne - www. cleanenergywire .org/factsheets/history-behind-germanys-nuclear-phase-out

A uhlí se propadlo hlavně kvůli drahejm povolenkám protože Německu už se nevyplatilo vyvážet elektřinu k sousedům který si ji vyrobí sami z plynu. Stačí se podívat jak se jim vyvíjela bilance - před pár lety čistej vývoz 50 TWh a pak to šlo o desítky TWh dolů.

Takže jo nový OZE v celkový roční bilanci nahradily jádro ale u uhlí se to ještě moc nepovedlo.

blaha.p
5. srpen 2021, 08:34

Ondro,

Slunce + vítr vyrobí ročně cca 190 TWh to je množství energie, která nahradila staré zdroje (uhlí, JE).

Z těch 190 TWh připadá:

70 TWh připadá na JE

120 TWh pak náhrada uhlí

Jestli je to málo nebo moc, to už si musí posoudit každý sám.

Je zcela jasné, že Němci nestihnou nahradit uzavření zbývajících JE. Do konce roku 2022 nahradí cca 20 TWh, zbytek budou muset pokrýt, importem, zvýšenou výrobou z plynu, a využitím propojení s norskými vodními elektrárnami cca 10 TWh/rok.

Ondra
5. srpen 2021, 11:31

Pane blaho ale jak neřikám jestli je to moc nebo málo. Podle mě to je třeba dost slušný číslo. Ale když se pořádně podiváte na čísla tak až se vypne všechno jádro tak výpadek výroby sežere skoro celej přírůstek OZE z poslednich let.

Sám ste sem dával data za rok 2010 kdy jádro vyrobilo 133 TWh a vítr a slunce už tehdy 50 TWh (Vaše data který sem neověřoval ale věřim jim). No a jestli vítr a slunce dají v roce 2023 kolem 200 TWh tak je to o 150 TWh víc než v roce 2010. Takže to jenom lehce převýši výpadek výroby z jádra. O to mi šlo. Určitě sem nechtěl hanit OZE.

A posledni věc Němci asi těžko ročně dovezou cca 10 TWh z Norska protože to by ten kabel o max výkonu 1,4 GW musel jet skoro na plnou kapacitu a jenom ve směru NO -> DE. A jednim z důvodů proč se budoval bylo taky aby do Norska mohli vyvážet přebytky z výroby VTE na severu země.

blaha.p
4. srpen 2021, 12:10

Vše lze sledovat na na webu níže je zde výroba z jednotlivých zdrojů aktualizovaná každou hodinu. Lze tam najít spoustu informací.

https://energy-charts.info/charts/energy_pie/chart.htm?l=de&c=DE&interval=year

Martin Pácalt
4. srpen 2021, 16:27

Není terawatt jako terawatt. U jádra je výkon v čase rozložen podstatně plynuleji než u větru a slunce. A v průmyslových zemích jako Česko nebo Německo spotřeba nejde pod úroveň cca 2/3 denní špičky, čili tzv. baseload, tolik poukazovaný jako vlastně nepotřebný, je víc než praktický pro odběr ze sítě.

Jan Veselý
5. srpen 2021, 09:00

"A v průmyslových zemích jako Česko nebo Německo spotřeba nejde pod úroveň cca 2/3 denní špičky, čili tzv. baseload" - Ano to je důsledek více než 50 let umělé stimulace poptávky v noci, kdy lidi normálně spí. Velcí spotřebitelé dostávají tak dumpingové ceny, že se jim vyplatí spouštět ty energeticky nejnáročnější procesy hluboko v noci, bez ohledu na výrazně vyšší personální náklady. Je to důsledek toho, že se vše optimalizovalo vůči tomu, že pro velké tepelné elektrárny je ekonomicky a technicky nejvýhodnější kontinuální provoz.

I tak se "v průmyslových zemích jako Česko nebo Německo" musela budovat akumulace, protože ty zmíněné tepelné elektrárny pořád vyráběly v noci zbytečně moc.

Jenže teď se cenová funkce mění před očima a to znamená, že optimální chování bude vypadat jinak. Kdo to nepochopí, zapláče nad výdělkem.

Emil
5. srpen 2021, 09:41

Liberalizovaný trh s elektřinou tu máme pro velké spotřebitele už cca dvacet let, takže minimálně těch dvacet let jim určuje cenu elektřiny nabídka a poptávka. O žádné dumpingové ceny tedy nejde.

Např. v roce 2019 byla průměrná spotová cena elektřiny v ČR 40,18 €/MWh a nejnižší průměrná hodinová cena byla v 5 ráno 29,08 €/MWh, takže žádný dramatický rozdíl oproti průměrné ceně. Průměrná spotová cena elektřiny v tzv. noční směně byla 33,3 €/MWh, tedy jen o 17 % nižší oproti průměrné ceně elektřiny za celý den. To mají být ty dumpingové ceny?

Antonín Mikeš
5. srpen 2021, 11:06

"Velcí spotřebitelé dostávají tak dumpingové ceny, že se jim vyplatí spouštět ty energeticky nejnáročnější procesy hluboko v noci, bez ohledu na výrazně vyšší personální náklady."

Chcete tím říci že ta zařízení na energeticky nejnáročnější procesy lze spustit kdykoliv a kdykoliv odstavit a současně jsou sama o sobě tak levná na pořízení, že průmyslník není motivován ničím jiným jen cenou proudu? Tak to mě nenapadlo, pak je ovšem otázka proč mají tyto provozy trojsměnný provoz a nejsou to tři provozy vedle sebe s jednosměnným nočním provozem.

Ondra
5. srpen 2021, 11:44

Pane Veselý zas tak jednoduchý to asi nebude. Noční a víkendovej provoz není jenom o levnějši energii ale hlavně o co nejvyššim využití výrobních kapacit. A nejenom kapacit pro výrobu elektřiny a jeji přenos a distribuci k odběratelům ale hlavně co nejvyššim využití strojů ve fabrikách.

Představte si kdyby se jelo na jednosměnej provoz - muselo by se postavit víc elektráren aby se vyrobil stejnej objem elektřiny a tepla v kratšim časovým úseku. Navíc by to bylo i míň ekologický protože by elektrárny nejely blízko jmenovitýho výkonu kde běžně mívaj nejvyšší účinnost takže spáli míň uhlí. Stejně tak by průměrnou účinnost snižovaly opětovný starty/vypínání. Plus uhlíková stopa zdrojů který by dvě třetiny dne jenom stály atd. atd.

Pak by ste samozřejmě musel masivně a vlastně úplně zbytečně rozšířit přenosový a distribuční sosutavy takže vyhozený prachy a ekologická stopa výroby rozvoden a stožárů s dráty kterejma většinu času nic nepoteče. Navíc vyšši výkony by znamenaly exponenciálně vyšší ztráty z přenosu a distribuce.

Pak by ve fabrikách museli mít 3x tolik strojů a mnohem větši výrobní prostory a skladovací a přepravni kapacity. Tohle by bylo extrémně neefektivní. A víte že by fabriky klidně mohly vyrábět v noci i když by elektřina byla dražší než přes den? Pokud se jim to vyplatí při započtení všech nákladů tak proč ne.

Podobný to je třeba se zásobníky plynu protože kdyby ste měl celou spotřebu zásobovat v zimě jenom z těžby tak by ste se... Proto se stavěly zásobníky - nejenom kvůli bezpečnosti ale taky optimalizaci využití těžebnich polí a plynovodů aby nemuselo být 10x tolik trubek na zimní špičku. A zatim sem si teda nevšiml že by Vám třeba tohle vadilo.

Víte on svět neni tak jednoduchej a čenobílej jak si ho některý diskutujíci tady malujou.

Energetik 007
4. srpen 2021, 07:19

Tak reaktor může fungovat desítky dalších let - tak dodavatele vyřadíme z tendru.

blaha.p
4. srpen 2021, 11:08

myslel jste nepřátele ČR, to je samozřejmě v pořádku

Energetik 007
4. srpen 2021, 12:24

Němci a Francouzi jsou rozhodně víc nepřátelé než Rusové

Francie 1938 Mnichov

Německo 1939-1945 360 000 obětí vyvražděná inteligence...

Petr
4. srpen 2021, 18:04

To jste ale u událostí 80 let starých. Pro mě jsou důležitější věci nedávné.

Energetik 007
5. srpen 2021, 06:32

Rusko je spolehlivý dodavatel energetických komodit plynu ropy a palivových tyčí pro JE.

Na rozdíl od USA žádné sankce nevyhlašuje.

Pokud máte na mysli výbuch toho muničáku a držel jste někdy v ruce rozbušku tak si na to udělejte svůj názor.

Pokud jste jako Babiš nevoják tak věřte že ten výbuch způsobilo Rusko

energetik
5. srpen 2021, 07:18

"Rusko je spolehlivý dodavatel energetických komodit plynu ropy a palivových tyčí pro JE."

Rusku ani nic jiného nezbývá s čím jiným by mohlo obchodovat a za co jiného by mohlo stavět Putinovy paláce.

blaha.p
5. srpen 2021, 06:43

Nějak mi v tvém výčtu chybí nejdelší okupace Československa 1968-1991 nepřátelskou SSSR

Energetik 007
5. srpen 2021, 07:40

Okupace Německo 39-45 360 000 obětí

To zase chybí Vám...

blaha.p
5. srpen 2021, 08:14

Jestli jsi si nevšiml, tak Německo u nás stavět jaderný blok nechce, a hlavně jsme s Německém v jednom politickém celku, těžko může dojít k situaci, že jedna členská země EU zaútočí na druhou. Za to Rusko nás má na seznamu nepřátel a to samé platí o NATO, jehož jsme členy. Nechápu, jestli někdo nevidí ten rozdíl. Ale je možné, že jsi jiný a s radostí si pozveš nepřátele domů, dáš jim večeři, koukneš na film a pak jim dáš při odjezdu auto...Sorry jako, ale po normálních občanech to nechtěj. Jak je Rusko skvělý obchodní partner vidíme na bezdůvodně snížených dodávkách plynu do Evropy, že?

Petr Londýn
4. srpen 2021, 14:44

Krásná vizionářská fotka JE Temelín na úvod článku. Dva nové bloky vybavené v národních barvách červená, modrá a bílá. ?

Karásek
5. srpen 2021, 11:42

Jinak to ani dopadnout nemohlo. Jaderná mafie přece sama sebe nezaství.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se