Domů
Jaderné elektrárny
Těžba uranu je v USA nejnižší za posledních 70 let, vytlačuje ji levnější dovoz
Uranový koncentrát, nazývaný také "žlutý koláč" (yellowcake). Zdroj: IAEA
Zdroj: IAEA

Těžba uranu je v USA nejnižší za posledních 70 let, vytlačuje ji levnější dovoz

Těžba uranu ve Spojených státech dlouhodobě klesá a podle předběžných dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) loni klesla na nejnižší úroveň za posledních bezmála 70 let. Domácí těžbu už několik desetiletí nahrazuje intenzivní dovoz uranu ze zahraničí.

Spojené státy v loňském roce podle předběžných dat EIA vyprodukovaly 667 tun uranového koncentrátu (U3O8). Domácí produkce základní suroviny pro výrobu paliva pro jaderné elektrárny tak klesla již čtvrtým rokem v řadě a propadla se na nejnižší hodnotu od roku 1950.

Těžba uranu v USA, stejně jako v jiných částech světa, prudce vzrostla po 2. světové válce a držela se na vysokých úrovních v období intenzivního rozvoje jaderné energetiky a jaderného zbrojení v době studené války. Svého vrcholu s bezmála 20 tisíci tunami uranového koncentrátu dosáhla v roce 1980, následně však rychle poklesla a v posledních 20 letech výrazně nepřevyšuje ani 2 tisíce tun ročně.

Hlavním zdrojem uranu pro americké jaderné reaktory je posledních bezmála 30 let zahraniční dovoz. Zdroj: EIA
Hlavním zdrojem uranu pro americké jaderné reaktory je posledních bezmála 30 let zahraniční dovoz. Zdroj: EIA

Domácí těžbu začal v druhé polovině 80. a následně 90. let intenzivně nahrazovat levnější dovoz ze zahraničí. Tradičně největším dodavatelem uranu pro americké jaderné reaktory je Kanada, následovaná Austrálií, Ruskem a Kazachstánem.

Loňský rok byl pro americké jaderné elektrárny rekordní

Loňský rok byl pro americké jaderné elektrárny z pohledu výroby elektrické energie zřejmě rekordní. Jaderné elektrárny tak překonaly předešlý rekord z roku 2010, a to i navzdory skutečnosti, že několik jaderných bloků od té doby ukončilo provoz. V následujících letech by s uzavíráním dalších bloků měla výroba nicméně klesat.

Úvodní fotografie: Uranový koncentrát, nazývaný také „žlutý koláč“ (yellowcake). Zdroj: IAEA

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Loudil
16. květen 2019, 11:39

Je docela zajímavé, že USA dovážejí tak strategickou surovinu jako je uran i z Ruska a Kazachstánu /postsovětská totalitní republika/. Roku 2018 například USA dovezly 38 % !! svého importovaného uranu z Ruska a zaplatily za něj 666 mil. USD. V době protiruských sankcí a výhrůžek USA, aby snad Evropa neupadla do přílišné závislosti na ruském plynu je to zvláštní. Uran pro elektrárny snad nesouvisí s energetikou ??

Petr
16. květen 2019, 12:28

USA může levně zbavovat Rusko surovin, ale EU je v tom zabraňováno neustále nově vymýšlenými sankcemi, a měla by raději maximálně nakupovat dražší suroviny od jinud, nejlépe přímo z USA (a nejideálněji se vysokým ziskem přeprodávané ty ruské :)

Loudil
16. květen 2019, 11:59

USA loni vytěžily přibližně 1 % ze světové těžby U3O8 a přitom provozují 98 jaderných reaktorů, což je 22 % všech reaktorů světa. Obří disproporce je zcela zřejmá každému, navíc zásoby uranu pro těžbu jsou v USA dostatečné. Holt v zahraničí se těží daleko levněji a laciný dovoz se firmám vyplácí.

Loudil
16. květen 2019, 12:06

Ještě link na import obohaceného uranu do USA roku 2018 , nevidím tam jako největší dodavatele Kanadu a Austrálii ,ale Rusko :

http://www.worldstopexports.com/us-uranium-imports-by-supplying-country/

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se