Domů
Jaderné elektrárny
Tokio trvá na vypuštění kontaminované vody z Fukušimy do moře, začne do léta
Fukushima
Zdroj: Shutterstock

Tokio trvá na vypuštění kontaminované vody z Fukušimy do moře, začne do léta

Kontaminovaná voda z jaderné elektrárny Fukušima, kterou v roce 2011 poničilo zemětřesení a cunami, bude „od jara nebo od léta“ postupně vypouštěna do moře. Oznámila to dnes japonská vláda, která chtěla s projektem původně začít už na jaře a dnešní oznámení tak naznačuje odklad. Informovaly o tom zahraniční agentury.

Japonská vláda a provozovatel elektrárny, společnost TEPCO, představili v dubnu 2021 plán na vypouštění kontaminované vody do moře od jara 2023. Tvrdí, že více než milion tun vody uložené v přibližně 1000 nádržích v elektrárně brání jejímu vyřazení z provozu a hrozí, že v případě velkého zemětřesení nebo cunami by mohla nekontrolovaně uniknout. Vyčištěnou vodu chce potrubím posílat do zařízení na pobřeží, kde by byla rozředěna mořskou vodou. Kilometrovým tunelem, který se právě staví, by pak putovala dál do moře. Společnost připustila, že postup stavby tunelu může zpozdit nepříznivé zimní počasí a mořské podmínky.

Místní rybáři se bojí, že by plán mohl poškodit pověst jejich úlovků u spotřebitelů. Plán budí obavy okolních měst i sousedních států, například Číny a Jižní Koreje. Kritiku sklidil i od organizace Greenpeace. Dodatečný čas chce vláda a TEPCO využít k přesvědčení veřejnosti o neškodnosti jejich záměru. Samotné vypouštění pak podle AFP bude trvat desítky let.

Ve vodě z Fukušimy i po vyčistění zůstane radioaktivní tritium, na jehož zpracování dnešní technologie nestačí. Metoda jeho ředění v mořské vodě se už ale používá jinde v Japonsku i v dalších zemích, píše AFP.

Tritium je podle vědců pro lidský organismus škodlivé jen při vysoké koncentraci, což ale ve Fukušimě po zředění a při postupném dlouhodobém vypouštění v zásadě nehrozí, dodává agentura.

Bezpečnost plánu posuzuje vedle japonských úřadů i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která Fukušimu opakovaně navštívila. Agentura uvedla, že projekt je „v naprostém souladu s mezinárodními normami“ a nezpůsobí „žádné škody životnímu prostředí“, píše AFP. Podle agentury AP se závěrečná zpráva MAAE teprve očekává. Svou třetí zprávu MAAE vydala na konci prosince.

Silné zemětřesení a cunami způsobily v roce 2011 kolaps chladicího systému jaderné elektrárny ve Fukušimě. To pak způsobilo roztavení tří reaktorů, ze kterých se do okolí rozšířilo obrovské množství radiace. Nahromaděná voda v areálu sloužila především k chlazení reaktorů při zásahu hasičů a záchranářů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Emil
13. leden 2023, 14:36

Správný titulek zní: "Tokio trvá na vypuštění dekontaminované vody z Fukušimy do moře, začne do léta". Ostatně píše se to pak i v samotném článku: "Vyčištěnou (=dekontaminovanou) vodu chce potrubím posílat do zařízení na pobřeží".

Martin P
13. leden 2023, 15:06

Při velikosti Pacifiku je to celkem jedno. Radiace a její vliv na zdraví je otázka dávkování - pro všechny živé organizmy.

Milan Vaněček
13. leden 2023, 15:08

Co radioaktivního vyčistit nejde, tak nevyčistili. Ale Emil to uvedl na "správnou" míru. Proč asi Japonci, a rybáři především, protestují?

Kontaminovaná půda a spodní vody po Fukušimské havarii je problém na desítky či stovky let,

jen ten oceán to časem naředí, vody je na zeměkouli (zatím) dost.

Emil
13. leden 2023, 15:17

Vypouštěná voda bude splňovat limity pro pitnou vodu, takže není potřeba aby oceán něco naředil, úplně stačí ta současná koncentrace, aby byla zdravotně nezávadná. Některé přírodní prameny (i v ČR) mají několikanásobně větší aktivitu. Každá voda všude na světě je více či méně radioaktivní a "vyčistit" také nejde.

Rostislav Žídek
13. leden 2023, 17:20

Pokud splnuje limity pitne vody, proc tu vodu tedy neposlou lidem do vodojemu?

Proc vubec vadi, ze zustane kde je, kdyz je neskodna?

"Tvrdí, že více než milion tun vody uložené v přibližně 1000 nádržích v elektrárně brání jejímu vyřazení z provozu a hrozí, že v případě velkého zemětřesení nebo cunami by mohla nekontrolovaně uniknout."

Takze kontrolovane uniknout muze? :-D

To redeni pusobi jistojiste jako, ze nejake svinstvo tam je a je nutne ho naredit na miru, kdy uz nebude nebezpecne.

Ale vubec tomu nerozumim a je mi to vlastne jedno :)

Emil
15. leden 2023, 08:00

Proč jí nepošlou do vodojemu? Protože někteří bojují i proti tomu vypouštění do moře. Nerozhoduje přitom jaké má vlastnosti ale samotný fakt že je z Fukušimy.

Proč vadí že zůstane kde je? Protože už není další kam dávat, potřebují zachycovat další, tu přečistit a uskladnit. Je to podzemní a dešťová voda, která přibývá stále. A ten milion tun tam pochopitelně překáží.

Kontrolovaně uniknout může, nestalo by se sice reálně nic ani kdyby unikla do moře nekontrolovatelně, ale byla by to další voda na mlýn odpůrcům.

To "svinstvo" je tritium, které je běžnou součástí vody všude na světě. Vzniká i interakcí vodní páry s kosmickým zářením, takže když prší, padá na vás i tritium.

Milan Vaněček
13. leden 2023, 17:54

Tak ať to prodávají fanouškům jádra jako "Fukušimská radioaktivní" minerálka. Zde píší něco jiného

science.org/content/article/japan-plans-release-fukushima-s-contaminated-water-ocean

Emil
13. leden 2023, 18:12

Co tam píšou "jiného", Vaněčku? V té vodě minerály nejsou, takže i tento váš "nápad" je úplně mimo. To ovšem nic nemění na faktu že pitná je, jak bylo experimentálně prokázáno japonským poslancem: "theguardian. com/world/2011/nov/01/japanese-mp-drinks-water-fukushima"

Když na své náklady zajistíte přepravu do ČR, rád ochutnám.

Matěj
13. leden 2023, 19:30

Kontaminovaná... Někde jsem slyšel, že tritium stoj 5 milionů $ za kilogram :S škoda, že to nejde vyextrahovat úplně. Jinak opět zbytečné strachy...

Emil
13. leden 2023, 21:05

Bohužel, celková aktivita tritia ve vodě uskladněné v nádržích je asi 1000 TBq, jeden TBq odpovídá zhruba 2,8 miligramům čistého tritita, tj. celkové množství tritia jsou cca 3 gramy, a ty se v milionu tun vody dost těžko hledají.

Karásek
13. leden 2023, 22:51

To je množství jako v přehradě v Liberci Když se to svinstvo hodně naředí, tak má být neškodné. Takovéto povolení pro vypouštění radioaktivní vody mají i Dukovany a Temelín. To je ta ekologičnost jaderných elektráren.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se