Třebíčská firma MICo dodala nádrže pro jadernou elektrárnu Hinkley Point

DomůJaderné elektrárnyTřebíčská firma MICo dodala nádrže pro jadernou elektrárnu Hinkley Point

Třebíčská firma MICo dodala čtyři palivové nádrže pro jadernou elektrárnu Hinkley Point ve Velké Británii. Nádrže budou sloužit jako zásobník paliva k záložním dieselovým agregátům. Každá má objem 220 metrů krychlových, prázdná váží přes 65 tun. Nadměrný náklad výrobce expedoval ze svého kramolínského závodu ve dvou etapách ve druhé polovině září, na místo určení se nádrže dostaly po šesti týdnech. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělil majitel firmy MICo Group Jiří Denner.

Zářijový transport nádrží sledovala i média, firma ale tehdy uvedla, že ještě není možné zveřejnit místo určení.

Firma MICo podle Dennera už ve svých závodech v Kramolíně a v Hrotovicích vyráběla rozměrné tepelné výměníky, kondenzátory, tlakové nádoby a další díly pro elektrárny ve Francii, Turecku, Velké Británii, Nizozemí, Irsku, Švýcarsku, Rusku, Turkmenistánu nebo Uzbekistánu. „Žádný z výrobků ale nebyl tak velký a objemný, jako tyto bezpečnostní nádrže. Jejich výroba trvala déle než osmnáct měsíců,“ uvedl. Podle zástupců firmy jde o zakázku za desítky milionů korun.

Ilustrační foto

Dieselové agregáty budou sloužit elektrárně pro zajištění bezpečnostních systémů v případě krizové situace, jejich palivové nádrže musejí splňovat velmi přísná kritéria. „Zástupci klienta proto byli v naší fabrice prakticky po celou dobu výroby a kontrolovali si každý detail technologického postupu,“ uvedl Denner.

Při transportu nádrží byla nutná součinnost policie, silničářů i energetiků, kteří museli na několika místech sundat elektrické vedení. Po silnicích převezly nádrže tahače, každá ze souprav měřila přes 35 metrů a vážila okolo 120 tun. Cesta do přístavu v Bratislavě trvala týden a dalších pět týdnů přeprava do přístavu u elektrárny Hinkley Point.

MICo, spol. s r.o., vznikla v roce 1993 jako servisní firma působící v Jaderné elektrárně Dukovany. O pět let později zahájila vlastní výrobu. Jak řekl Denner ČTK v září, firma zaměstnává 200 lidí a její roční obrat je kolem půl miliardy korun. Je součástí MICo Group, která sdružuje podniky se 450 lidmi.