Domů
Jaderné elektrárny
Třetí blok slovenské jaderné elektrárny Mochovce je blíže k provoznímu povolení
Jaderná elektrárna Mochovce
Zdroj: Slovenské elektrárne

Třetí blok slovenské jaderné elektrárny Mochovce je blíže k provoznímu povolení

Bratislava 26. ledna (zpravodaj ČTK) – Třetí blok dokončované slovenské jaderné elektrárny Mochovce je blíže k tomu, aby získal povolení zahájit provoz. Slovenský Úřad jaderného dozoru (ÚJD) zveřejnil návrh rozhodnutí, které kromě jiného umožní uvedení bloku do činnosti. Kvůli očekávaným námitkám ekologů proti tomuto povolení ale zřejmě bude jaderné palivo do zařízení zavezeno až později v tomto roce.

V Mochovcích na jihu Slovenska jsou od konce 90. let v provozu dva jaderné bloky. Dokončení třetího a čtvrtého bloku elektrárny se proti původním plánům opožďuje a rozpočet projektu z původních 2,78 miliardy eur (72,5 miliardy korun) postupně vzrostl na více než dvojnásobek.

K návrhu ÚJD na vydání rozhodnutí o zahájení provozu třetího bloku elektrárny a k dalším podkladům se účastníci řízení mohou vyjádřit do 22. února. Proti samotnému povolení se pak budou moci odvolat například ekologové, což by vedlo k posunutí začátku provozu bloku patrně o několik měsíců.

Reaktorová část 4. bloku jaderné elektrárny Mochovce, na technologiích se významně podílí i Škoda JS (zdroj Slovenské elektrárne).
Ilustrační foto

List Hospodárske noviny napsal, že jaderné palivo je již připraveno v elektrárně, kterou vlastní společnost Slovenské elektrárně (SE).

Výstavba třetího a čtvrtého bloku elektrárny v Mochovcích začala v roce 1987. Kvůli nedostatku peněz byly práce v 90. letech ovšem pozastaveny a k jejich obnovení došlo až v roce 2008. Původně se počítalo s tím, že třetí a čtvrtý blok elektrárny budou hotovy v letech 2012 a 2013. Realizaci projektu provázely informace o použití nekvalitního materiálu a policejní razie v elektrárně. Zahájení provozu čtvrtého bloku elektrárny se podle dřívějších informací očekává dva roky po spuštění třetího bloku.

Kontrolní podíl v SE získal v roce 2006 italský koncern Enel. Později do akcionářské struktury slovenského podniku vstoupil Energetický a průmyslový holding. Zbylých 34 procent SE drží slovenská vláda.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
PetrV
26. leden 2021, 19:38

Že by zprovoznili italské patláma matláma?

Ono nic jiného nezbývá, když se podíváme na přenosovou soustavu 8.1.

Je to jen důsledek politiky zelených komoušů po celé evropě...piráti, stan, top hlasovali pro greendeal.

Mario Zadra
26. leden 2021, 22:12

Get Peter Andrasko arrested and the truth of how thousands of millions of Euros were stolen will come to light.

energetik
27. leden 2021, 07:51

Jen další těžce regulovaná komplikace pro energetickou síť která bude v síti překážet a mít velké problémy se v ní udržet i při předepsaném kolísání frekvence +-1Hz. Dne 8.1.2021 byl jasný projev toho, že síť nutně potřebuje zdroje a akumulaci s rychlou regulační odezvou a ne něco co je omezeno značnou setrvačností a tedy pomalou odezvou na výchylku. Síť nutně potřebuje zdroje co nebudou ohrožovat síť odpojením při frekvenční výchylce do +-1Hz, tak jak to požadují PDS a PPS.

PPS a PDS si to sice napsali do pravidel, ale není za to žádná odměna, že někdo zůstane v síti i při takových změnách frekvence a bude řešit problém. Takže se to aktuálně používá jen pro šikanu a znevýhodnění těch malých a nových zdrojů. Tím že je jim odepřen přístup k síti dokud nedoloží schopnost trvalého fungování i při výchylce frekvence +-1Hz. Ty velké zdroje a jejich státem vydržovaní provozovatelé na to stále serou. A ještě zneužili svoji neschopnost pro svůj prospěch a místo na sebe ukázali na konkurenci:

Mediální blackout. Lež Tykačova Sev.enu se šířila českými médii

https://denikreferendum.cz/clanek/32220-medialni-blackout-lez-tykacova-sevenu-se-sirila-ceskymi-medii

Petr
27. leden 2021, 11:10

Za prvé samotný dobrosersý Deník Referendum jsou známí lháři a i tu informaci o události stále přepisují.

Za druhé, proč tedy k rozpadu sítě došlo zrovna uprostřed čili nejvíc vzdáleném místě mezi oblastmi stabilizovanými jadernými elektrárnami v Maďarsku, Slovinsku, Bulharsku a jižním Rumunsku?

Bizon
27. leden 2021, 20:13

Dobré kecy, setrvačnost právě tlumí rychlost změny frekvence což je stabilizující a dává čas všem následujícím regulacím. Začíná se přesněji měřit, několik států hodlá v budoucnosti za setrvačnost platit. Pokud se frekvence odchýlí více než trochu, tak je to problém nedostatku výroby, což uplně nevynahradí žádný systém.

Že se síť rozpadá při +-1Hz je blbé, ale je to fakt čistě problém výroby? Není to tím že spotřebiče začnou fungovat hůř, zhorší se účiník, rozpadne se regulace a kompenzace, prostě všechno?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se