Domů
Jaderné elektrárny
TVA a Kairos Power budou spolupracovat na vývoji reaktoru Hermes
Zdroj jki.net
Zdroj jki.net

TVA a Kairos Power budou spolupracovat na vývoji reaktoru Hermes

Tennessee Valley Authority (TVA) poskytne společnosti Kairos Power podporu při inženýrském návrhu, provozu a licencování reaktorového návrhu Hermes. Reaktor má být postaven v East Tennessee Technology Park (ETTP) v Oak Ridge.

Partnerství mezi TVA a Kairos Power umožní sdílet bezpečnou a inovativní pokročilou technologii za současného získávání zkušeností s licencováním pokročilých jaderných reaktorů,“ sdělil prezident a generální ředitel TVA Jeff Lyash.

Jaderná energetika je podle Lyashe klíčem k zásobování ekonomiky USA udržitelnou, spolehlivou a čistou elektřinou. Jedná se dle něj o zásadní krok k zajištění národního bezpečnosti.

Lokalita umístění reaktoru Hermes v East Tennessee Technology Park Lokalita umístění reaktoru Hermes v East Tennessee Technology Park Zdroj: Kairos

Hermes je demonstrační model technologie KP-FHR kalifornské společnosti Kairos Power. Výkon solemi chlazeného vysokoteplotního reaktoru je 140 MWe. Palivem reaktoru je kulové TRISO palivo. Díky vyššímu bodu varu fluoridové soli je možné systém provozovat pouze s nízkým tlakem v chladicím okruhu.

Technologie byla vybrána americkým ministerstvem energetiky v rámci programu podpory pokročilých demonstračních technologií. Kairos Power tak bude během sedmi let čerpat podporu v podobě 629 milionů dolarů, přičemž DOE uhradí 303 milionů dolarů.

"Kairos Power a TVA budou sdílet závazky zlepšení kvality života lidí. Jejich cílem je zajistit inovace prostřednictvím pokročilých jaderných technologií, které mohou poskytnout spolehlivou a čistou energii budoucnosti," uvedl Mike Laufer, generální ředitel společnosti Kairos Power.
Minulý rok společnost Kairos Power oznámila své plány nasadit testovací reaktor v ETTP, který má být postaven na místě původního obohacovacího zařízení, využívajícího plynnou difuzi.

Vizualizace technologie KP-FHR Vizualizace technologie KP-FHR Zdroj: Kairos Power

Společnost TVA vyrábí 40 % své energie v jaderných elektrárnách Browns Ferry, Sequoyah a Watts Bar. Zároveň má společnost předběžné povolení od amerického jaderného dozoru pro výstavbu malých modulárních reaktorů v lokalitě Clinch River poblíž Oak Ridge. Nyní prochází posuzováním vlivu výstavby a nasazení jaderných reaktorů na životní prostředí.

Historický vývoj solemi chlazených reaktorů v Oak Ridge

Lokalita výstavby demonstračního reaktoru je rozumnou volbou obou společností. Národní laboratoře Oak Ridge se věnují vývoji a výzkumu solných reaktorů od samého počátku. První experimenty proběhly již v 60. letech minulého století a umožnily studium jak uranového, tak také thoriového palivového cyklu. Již v roce 1968 byl tehdejší koncept provozován s U-233. Reaktory chlazené roztavenými solemi (MSR) mají některé odlišnosti od nyní nejvíce využívaných lehkovodních reaktorů:

  • Mohou být provozovány s palivem U-233 za pomoci kontinuálního přepracování.
  • Palivo cirkuluje reaktorem a přilehlými systémy pomocí čerpadel.
  • Významný autoregulační efekt změnou hustoty směsi chladiva a paliva (se zvyšujícím se výkonem jsou částice paliva dále od sebe - ustávání štěpné řetězové reakce).
  • Reaktory jsou provozovány s nízkým tlakem v primárním okruhu.

První MSR koncept v Oak Ridge byl provozován na plném výkonu po dobu 13 000 hodin (1,5 roku). Během provozu reaktoru byly zodpovězeny otázky týkající se jak jeho řízení, tak také materiálů použitých uvnitř aktivní zóny. Celý výzkumný program byl však v roce 1973 ukončen z důvodu zaměření se na jiný reaktorový koncept.

Velín solemi chlazeného reaktoru v rámci projektu Molten Salt Reactor Experiment (MSRE) Velín solemi chlazeného reaktoru v rámci projektu Molten Salt Reactor Experiment (MSRE) Zdroj: ornl.gov

Český koncept Energy Well

Vývoji koncepce solemi chlazených reaktorů se věnují i čeští odborníci v UJV Řež prostřednictvím reaktoru Energy Well. Na rozdíl od koncepcí studovaných v Oak Ridge disponuje Energy Well heterogenním deskovým palivem. Podobně jako reaktor Hermes společnosti Kairos Power je i Energy Well vysokoteplotní reaktor nízkého výkonu (20 MWt).

Schéma elektrárny s reaktorem Energy Well Schéma elektrárny s reaktorem Energy Well Zdroj: ujv.cz

Energy Well je možné využít jak pro výrobu elektřiny a tepla, tak také pro odsolování a čištění vody. Tento systém je tak vhodným prvkem ostrovních sítí v oblastech, kde nejsou jiné zdroje energie použitelné.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Vladimír Wagner
12. květen 2021, 09:22

Možná bych doplnil, že reaktory využívající roztavené soli provozované v laboratoři Oak Ridge byly reaktory s tekutým palivem, kde byl uran rozpuštěn právě v soli. Jde tak principiálně o jiný koncept, než jsou reaktory s pevným palivem chlazené tekutými solemi. Z tohoto hlediska mají vysokoteplotní reaktory využívající kulové palivo TRISO chlazené tekutými solemi a heliem (HTR-PM) k sobě mnohem blíže, než právě k těm reaktorům využívajícím palivo v kapalném stavu.

petr
12. květen 2021, 09:34

Dobrý den

a kdy to uvidíme v praxi, třeba v teplárně Malešice v Praze pane Wagnere?

energetik
12. květen 2021, 10:00

Až to bude vhodné pro civilní použití, tedy skutečně bezpečné, netoxické a bezemisní a hlavně konkurenceschopné. Do té doby bych to z laboratoří nepouštěl aby to nedopadlo podobně špatně jako s klasickými velkými JE.

Ivan Novák
12. květen 2021, 10:59

Jistě ne dříve, než se naučíte interpunkci, vážené petr. A přečtěte si něco o tom, proč existuje TVA.

petr
12. květen 2021, 11:08

Díky za váš názor pane Nováku.

Karásek
12. květen 2021, 10:10

To budou zase vyhozené peníze.

Energetik 007
12. květen 2021, 13:30

Nejvíc se mi líbí absence palivových a regulačních tyčí a palivo a palivo velikosti tenisáku promíchané s grafitem, takže to má kladný koeficient reaktivity.

A může Černobyl?

To mne v článku chybí.

Emil
12. květen 2021, 16:18

Nemá to kladný koeficient reaktivity, palivo samo o sobě má totiž naopak silně záporný koeficient reaktivity, který převáží přítomnost toho grafitu. Viz např. str. 59 pro Mk-1 PB-FHR:

web. mit. edu/nse/pdf/researchstaff/forsberg/FHR%20Point%20Design%2014-002%20UCB. pdf

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se