Domů
Jaderné elektrárny
TVEL: Dukovany získají jaderné palivo takzvané třetí generace
Dostavba bloku v JE Dukovany

TVEL: Dukovany získají jaderné palivo takzvané třetí generace

Jaderná elektrárna Dukovany získá do budoucna od firmy TVEL nové palivo takzvané třetí generace s označením RK-3+. Společnost, která patří ruské státní společnosti Rosatom a vlastník elektrárny, polostátní firma ČEZ, podepsaly dohodu o použití tohoto paliva v dukovanské elektrárně. TVEL o tom dnes informoval ČTK.

S Rusy má ČEZ v Dukovanech uzavřenou smlouvu o dodávce paliva do konce provozu nynějších bloků. TVEL dodává nyní palivo také do druhé tuzemské jaderné elektrárny v Temelíně. Rosatom patří o zájemce o stavbu nového jaderného bloku, který by měl vzniknout v Dukovanech.

Kdy by mohla začít moravská elektrárna palivo nové generace využívat, TVEL nespecifikoval. Uvedl pouze, že ještě před samotným zavezením do reaktoru bude nové palivo podrobeno náročnému licencování ze strany Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Podle ruské firmy budou využity zkušenosti s provozem analogického typu souborů ze čtvrtého bloku Kolské jaderné elektrárny na severu Ruska.

„Zásadním rozdílem palivové kazety typu RK-3+ proti předchozím generacím je vylepšená konstrukce, která zlepšuje fyzikální a hydraulické vlastnosti paliva. Nové uspořádání umožňuje mimo jiné dosahovat větších rozestupů palivových proutků, což optimalizuje poměr vody a uranu v aktivní zóně reaktoru a celkově zvyšuje efektivitu provozu jaderného paliva. Ve výsledku tak bude možné mírně prodloužit palivovou kampaň a dál optimalizovat provoz,“ uvedl viceprezident společnosti TVEL Alexandr Ugrjumov.

„Jaderné elektrárny fungují desítky let a v průběhu času samozřejmě prochází modernizací, protože za tak dlouhou dobu se vývoj značně posouvá a elektrárna musí držet krok s dobou. A to platí i pro toto palivo, které bude i efektivnější,“ řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Dukovanská elektrárna je v provozu od roku 1985, pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045. TVEL je jediným dodavatelem paliva pro ruské jaderné elektrárny. Palivem zásobuje 76 reaktorů v 15 zemích.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Kromě Rosatomu jde o francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a severoamerický Westinghouse. Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové. Z jaderných zdrojů se loni vyrobila asi třetina elektřiny v ČR.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
energetik
29. červenec 2019, 22:33

"S Rusy má ČEZ v Dukovanech uzavřenou smlouvu o dodávce paliva do konce provozu nynějších bloků." Ať to stojí co to stojí? Žádný trh, burza, výběrové řízení?

Petr
30. červenec 2019, 10:20

U licencovaných a částečně monopolních věcí, je pro odběratele skoro vždy lepší dlouhodobá smlouva. Výběr se učinil na počátku, jestli se vyplatí u nás takovou jaderku provozovat, a desetiletí elektřiny z ní za celkově podprůměrné ceny vůči většině konkurence ukazují, že se to jasně vyplatilo.

energetik
30. červenec 2019, 10:44

Takže i když někdo přijde s levnějším nebo kvalitnějším palivem, tak má smůlu, protože někdo podepsal smlouvu do konce životnosti? Potom tedy chudáci akcionáři hlavně ti nedobrovolní - plátci daní.

A. O
23. prosinec 2020, 16:31

Odpovídám sice více než po roce, ale to snad tolik nevadí.

Jak psali ostatní - pro VVER lepší palivo neseženete. Zkoušeli jsme to v Temelíně s palivem od WESTINGHOUSu a dopadlo... no velice špatně.

Emil
30. červenec 2019, 11:35

Dlouhodobá smlouva neznamená smlouva do konce životnosti. Původní smlouva na palivo pro Dukovany byla do roku 2018 a byla prodloužena. S těmi chudáky akcionáři zrovna ve spojení s Dukovany jste mě opravdu pobavil.

Standa
30. červenec 2019, 13:13

Vážený pane, lepší palivo zkrátka není. TVEL je ve svém oboru špička. Dělá palivo pro reaktory ruské konstrukce.

Dám jednoduché přirovnání - budete mít doma několik vozů Rolls-Royce (jaderná elektrárna je takový Rolls-Royce mezi energetickými zdroji). Uděláte si smlouvu na servis s firmou Rolls-Royce nebo do nich budete dávat levné náhradní díly původem např. z Číny se všemi z toho plynoucími důsledky?

Jaderné palivo z TVELu bere i Temelín, jelikož s tím od Westinghousu nebyly nejlepší provozní zkušenosti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se