Domů
Jaderné elektrárny
TVEL ukončil vývoj upraveného paliva pro finskou jadernou elektrárnu Loviisa
Zdroj: Archiv EDU

TVEL ukončil vývoj upraveného paliva pro finskou jadernou elektrárnu Loviisa

Výrobce paliva patřící pod ruskou státní společnost Rosatom, TVEL, dokončil vývoj nového upraveného paliva VVER-440 pro finskou jadernou elektrárnu Loviisa. Společnost tvrdí, že modifikované palivo VVER-440 s vyšší hustotou uranu zvýší efektivitu využití paliva a obecně provozu elektrárny.

TVEL tvrdí, že navýšení hustoty uranu v každém palivovém proutku umožní snížit obohacení uranu bez nutnosti snížení tepelného výkonu reaktoru. Nižší úroveň obohacení uranu sníží náklady výrobního řetězce uranového paliva a také usnadní manipulaci s použitým palivem.

Finská JE Loviisa 1 a 2; Zdroj: Fortum

Společnost uvedla, že se projektu na podílela řada ruských podniků z jaderného průmyslu jako například OKB Gidropress (součást strojírenské divize Atomenergomash ruského Rosatomu), Bochvarův institut (ústav materiálového výzkumu společnosti TVEL), strojírenský závod Elemash a národní výzkumné centrum Kurčatovova institutu. Nové palivo prošlo řadou hydraulických a vibračních testů, podobně jako testů materiálové životnosti ve výzkumném a experimentálním zařízení OKB Gidropress.

Modernizované palivo využívá i Maďarsko

Finský provozovatel jaderné elektrárny Fortum podepsal smlouvu se společností TVEL na dodávky upraveného paliva pro využití ve svých dvou reaktorech Loviisa v březnu 2018. Smlouva následuje po podpisu podobné smlouvy mezi MVM Pakš a TVEL o dodávkách upraveného paliva pro maďarskou jadernou elektrárnu z listopadu 2017.

V současnosti jsou v lokalitě Paks v provozu 4 bloky VVER-440. Zdroj: Wikimedia Commons

Nové modifikované palivo VVER-440 druhé generace pro Pakš umožňuje zvýšit objem chladiva v aktivní zóně reaktoru a optimalizovat poměr voda:palivo, který má pozitivní dopad na technickou a ekonomickou výkonnost bloku, uvedl TVEL.

Dvě odlišné strategie využití nové technologie

„Díky novému designu palivových souborů se zvýšenou kapacitou paliva, jsme nabídli našim zákazníkům v Maďarsku a Finsku dvě různé strategie palivového cyklu reaktorů VVER-440, přičemž zohledňujeme jejich individuální požadavky,“ řekl Alexander Ugryumov, viceprezident pro výzkum, vývoj a kvalitu ve společnosti TVEL JSC.

Ugryumov dodal, že zatímco maďarská jaderná elektrárna Pakš navýší svoji ekonomickou efektivitu snížením množství palivových souborů zavezených v aktivní zóně reaktoru, tým z JE Loviisa se rozhodl udržet stejný počet palivových souborů v reaktoru, ale snížit jejich úroveň obohacení.

Komentáře

(7)

Energetik 007

30. květen 2021, 06:41

Tak u nás je to bezpečnostní riziko a Finsko vesele v Rusku nakupuje palivo a ještě si staví JE Hanhikivi.

To je minimálně na předvolání Finského velvyslance nebo vyloučení Finska z NATO.

Richard vacek

30. květen 2021, 08:26

U nás je totiž silný zájem, abychom odebírali zemní plyn a umožnili vysoké příjmy celému plynárenskému řetězci - od těžby po distribuci.

Energetik 007

30. květen 2021, 08:33

Jsme pod silným vlivem Německa, naštěstí máme více distribučních cest - Eustream (Slovensko, Ukrajina stárne), Nordstream (Německo) a za chvíli Southstream (Maďarsko, Srbsko ...)

Pavol

30. květen 2021, 12:13

Fínsko nie je členom NATO.

Energetik 007

30. květen 2021, 13:29

Jako by bylo spolupracuje

Jiří Šíma

31. květen 2021, 13:59

No a?

NATO je spojenectví bez závazků. USA se nechtěly zavázat, aby se nechaly vtáhnout do nějakých místních válek. https://legacy.blisty.cz/art/32646.html

Martin P

31. květen 2021, 18:53

Finsko není členem NATO. Je to neutrální země stejně jako Švédsko nebo Rakousko.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.