Domů
Jaderné elektrárny
Ukrajina dále diverzifikuje své dodávky paliva pro jaderné elektrárny
Južnoukrajinská jaderná elektrárna. Zdroj Energoatom

Ukrajina dále diverzifikuje své dodávky paliva pro jaderné elektrárny

Provozovatel ukrajinských jaderných elektráren, společnost Energoatom, minulý čtvrtek uzavřel memorandum o spolupráci a porozumění s kanadskou společností Cameco. Cílem spolupráce je naplnění strategie pro diverzifikaci dodávek paliva pro jaderné elektrárny.

Podle Energoatomu memorandum pojednávalo o možnostech spolupráce obou společností při zajištění dodávek a výrobě uranových produktů a jaderného paliva pomocí technologií kanadské společnosti. Energoatom, jehož tradičním dodavatelem jaderného paliva pro elektrárny je ruská společnost TVEL, v první polovině letošního roku koupil polovinu svého paliva od americké společnosti Westinghouse.

Podle Energoatomu je diverzifikace dodávek paliva znamením, že společnost vyhovuje doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii, aby jaderné elektrárny měly alespoň dva dodavatele jaderného paliva. Už v roce 2016 přitom Energoatom uzavřel smlouvu na dodávku obohaceného uranu s britsko-německo-holandskou společností Urenco. Energoatom je provozovatelem všech 4 ukrajinských jaderných elektráren, celkem společnost provozuje 15 reaktorů o instalovaném výkonu 13 835 MWe.

Operátor s vlastním zpracovatelským závodem

V červenci ukrajinská vláda schválila reorganizaci státní společnosti SE Eastern Mining and Processing Enterprise. Schválením reorganizace se společnost stala součástí Energoatomu. Cílem tohoto kroku je vytvoření subjektu, který vlastní infrastrukturu a technologie zabývající se samotnou těžbou a zpracování uranových surovin tak i samotnou výrobou energie v jaderných elektrárnách. Energoatom rovněž získal závod na výrobu zirkonových komponent pro palivové soubory.

Společnost Cameco je jeden ze třech největších producentů uranu na světě. Společnost vlastní a provozuje doly a závody na zpracování v Kanadě a Spojených státech. Rovněž má společné projekty v Kazachstánu a průzkumné projekty v Austrálii a Mongolsku.

Úvodní fotografie: Južnoukrajinská jaderná elektrárna. Zdroj Energoatom

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
DDT
28. srpen 2019, 14:26

A dopadnou stejně jako v Temelíně - jen ztráta.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se