Domů
Jaderné elektrárny
Ukrajina odmítla misi MAAE do Záporožské jaderné elektrárny
Zdroj: Energoatom

Ukrajina odmítla misi MAAE do Záporožské jaderné elektrárny

Ukrajina odmítla přijmout misi Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), kterou chce do Záporožské jaderné elektrárny vyslat šéf agentury Rafael Grossi. Na telegramu to uvedla ukrajinská státní společnost Enerhoatom, která elektrárnu provozuje. Podle ní nelze návštěvu expertů ani samotného Grossiho v elektrárně povolit kvůli tomu, že zařízení aktuálně kontrolují ruské okupační síly.

„Ukrajinská strana nepozvala Grossiho, aby navštívil Záporožskou elektrárnu, a dříve mu takovou návštěvu odmítla s důrazem na to, že návštěva bude možná až ve chvíli, kdy ji bude mít naše země opět pod kontrolou,“ napsal Enerhoatom.

Firma tvrdí, že zapojení MAAE a Grossiho by legitimizovalo fakt, že elektrárnu obsadila ruská armáda.

Ruské jednotky kontrolují největší ukrajinskou jadernou elektrárnu se šesti reaktory od 4. března. Grossi v pondělí oznámil, že MAAE se připravuje na případné vyslání mezinárodní mise expertů do Záporožské jaderné elektrárny, protože je ohrožená její bezpečnost. Podle něj MAAE nedostává data o jaderném materiálu v elektrárně tak, jak by měla.

„Ztráta komunikace mezi elektrárnou a MAAE byla způsobena kroky ruských okupačních sil, které v Enerhodaru odpojily ukrajinského operátora Vodafone, přičemž MAAE měla kontrakt právě s Vodafonem,“ vysvětlil Enerhoatom.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Energetická krize ONLINE: Německo bude muset nechat dvě jaderné elektrárny v provozu
28. září 2022, 06:45
Dvě německé jaderné elektrárny zůstanou do jara v provozu. Od konce roku měly být rezervní
27. září 2022, 19:31
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Mirek
7. červen 2022, 13:33

Proti takové kontrole neprotestuje Rusko, ale Ukrajina. Vždyť by to mělo být právě v jejím zájmu, aby MAAE zjistila ta údajná neřádstva, která podle Ukrajiny Rusko v ukrajinských JE provádí. Zřejmě by MAAE zjistila, že po provozní stránce je všechno v pořádku. Ale všechny by mělo zajímat, jak je zajištěno skladování vyhořelého paliva, aby nemohlo být zneužio třeba k vytvoření špinavé bomby. To by jistě také byl úkol MAAE.

Peter Zachara
7. červen 2022, 14:46

tomu poslednemu odstavcu uveria len slnieckari a milovnici rozpravok o diablovi

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se