Domů
Jaderné elektrárny
Ukrajina pokračuji v přípravách na začlenění své sítě do sítě kontinentální Evropy
JE Záporoží. Zdroj: Energoatom
Zdroj: Energoatom

Ukrajina pokračuji v přípravách na začlenění své sítě do sítě kontinentální Evropy

Ukrajinský provozovatel jaderné elektrárny Energoatom a provozovatel národní přenosové soustavy Ukrenergo dokončili na prvním bloku JE Záporoží minulý týden testy poskytování podpůrných služeb pro regulaci frekvence sítě v rozsahu +/- 20 MW. Testy mají potvrdit soulad reaktorového bloku s Kodexem přenosové soustavy pro získání licence umožňující Energoatomu zapojit blok do služeb regulace elektrické sítě.

Energoatom uvedl, že jde o „kritickou fázi“ ukrajinské přípravy začlenění své elektrizační soustavy do přenosové sítě kontinentální Evropy.

Ukrajinská jaderná elektrárna Rovno. Zdroj: RNPP Ukrajinská jaderná elektrárna Rovno. Zdroj: RNPP

„Po vyhodnocení výsledků zkoušky vypracuje posuzovací orgán technickou zprávu o kapacitách reaktorového bloku poskytovat podpůrné služby,“ sdělil v úterý Energoatom. „Další fází je získání licence pro Záporoží 1 a její zápis mezi poskytovatele podpůrných služeb. Poté bude moci Energoatom vstoupit na trh regulace frekvence."

Podobné testy byly provedeny na druhém bloku minulý měsíc.

Zahraniční spolupráce s USAID

V samostatném prohlášení Energoatom řekl, že jeho management se setkal se zástupci Americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) v rámci Mezinárodní mise technické pomoci na Ukrajině a washingtonská kancelář uspořádala videokonferenci o možnostech zapojení JE Záporoží do režimu „standardizované primární regulace frekvence“ během paralelního provozu s ukrajinskou elektrickou sítí.

Chmelnická jaderná elektrárna Ukrajina; Zdroj: Energoatom

„Společné úsilí Energoatomu a Ukrenergo s podporou USAID umožní potvrdit technickou připravenost ukrajinských jaderných bloků k provozu nejen v podmínkách jednotné ukrajinské přenosové soustavy, ale také v souladu s požadavky evropské kontinentální energetické sítě ENTSO-E,“ řekl první viceprezident společnosti Energoatom a technický ředitel Yuriy Sheiko.

Energetický bezpečnostní projekt začal v roce 2019

ENTSO-E, evropská síť provozovatelů přenosových soustav, zastupuje 42 provozovatelů energetických sítí z 35 zemí Evropy a přesahuje hranice Evropské unie.

Jaderná elektrárna Jižní Ukrajina; Zdroj: Energoatom

Energetický bezpečnostní projekt Energoatomu začal v roce 2019 za podpory USAID a Americké energetické asociace.

Energoatom provozuje celkem čtyři ukrajinské jaderné elektrárny (Chmelnickou, Rovenskou, Jižní Ukrajina a Záporoží) se součtovým instalovaným výkonem 13 168 MW. Jaderná elektrárna Záporoží disponuje šesti bloky designu VVER 1000/V-320.

Zdroj úvodní fotografie (JE Záporoží): Energoatom
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Jaroslav Novák
16. květen 2021, 08:59

13 168MWe v jádru řadí Ukrajinu mezi jaderně-energetické velmoci, ČR se naopak okolo jádra nechce rozhodnout a pokračovat v dostavbě ETE34 a pokračovat EDU56!

Jan Veselý
16. květen 2021, 09:51

Jo, jo, ke nejvyšší čas přestat snít o jaderné výstavbě a přiznat si, že to nemá smysl.

Petr Benda
16. květen 2021, 11:13

Dostavět Temelín rozhodně smysl má a přistavět Dukovany též.

Carlos
16. květen 2021, 12:21

A má smysl už přes deset let škrtit transformaci energetiky, dávat výjimky uhelným kolosům, jenom protože se čeká na jeden blok JE? Myslím že současný postup a přístup k jaderné energetice smysl nemá, respektive jej má podstatně nižší než kdybychom stejné peníze vrazili třeba ve formě jednorázové dotace do FVE pro lidi ohrožené chudobou, kteří ale bydlí ve vlastním, což pořád takové lidé na vesnicích jsou. Nebo pokud by se ty peníze daly do velké modernizace celkové energetické sítě, která by pak poskytla framweork pro propojení energetických zdrojů, které al budou již ze soukromých prostředků?

Myslím že nemá smysl pokračovat v nastoleném přístupu k JE, nemá to smysl, musel by se kompletně změnit.

Vinkler
16. květen 2021, 17:02

Ale to bude velmi výhodné kupovat EE z JE za malý peníz do EU, bez investic. ne?

Jan Veselý
16. květen 2021, 18:30

Jo, pokud Ukrajinci nebudou sami tu elektřinu potřebovat a ze strany jiných zemí o ní bude zájem, bude to samozřejmě oboustranně výhodné s ní obchodovat.

Vinkler
17. květen 2021, 17:41

Jak tak sleduji rozvoj Ukrajiny, tak mají dluhy a prodají levně i nos mezi očima, zcela dobrovolně a "oboustranně" výhodně. Ne?

Carlos
17. květen 2021, 20:22

Pochybuju, tu půjde spíš o politiku a snahu odpojit se od IPS/UPS, stejnou projevilo Pobaltí, které se navíc chce trhnout i železničně a jsou tam nějaké spory s Ruskem skrz Královeckou oblast. Normální zemi by bylo někde jestli to tam kmitá na 50Hz podle Berlína, nebo Moskvy, normální země by se dohodla na železničních přesmycích a kolejových splítkách, paralelních kolejích, ono je jedno jestli do odbočky jdete přes 1435, 1520, nebo 750mm, pro zabezpečkovačku vlak jako vlak, cesta jako cesta. Ale to by ta druhá země nesměla být Rusko, které z toho dělá kovbojku, nebo kozačku, když tam mají ty Kozáky.

Pro Evropskou Unii může být mnohem zajímavější přístup k Děprostroji a podobným elektrárnám, které se mohou podílet na regulaci sítě a samotná Ukrajina má celkem potenciál pro OZE. Nezapomínejte že pokud se to synchronizuje, bude možné plně využít linky do Polska, Maďarska a do dalších zemí.

Vinkler
18. květen 2021, 10:46

Proč nespojit politiku a zisky?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se