Ukrajina připravuje rozebrání původního černobylského sarkofágu

DomůJaderné elektrárnyUkrajina připravuje rozebrání původního černobylského sarkofágu

Ukrajinská státní společnost, která má na starost Černobylskou jadernou elektrárnu, podepsala smlouvu se stavební firmou Ukrbudmontazh (UBM) na přípravu demontáže původního sarkofágu, který byl spěšně postaven nad zničeným čtvrtým reaktorem několik týdnů po nehodě v roce 1986.

Smlouva v hodnotě více než 78 milionů dolarů (cca 1,8 miliardy korun) byla podepsána 29. července poté, co ukrajinská společnost UBM v březnu 2019 vyhrála tendr na provedení prací.

Pohled do nového černobylského sarkofágu (NSC); Zdroj: ChNPP

Sarkofág obsahuje roztavené jádro 925MW lehkovodního grafitového reaktoru a přibližně 200 tun vysoce radioaktivního materiálu. Od počátku bylo plánováno, že sarkofág nad čtvrtým blokem je pouze dočasný a v průběhu let jeho účinnost klesá.

Nový sarkofág nahradil ten starý

Stavba nazývaná New Safe Confinement (NSC) v hodnotě 1,5 miliardy eur (cca 38,7 miliardy korun) byla postavena tak, aby překryla čtvrtý blok spolu s původním sarkofágem. Nový sarkofág působí dojmem obrovského letištního hangáru a jde o jedinečný projekt svého druhu v historii stavebního inženýrství. Nikdy dříve nebyla vybudována podobně obrovská stavba nad tak silně kontaminovanou oblastí.

Uvnitř nového sarkofágu (zdroj Černobylská jaderná elektrárna).

NSC, který byl minulý měsíc oficiálně předán do užívání ukrajinské straně, zabraňuje úniku radioaktivního materiálu do životního prostředí a chrání budovu čtvrtého bloku před vnějšími vlivy, jako je například extrémní počasí.

Tři fáze demontáže

UBM rozdělí práce na demontáži původního sarkofágu do třech částí. První dvě fáze zahrnují kontrolu sarkofágu a projekční práce. Třetí fáze bude obsahovat zhotovení zařízení a samotnou demontáž původního sarkofágu.

Rozebrané části sarkofágu budou dálkově zpracovány uvnitř nového sarkofágu, kde budou rozřezány, dekontaminovány, umístěny do přepravních kontejnerů a připraveny k přepravě pro recyklaci, nebo likvidaci.

NSC, který byl financován za podpory 45 států a institucí, byl postaven ze dvou polovin poblíž místa nehody v letech 2010 až 2016, které byly zasunuty na své současné místo v listopadu 2016.

Nový sarkofág je největší pohyblivou pozemní stavbou, která byla kdy postavena a disponuje jeřábovým systémem pro demontážní práce.