Domů
Jaderné elektrárny
USA: Provozovatel JE Millstone žádá finanční podporu, hrozí uzavřením elektrárny
Jaderná elektrárna Millstone. Zdroj: Nuclear Regulatory Commission

USA: Provozovatel JE Millstone žádá finanční podporu, hrozí uzavřením elektrárny

Regulátoři v americkém státě Connecticut žádají po společnosti Dominion Energy, která provozuje tamní jadernou elektrárnu Millstone, aby doložila důkazy pro svá tvrzení o hrozbě uzavření elektrárny, pokud nezíská podporu ze strany státu. O státní podporu žádají provozovatelé jaderných elektráren, jejichž ekonomiku provozu ohrožují nízké velkoobchodní ceny elektrické energie, i v dalších státech USA.

Společnost Dominion Energy se snaží získat podporu pro svou jadernou elektrárnu u tamních zákonodárců, kteří by mohli uznat přínos jaderných elektráren jako bezemisních zdrojů. Stát Connecticut již dříve udělil podobný status obnovitelným zdrojům, které mají přispět k plnění environmentálních programů.

Tamní úřad pro energetiku a ochranu životního prostředí a regulační úřadu pro technickou infrastrukturu však podle agentury Reuters ve své zprávě uvedly, že společnost Dominion neprokázala nutnost finanční podpory. Regulátoři nicméně uznali přínos elektrárny v ohledu energetické bezpečnosti státu a jejího příspěvku k plnění klimatických cílů.

„Společnost Dominion prozatím nezveřejnila ověřitelná data týkající se finančního zdraví elektrárny Millstone,“ uvedl Robert Klee, komisař Úřadu pro energetiku a ochranu životního prostředí státu Connecticut.

V Jaderné elektrárně Millstone jsou v současné době provozovány dva výrobní bloky s tlakovodními reaktory o celkovém instalovaném výkonu přesahujícím 2 GW. Bloky dva a tři byly uvedeny do provozu v letech 1975, respektive 1986, prodloužená licence k provozu jim vyprší v letech 2035 (blok 2) a 2045 (blok 3).

Budoucnost jaderné energeticky v USA je nejistá

Provozovatelé jaderných elektráren ve Spojených státech zažívají v posledních letech těžké časy. Americké ministerstvo energetiky očekává, že podíl jaderných zdrojů v energetickém mixu USA klesne během následujících tří desetiletí ze stávajících přibližně 20 % na 11 %. Podle ministerstva je nejvýznamnějším faktorem, který podkopává konkurenceschopnost jádra, rostoucí domácí těžba zemního plynu a s ní spojené klesající náklady na výrobu elektřiny v plynových elektrárnách.

O podporu ze strany jednotlivých států tak žádají i další provozovatelé jaderných elektráren. Některé americké státy, jako například New York a Illinois, se tak již rozhodly jaderné zdroje podporovat. Kromě Connecticutu se o podpoře jedná dále například ve státech Pensylvánie či Ohio.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Millstone, zdroj: Nuclear Regulatory Commission @flick

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Průzkum: Kvůli válce na Ukrajině stoupla v ČR podpora jaderné energetiky
17. květen 2022, 09:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jan Veselý
6. únor 2018, 11:00

Cena elektřiny je nízká, protože je přebytek výkonu. Já bych jako regulátor podmínil podporu dotyčné JE tím, že by Dominion musel uzavřít ekvivalentní výkon svých uhelných či plynových elektráren.

Milan Vaněček
6. únor 2018, 12:54

Přebytek výkonu je dobrý pro spotřebitele (levná elektřina) a pro stabilitu sítě. A že drahé (jaderné) elektrárny se budou zavírat, to je holt správná funkce trhu v USA. Jen by se měly tržně pokutovat (nebo regulovat jako u aut) škodlivé emise z elektráren.

Myslím že v USA se jaderná energetika ustálí na cca 50 reaktorech, žádná atomová velmoc s jadernými zbraněmi jich nepotřebuje víc.

C
6. únor 2018, 14:02

Jaderné mocnosti stačí pár FBR, nějaký grafitový, nebo těžkovodní, tedy pokud je lze vhodně konfigurovat pro získání více plutonia než spálí uranu, nebo lehkovodní s mixem uranu a thoria.

Blok č. 3 je relativně nový, z roku 1986, ano dnes je to už staré asi 32 let, blok č. 2 je asi o deset let starší, životnost zřejmě 50 let, možná prodloužitelná o 10-20. Jestli mají v oblasti ještě uhelné elektrárny, které vlastní daná společnost a podpora nebude závratně vysoká, tedy třeba jen nízké desítky dolarů, <20$/MWh, tak bude lepší z hlediska emisí a asi i ŽP ji schválit ale právě s podmínkou uzavření uhelných či jiných emisních zdrojů.

Počet reaktorů není to hlavní co situaci ovlivňuje, jde i o výkon a typ, jiná bude situace při 50 reaktorech á 100MWt konfigurovaných pro výrobu materiálu pro ZHN, jiná při počtu 50 reaktoů á 3000MWt pro energetické účely a jiná pokud postaví něco takového jako plánovali v SSSR, což byl reaktor s přehřívačem páry a výkonem asi 6000MWt. Každá z těch situací je zcela jiná.

Milan Vaněček
6. únor 2018, 15:06

Jaderná energetika a jaderné zbraně to není jenom (či především) o počtu jaderných reaktorů (po cca 1 GWe) nebo počtu bomb. To je především o počtu lidí ve výzkumu, vývoji a výrobě. Kvalifikovaných lidí a peněz máte omezený počet, když je alokujete někde tak jinde chybí.

Petr Závodský
6. únor 2018, 18:14

A hlavně potřebujete vysoce obohacený uran. V elektrárnách je obohacení do 5% .... a z toho nevyrobí jadernou pumu ani ... ani pan Vaněček.

Srovnávat jaderné zbraně s mírovým využitím (elektrárny, medicína, zemědělství, výzkum ...) může opravdu jen .... pan Vaněček.

Státy využívající jadernou energetiku jsou pod přísnou kontrolou a zavázány dohodami. Srovnání máte třeba v Koreji - Jižní má významný civilní program a nemá jaderné zbraně (dodržuje konvence), severní má jadernou bombu, nemá civilní program a nedodržuje celkem nic...

Nerozumím těm argumentům proti jaderné energetice typu jaderná bomba a uranové doly Jáchymov (političtí vězni) ... asi již některým došly argumenty.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se