Domů
Jaderné elektrárny
V budované jaderné elektrárně Mochovce byly odhaleny nekvalitní díly

V budované jaderné elektrárně Mochovce byly odhaleny nekvalitní díly

Několik tisíc komponentů potrubí na dokončovaných blocích slovenské jaderné elektrárny Mochovce bude muset být prověřeno poté, co kontrola odhalila dva nekvalitní díly. Informoval o tom dnes slovenský Úřad jaderného dozoru (ÚJD). Podle něj zatím nelze stanovit, zda kvůli situaci bude třeba odsunout termín spouštění třetího bloku elektrárny, které se očekávalo letos.

Problémové komponenty od dodavatele, kterého však ÚJD nejmenoval, byly odhaleny při kontrole po montáži. Provozovatel elektrárny se proto následně rozhodl ověřit i zbytek dodávky od tohoto dodavatele.

„Vzhledem k uvedeným zjištěním bude prověřena kompletní dodávka potřebných dílů od tohoto dodavatele, přičemž byl zvolen odstupňovaný přístup podle důležitosti komponentů z pohledu jaderné bezpečnosti. U nejdůležitějších komponentů bude vykonána kontrola každého jednoho kusu,“ uvedl ÚJD.

Dodal, že v současnosti se vytváří databáze nainstalovaných dílů a že celkově půjde o několik tisíc kusů.

Podle úřadu zatím žádné více než 2000 dosud provedených měření nezjistilo další záměnu použitého materiálu, tedy použití materiálu nižší kvality místo oceli odolné vůči korozi. Dosavadní analýzy ale ukázaly, že v některých případech použitý materiál nebyl v souladu s tím, co bylo uvedeno v příslušném certifikátu. To podle ÚJD znamená, že nainstalovaný materiál není v souladu s požadavky projektu.

Dopad kontrol na další dostavbu elektrárny zatím není známý. „Rozsah případného zpoždění bude záviset na výsledcích probíhajících kontrol hutního materiálu a rozsahu opatření, které z nich mohou vyplynout. Z tohoto hlediska by byla nejnepříznivější zjištění, která by vyžadovala výměny některých komponentů,“ uvedl ÚJD.

Slovenská policie letos v březnu provedla razii v areálu mochovecké elektrárny. Podle tisku zákrok souvisel s dodávkami nekvalitního potrubí, jež na stavbu dodala česká firma Škoda JS nebo její subdodavatel. Škoda JS tehdy v reakci uvedla, že se sama cítí být poškozena.

Dokončení třetího a čtvrtého rozestavěného bloku elektrárny Mochovce, kde jsou už v provozu jiné dva bloky, se oproti plánům opožďuje a rozpočet projektu se postupně zdvojnásobil na zhruba 5,7 miliardy eur (154 miliard korun). Do třetího bloku elektrárny by podle dříve zveřejněných informací mohlo být zavezeno jaderné palivo ještě letos.

Komentáře

(11)

Lukas

5. květen 2020, 21:04

Never ending stories :(

Jonyspajk

6. květen 2020, 09:01

Ano nekonečný příběh. 18 měsíců jsem tam pracoval.Pokud se Mochovce 3 a 4 blok spustí bez problémů, bude to zázrak.

Pavel K

6. květen 2020, 12:36

Byl byste tak hodny a podelil se s nami o Vase zkusenosti a to jak pozitivnimi tak negativnimi a co nekonkretneji?

A jak se divate na stavbu dalsiho bloku u nas? A pokud bys e mel stavet, co vidite jako riziko a na co byste predem uzpornil, ze s ema nejvice hlidat?

Predem dekuji

Carlos

6. květen 2020, 13:16

Pokud má pán podepsané NDA (což možná má), tak nám nic neřekne.

T

6. květen 2020, 14:35

Sousede z Rakouska jsou v pohotovosti?

energetik

7. květen 2020, 11:16

ne v klidu, spuštění reaktoru je v nedohlednu.

Energetik 007

6. květen 2020, 14:44

Docela bych se nedivil, že je to sabotáž a stojí za tím Německo nebo Rakousko.

Lenina taky dovezli do Ruska a Gliwice si taky přepadli sami.

St

6. květen 2020, 15:36

To máte naprostou pravdu. Ale Germány bych z toho nevinil. Navíc přesně nevíme jak moc by eventuálně ty špatné díly mohli být nebezpečné a čeho se týká, že ty díly jsou špatné.

Každopádně je dobře, že na to přišli, že se eliminovalo riziko případných problémů.

Přeji našim Slovenským Bratrům, aby tu elektrárnu brzy dostavěli a hlavně, aby jim dlouho a bez problémů sloužila.

Dušan

6. květen 2020, 20:54

To má byť ako vtip ?

Ide určite buď o "bordel" na strane dodávateľa, alebo snahu ušetriť ...

Tak či tak to je zlá vizika astronomicky predraženej stavby, ktorá už nie je len predražená, ale už sú i oprávnené pochybnosti o kvalite.

Nejde o tento konkrétny problém, ale ako je to vôbec možné !!!

Pri jadrovej energetike by malo byť všetko "oštemplované" a priebežne kontrolované. Všetky atesty by mali byť konkrolované na mieste spolu s konkrétnym výrobkom a nemôže sa stať, že sa čosi "vymení" ...

Čo sa tam všetko ešte "vymenilo" ?

Peter Kochjar

6. květen 2020, 18:17

Za jediný rok spustili Španieli toľko panelov, že vyrobia štvornásobok toho, čo by mali nové bloky jadrovej elektrárne Mochovce.

Náklady stúpli z 2,8 miliardy eur odhadovaných v roku 2009 na aktuálnych približne 5,7 miliardy eur. Keby Slovensko toľko peňazí investovalo do solárnych panelov, už dnes by dokázali vyrobiť približne polovicu zo spotrebovanej energie, kým 3. a 4. blok Mochoviec by v prípade dokončenia mali dodať necelých 30 percent.

(Robert Fico vo februári 2007 hovoril o začatí výstavby v druhom polroku 2007 a dokončení do 5 rokov).

zdroj: aktuality.sk

Same klamstvo a podvod. Pomýlili sa iba o 3 miliardy a 8 rokov.

Iba blbec môže veriť týmto "odborníkom". Ale zaplatiť to musíme všetci.

Tie čísla nie sú konečné.

St

7. květen 2020, 11:51

A v Alpách se dá lyžovat pomalu celý rok. Nemůžete míchat hrušky a jabka. Španělsko má úplně jiné geografické podmínky jak naše Československo. Navíc Španělé mají díky horám i dost vodních elekráren, což my bohužel tak nemáme. I když díky za to, co se tu v minulosti postavilo. Protože ze současným tempem výstavby bychom tak měli akorát. Však Vy víte co.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.