V budované jaderné elektrárně Mochovce byly odhaleny nekvalitní díly

DomůJaderné elektrárnyV budované jaderné elektrárně Mochovce byly odhaleny nekvalitní díly

Několik tisíc komponentů potrubí na dokončovaných blocích slovenské jaderné elektrárny Mochovce bude muset být prověřeno poté, co kontrola odhalila dva nekvalitní díly. Informoval o tom dnes slovenský Úřad jaderného dozoru (ÚJD). Podle něj zatím nelze stanovit, zda kvůli situaci bude třeba odsunout termín spouštění třetího bloku elektrárny, které se očekávalo letos.

Problémové komponenty od dodavatele, kterého však ÚJD nejmenoval, byly odhaleny při kontrole po montáži. Provozovatel elektrárny se proto následně rozhodl ověřit i zbytek dodávky od tohoto dodavatele.

„Vzhledem k uvedeným zjištěním bude prověřena kompletní dodávka potřebných dílů od tohoto dodavatele, přičemž byl zvolen odstupňovaný přístup podle důležitosti komponentů z pohledu jaderné bezpečnosti. U nejdůležitějších komponentů bude vykonána kontrola každého jednoho kusu,“ uvedl ÚJD.

Dodal, že v současnosti se vytváří databáze nainstalovaných dílů a že celkově půjde o několik tisíc kusů.

Podle úřadu zatím žádné více než 2000 dosud provedených měření nezjistilo další záměnu použitého materiálu, tedy použití materiálu nižší kvality místo oceli odolné vůči korozi. Dosavadní analýzy ale ukázaly, že v některých případech použitý materiál nebyl v souladu s tím, co bylo uvedeno v příslušném certifikátu. To podle ÚJD znamená, že nainstalovaný materiál není v souladu s požadavky projektu.

Dopad kontrol na další dostavbu elektrárny zatím není známý. „Rozsah případného zpoždění bude záviset na výsledcích probíhajících kontrol hutního materiálu a rozsahu opatření, které z nich mohou vyplynout. Z tohoto hlediska by byla nejnepříznivější zjištění, která by vyžadovala výměny některých komponentů,“ uvedl ÚJD.

Slovenská policie letos v březnu provedla razii v areálu mochovecké elektrárny. Podle tisku zákrok souvisel s dodávkami nekvalitního potrubí, jež na stavbu dodala česká firma Škoda JS nebo její subdodavatel. Škoda JS tehdy v reakci uvedla, že se sama cítí být poškozena.

Dokončení třetího a čtvrtého rozestavěného bloku elektrárny Mochovce, kde jsou už v provozu jiné dva bloky, se oproti plánům opožďuje a rozpočet projektu se postupně zdvojnásobil na zhruba 5,7 miliardy eur (154 miliard korun). Do třetího bloku elektrárny by podle dříve zveřejněných informací mohlo být zavezeno jaderné palivo ještě letos.