V EU před zveřejněním pravidel o financování zdrojů energie vrcholí spor o jádro
Brusel 19. listopadu (zpravodaj ČTK) – Mezi zeměmi Evropské unie se tento týden vyostřil spor o to, zda označit jádro za ekologicky čistý zdroj energie mající nárok na podporu z unijních fondů. Záměr, který podporuje více než desítka zemí včetně Francie či Česka, se nelíbí Německu, Rakousku a několika dalším státům. Evropská komise do konce listopadu zveřejní klasifikaci zdrojů podle jejich vlivu na klima. Vídeň pohrozila, že v případě příznivého hodnocení jádra a jeho unijní podpory se obrátí na soud.
EU v rámci přechodu ke klimaticky odpovědnému hospodářství hodlá v budoucnu subvencovat energii vyrobenou ze slunce, větru či vody. O zdrojích, jako je jádro či plyn, které mají usnadnit řadě států odstavování uhelných elektráren, vedou unijní země dlouhodobé spory. Komise kvůli nim již několikrát odložila publikaci takzvané taxonomie, tedy systému podpory ekologických investic. Činitelé unijní exekutivy v posledních týdnech naznačují, že jádro by mělo v této klasifikaci získat příznivé hodnocení.
To se nelíbí pětici zemí – Německu, Rakousku, Lucembursku, Dánsku a Portugalsku – které minulý týden během klimatického summitu v Glasgow ve společném prohlášení záměr ostře kritizovaly. Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu prohlásila, že její země, která rozhodla o odstavení jaderných elektráren v reakci na tragédii v japonské Fukušimě, s podporou jádra nesouhlasí. „My v Německu si bez ohledu na politickou příslušnost myslíme, že jaderná energie by neměla být považována za stejně čistou jako solární či větrná,“ řekla Merkelová agentuře Reuters. Připustila však, že tlaku více než desítky zemí stojících o podporu jádra jeho odpůrci podlehnou a komise jej do skupiny čistých zdrojů zahrne.
S tím se nechce smířit Rakousko, které spolu s Lucemburskem proti atomovým elektrárnám dlouhodobě vystupuje nejhlasitěji. „Neexistuje právní základ pro zahrnutí jaderné energie do taxonomie EU,“ řekla ve čtvrtek webu Euractiv rakouská ministryně pro klima a energetiku Leonore Gewesslerová. Dodala, že je v sázce důvěryhodnost celého systému, a pokud se jádro skutečně mezi čistými zdroji s nárokem na unijní podporu objeví, obrátí se Vídeň na soud.
Kritikům jaderné energie vedle samotného provozu reaktorů, který považují za rizikový, vadí nutnost náročného ukládání jaderného odpadu. Její zastánci naproti tomu tvrdí, že neprodukuje žádné škodlivé emise, a je proto rovnocenná s dalšími ekologickými zdroji. Například česká vláda argumentuje tím, že bez jádra nebude v případě Česka možné splnit klimatické cíle, neboť možnosti využití alternativních zdrojů jsou v zemi omezené.
Mohlo by vás zajímat:
Dobrá brusselská řežba, tak snad to dopadne dobře. A Vídeň s Berlínem nám přestanou diktovat, co si máme myslet.
Tenhle spor co jsem v obraze je v EU již pěkně dlouho, ale je zajímavé jak se pomyslné váhy preklopily na stranu projadra. Není to tak dlouho co jsme s kolegy počítali země pro jaderné a proti jaderné. Bylo to vyrovnané dnes se zdá že Už začínají být ti proti jaderni dost oslabení.
To je z toho, že EU křiví trh dotacemi. Kdyby si na sebe musely zdroje vydělat, bylo by to jednoduché a spravedlivé.
Ačkoliv s vám souhlasím, že EU zbytečně zasahuje do trhu, což v jiných oblastech např. zemědělství je dost problematické a křiví to trh.
V případě energetiky proti tomu nemám tolik pádných argumentů, proč to nedělat. Zajímalo by mne, jak si představujete, že by to bylo pokud by EU nezasahovala dotacemi..., protože nemám tušení jak by to bylo (asi bychom dál vyráběli z uhlí). Energetika se (na státní úrovni) dotuje od té doby co existuje, dotuje se těžba, výroba, vývoj... To, co dělá EU, je pouze volba preferencí, kam dotace půjdou, nic jiného.
BTW, zde nejde až tak o dotace, ale obecně o financování na úrovni úvěrů. Banky pokud zdroj/způsob výroby nebude uznán za udržitelný, jej nebudou chtít financovat. Tedy u tech neudržitelných to bude, každý za svoje, což u elektráren jejichž návratnost je v jednotkách až desítkách let, mírně problematické.
By mě zajímalo, jak dlouho by Rakušáci vydrželi, kdyby přestali dovážet energii z jádra...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se