Domů
Jaderné elektrárny
V jaderné elektrárně Dukovany skončila plánovaná odstávka druhého bloku
Jaderná elektrárna Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany skončila plánovaná odstávka druhého bloku

V jaderné elektrárně Dukovany na Třebíčsku skončila plánovaná odstávka druhého bloku. Krátce po půlnoci začal blok vyrábět elektřinu. Odstávka trvala tři týdny. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Nadále pokračuje odstávka prvního dukovanského bloku, kterou elektrárna zahájila 2. června a skončí příští měsíc. Elektrárna má čtyři bloky.

„Všechny plánované servisní práce jsme v rámci odstávky, která byla rozsahem prací nejnáročnější od roku 2011, úspěšně zvládli. Nyní se soustředíme na dokončení prací a následné kontroly a testy zařízení prvního bloku,“ řekl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

V uplynulých třech týdnech technici vyměnili více než čtyři desítky klapek s částečnou výměnou kabelů a dalšího zařízení, která jsou společná pro první i druhý výrobní blok. „Jaderné elektrárny jsou klíčové bezemisní zdroje a souběhu odstávek se snažíme vyhnout. V tomto případě jsme pro práce na zařízení společném pro oba bloky využili období s nižší spotřebou elektřiny,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Bloky Dukovan byly uváděné do provozu v letech 1985 až 1987. Loni elektrárna Dukovany dodala 14,7 terawatthodiny (TWh) elektřiny, což byla její pátá nejvyšší roční výroba. Od začátku letoška elektrárna vyrobila přes 7,9 TWh elektřiny.

O stavbu nového dukovanského bloku se ucházejí francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. Společnost ČEZ vyzvala všechny tři uchazeče k podání finálních nabídek, a to do poloviny letošního září.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se