V Kazachstánu se koná referendum o stavbě první jaderné elektrárny
V Kazachstánu dnes ráno začalo referendum o tom, zda má tato středoasijská země postavit svou první jadernou elektrárnu. Volební místnosti se uzavřou ve 20:00 místního času (17:00 SELČ), napsal server Nur.kz. Dodal, že regiony budou mít po sečtení hlasů dva dny na to, aby výsledky hlasování předaly ústřední komisi, která má do sedmi dní ohlásit výsledky referenda. Kazachstán je největším producentem uranu na světě. Výstavba jaderné elektrárny je však v zemi, kde bývala hlavní sovětská jaderná střelnice, citlivou záležitostí.
Prezident Kasym-Žomart Tokajev ohlásil plán na vypsání referenda již před rokem s tím, že termín bude stanoven později. „Každé rozhodnutí významné pro zemi musí mít podporu lidí,“ prohlásil prezident minulý měsíc, kdy ohlásil datum referenda o jaderné elektrárně. Kazachstán podle prezidenta naléhavě potřebuje spolehlivé zdroje energie šetrné k životnímu prostředí, a proto věří, že se země musí zaměřit na rozvoj jaderné energie.
V Kazachstánu se za Sovětského svazu nacházela jaderná střelnice Semipalatinsk, kde se od roku 1949 uskutečnily stovky zkoušek jaderných zbraní, než byl polygon v roce 1991 uzavřen. Experti podle dřívějších informací agentury AFP odhadují, že asi půldruhého milionu lidí bylo v důsledku zkoušek vystaveno zvýšeným dávkám radioaktivity.
Kazachstán je rozlehlá země, mnohem větší než Británie, Francie, Itálie, Německo a Španělsko dohromady. Předloni zajistil 43 procent těžby uranu ve světě. Navzdory reformám je režim stále autoritářský a prezidentovy návrhy se obvykle stávají skutečností. Předchozí tři plebiscity v zemi jen potvrzovaly přijatá politická rozhodnutí, podotkla AFP loni v září, kdy šéf státu svůj záměr s referendem o jaderné elektrárně ohlásil.
Platnost referenda vyžaduje nadpoloviční účast z více než 12 milionů oprávněných voličů, napsal server Tengrinews a připomněl, že voliči mohou hlasovat i zahraničí, na 74 místech v 59 zemích světa.
Česká republika nyní plánuje výstavbu dalších dvou bloků v jaderné elektrárně v Dukovanech, první by měl být dokončen v roce 2036. Dodavatelem bude jihokorejská společnost KHNP, kterou česká vláda v tendru upřednostnila před francouzskou EDF. Česko nyní provozuje celkem šest jaderných reaktorů, čtyři v Dukovanech a dva v Temelíně.
Mohlo by vás zajímat:
Nojo, no. Prostě diktatura. Tak o potenciální jaderce udělají referendum.
To není jako u nás v demokracii, kde o tom demokraticky rozhodne pár politiků.
Není to jako u nás, protože my nestavíme první jaderku jako v Kazachstánu, dokonce jen rozšiřujeme už existující (o čemž místní referendum proběhlo).
Mimochodem podle exit pollů se pro výstavbu vyslovilo téměř 70 % účastníků referenda.
není to jak v Rakousku kdy se vyhlásilo referendum na spuštění hotové elektrárny a k referendu se ještě přidalo odvolání kancléře, a jen díky tomu tu elektrárnu těsným rozdílem 50,47 : 49,53 nemají, ale zato Bruno Kreisky u koryta zůstal
Rozdíl mezi Kazachstánem a více zalidněnou Evropou se odvíjí od z cela jiných podmínek. Disponují navíc velkými zdroji vlastního uranu. V Evropě se s žádnou těžbou již nepočítá. Budeme mít spousta starostí s likvidací stávajícího jaderného odpadu v nejlepším případě využití ve značném množství zbytkové energie třeba jenom pro teplárny, jako nejefektivnější způsob likvidace.
Tak to je velké štěstí, že jaderným elektrárnám na rozdíl třeba od větrných elektráren vysoké zalidnění vůbec nevadí, viz např. jedna z nejhustěji zalidněných zemí na světě Jižní Korea, a druhé velké štěstí je, že se uran dá koupit kdekoliv jinde, snadno se přepravuje, je ho na světě dost a je relativně levný, takže ani není potřeba ho těžit.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se