Domů
Jaderné elektrárny
Ve Španělsku vznikne nový sklad použitého jaderného paliva
Zdroj: nrc.gov

Ve Španělsku vznikne nový sklad použitého jaderného paliva

Španělská rada ministerů schválila systém vyřazování a nakládání s použitým jaderným materiálem firmy Enresa. První skladované palivo by mělo přijít z jaderných elektráren Almaraz, Ascó, Cofrentes a Vandellós II.

Akce ministrů spustila výběrové řízení na vývoj, podporu při licencování, výrobu a dodávky zařízení pro sklad použitého jaderného paliva. Stávající řešení použitého jaderného paliva se omezuje na lokalitní skladovací zařízení umístěná poblíž jaderných elektráren.

Kapacita těchto skladů však není dostatečná a již nyní je známa potřeba dalších skladovacích prostor v provozovaných elektrárnách. Dodatečné skladovací prostory je nezbytné vybudovat nejpozději do roku 2026. Španělsko plánuje využívat suché sklady vybavené ocelovými obalovými soubory ukrytými v betonovém stínění.

Společnost Enresa sdělila, že nadcházející tender bude zajišťovat dodávky obalových souborů pro suché skladování použitého jaderného paliva. Od roku 2026 by tak měl být tento materiál z elektráren Ascó, Confrentes, Almaraz a Vandellós II ukládán do nových obalových souborů.

Nový skladovací systém umožní v elektrárně Almaraz vyvážet palivo z bazénů použitého jaderného paliva po konečném odstavení elektrárny. To je nyní naplánováno na roky 2027 a 2028. Elektrárna poté bude plně rozebrána.

Výstavba dodatečné skladovací kapacita je potřebné zejména v elektrárně Almaraz ještě před zahájením vyřazovacích prací Zdroj: CSN

Vznikající skladovací zařízení bude kompatibilní s kteroukoli dočasnou skladovací strategií používanou v rámci obecného plánu skladování radioaktivních odpadů (GRWP). Tento plán stanovuje činnosti, které musí být zajištěny ve Španělsku při správě radioaktivních odpadů. Rovněž specifikuje činnosti při vyřazování jaderných zařízení z provozu a ekonomické analýzy těchto činností.

Stávající sklady použitého jaderného paliva

V jaderné elektrárně Trillo je od roku 2002 zřízeno prozatímní úložiště použitého jaderného paliva. Obalové soubory, které je možné využívat i pro transport čerstvého jaderného paliva, jsou umístěny ve speciálně postavených skladech s betonovými zdmi a střechou. Celková kapacita skladů je 80 obalových souborů.

Prozatímní sklad použitého jaderného paliva byl postaven také v jaderné elektrárně José Cabrera. Tento sklad je dimenzován na veškeré použité jaderné palivo vyvezené z tamních reaktorů. Výstavba tohoto skladovacího zařízení byla důležitá zejména pro decommissioning elektrárny po jejím odstavení v roce 2006. V lokalitě je uloženo 12 modulů s použitým jaderným palivem a 4 obalové soubory na vysoce radioaktivní kovový materiál z rozebírání vnitřních struktur reaktoru. Do prosince 2020 bylo vytvořeno celkem 61,119 tun vysoce radioaktivního materiálu.

Rozřezávání komponent jaderného reaktoru v elektrárně José Cabrera Zdroj: enresa.es

V jaderné elektrárně Ascó je využíván sklad použitého jaderného paliva tvořený betonovými deskami. Každá deska umožňuje pojmout až 16 skladovacích modulů. Do tohoto skladovacího zařízení bude postupně vyváženo použité palivo ze dvou bloků v lokalitě. V tomto případě je betonová konstrukce skladu od vnějšího okolí vymezena pouze střeženým plotem.

Společnost Enresa vyjádřila možnost transportu veškerého použitého jaderného materiálu z lokalitních prozatímních úložišť do centrálního skladovacího zařízení. Podle stávajících informací má takové úložiště vyrůst v lokalitě Villar de Cañas. To bylo v roce 2011 oficiálně vybráno a v roce 2015 schváleno pro svou vhodnost. V roce 2016 byly provedeny nové geologické studie v této lokalitě. Ty pravděpodobně ještě vyvolají bouřlivou diskusi. Centralizované úložiště by mělo mít životnost 100 let, i přestože stávající plán GRWP zvažuje pouze 60letou životnost takového zařízení.

Španělská jaderná energetika

Španělsko nyní provozuje sedm jaderných elektráren a fabrikační závod jaderného paliva Juzbado. Dohromady jaderné reaktory dodávají přes 7000 MWe a zajišťují tak přibližně 20 % spotřeby elektřiny ve Španělsku.

První postavenou jadernou elektrárnou byla elektrárna José Cabrera. Poslední spuštěnou jadernou elektrárnou (komerční provoz od roku 1988) je Trillo s výkonem 1066 MWe.

Komentáře

(1)

Miloslav Černý

7. srpen 2021, 15:43

Jaderná energetika se dostává v podobě velkého jádra mimo hru hlavně z důvodu ekonomického a bezpečnostního v hustě prostorově zalidněné Evropě. V možnostech propojenosti a započatého již velkém rozvoji OZ ve všech směrech je to nejracionálnější rozhodnutí navzdory všem jejich odpůrcům. Dosažení dostatečně potřebné kapacity je samozřejmě otázkou času a dostatečné uvědomělostí většiny obyvatelstva jít cestou rozvoje vedoucí k energetické nezávislosti, která se nám musí i přes počáteční potíže v budoucnosti mnohonásobně vrátit.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.