Domů
Jaderné elektrárny
Vláda přijala práva obcí v řízeních k hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu
Vstup do hlubinného úložiště ONKALO ve Finsku. Zdroj: posiva.fi

Vláda přijala práva obcí v řízeních k hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu

Vláda včera schválila návrh zákona o řízeních o hlubinném úložišti radioaktivního odpadu. Upravuje práva a lhůty dotčených obcí v jednotlivých řízeních. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Podle něj návrh práva obcí oproti minulosti rozšiřuje, obce ho však dlouhodobě kritizují. Vláda se zároveň shodla na tom, že finální výběr lokality pro úložiště bude společným rozhodnutím vlády i Parlamentu.

Stát zákon připravuje kvůli snaze o urychlení stavby hlubinného úložiště. V Česku má Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) kvůli stavbě úložiště prověřovat čtyři území, a to Horka a Hrádek na Vysočině, Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Obce se úložišti brání.

„Jádro je základem naší energetiky a tento projekt je zásadní podmínkou jeho rozvoje,“ uvedl ministr už dříve k přípravám hlubinného úložiště.

Schválení návrhu zákona je podle něj důležitou podmínkou k zajištění konce palivového cyklu pro další fungování jaderné energetiky v Česku. Zákon podle Síkely nastavuje pravidla jednotlivých řízení, kdy především stanovuje práva dotčených obcí. „V této podobě významně rozšiřuje práva i lhůty obcí. Zároveň tím posílíme legitimitu pro výběr lokality,“ podotkl ministr.

Vláda se v souvislosti s přípravou hlubinného úložiště shodla také na tom, že výběr lokality vzejde ze společného rozhodnutí vlády a Parlamentu. Vláda dále zřídí pracovní skupinu pro komunikaci s obcemi, která by měla usnadnit jejich zapojení do přípravy a provozování úložiště.

Obce se však úložišti dlouhodobě brání. Podle starostů zákon pravomoce obcí příliš nezvyšuje. Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 52 obcí a spolků, v minulých dnech požádala členy vlády o zásadní přepracování návrhu zákona. Předloha podle platformy neposiluje pozici obcí během procesu spolurozhodování. Upozornila ministry také na riziko zkrácení času na geologické průzkumy a výběr finální lokality pro úložiště už v roce 2028, které podle platformy navrhuje SÚRAO.

Správa úložišť radioaktivních odpadů zahájí přípravu geologickoprůzkumných a výzkumných prací letos. Místo úložiště vyhořelého paliva z jaderných elektráren má být vybráno v roce 2030. V úložišti mají být půl kilometru pod zemí trvale uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Úložiště mělo vzniknout původně do roku 2065, o urychlení výstavby se ovšem mluví kvůli dočasnému zařazení jádra v EU mezi zelené investice. Podmínkou je, že státy spoléhající na jadernou energetiku mají mít hlubinná úložiště od roku 2050.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Baton David
12. leden 2023, 14:22

to že je palivo pro současné reaktory vyhořelé ale neznamená že je nepoužitelné, je chyba ho dávat do kilometrové hloubky ve skále a tam to zalévat betonem a čekat 100000 let než sníží emise radioaktivního záření na přijatelnou mez. Uzavření palivového cyklu by přitom poskytlo další energii z tohoto "odpadu" a objem nepoužitelného materiálu s vysokou radiací by se zmenšil o 2 řády a poločas rozpadu klesl na stovky let..

energetik
12. leden 2023, 17:37

kdyby byly v ...... ryby netřeba rybníků. Kde na ty nesmysly s uzavřeným palivovým cyklem chodíte? Žádné jaderné perpetuum mobile neexistuje. A jaké dva řády? Současné jaderné výrobny toxických odpadů a odpadního tepla (to ani nejde nazvat elektrárnou) dokážu využít pouhé 0,002% energie z dodaného paliva. O to více emisí při separaci jaderných odpadů unikne do okolí, stačí se podívat jak je okolí těchto separačních závodů zamořené a ani o tento dotovaný produkt není poptávka.

Emil
12. leden 2023, 19:33

Nejde o žádné "perpetuum mobile", rádobyenergetiku, ale o další využití štěpných a plodivých izotopů, kterých je ve vyhořelém palivu stále víc než dost. Že je to technicky realizovatelné bylo ověřeno praxí. Ty další neustále dokola opakované nesmysly tentokrát nekomentuji.

Martin P
12. leden 2023, 19:59

Energetiku: Celkem dobře si pamatuju, jak tady léta vystupujete jako "antijaderník". Podle těch argumentů ale tomu rozumíte prdlajs, resp. chcete všechny kolem namíchnout, což?

Právě kvůli lidem jako je (rádoby)Energetik se tomu nemá říkat "vyhořelé palivo", ale "použité jaderné palivo". Toto použité palivo z doby, kdy Občasné Zdroje Energie byly v plenkách a nebo tak drahé, že se týkaly praktického využití jen a pouze výprav Apollo k Měsíci, popř. v prototypové formě na zahradách nadšenců a lá Jan Tleskač, by opravdu nejraději rádobyenergetici zakopali pod zem a nechali tam.

Josef
12. leden 2023, 19:14

Palivu po vyhoření se říká odpad a ten je třeba zlikvidovat, recyklovat, atd. Po cca 70 letech využívání jádra k výrobě tepla v tepelné elektrárně je řešení jediné a to zakopat a zapomenout

Josef
12. leden 2023, 19:14

Palivu po vyhoření se říká odpad a ten je třeba zlikvidovat, recyklovat, atd. Po cca 70 letech využívání jádra k výrobě tepla v tepelné elektrárně je řešení jediné a to zakopat a zapomenout

Emil
12. leden 2023, 19:28

Ne, Josefe, vyhořelému palivu se říká vyhořelé palivo a atomový zákon striktně rozlišuje vyhořelé palivo a radioaktivní odpad, a to "Do doby, než vyhořelé jaderné palivo jeho původce označí záznamem do průvodního listu radioaktivního odpadu za radioaktivní odpad nebo než Úřad rozhodne, že vyhořelé jaderné palivo je radioaktivním odpadem", viz § 110 odst. 1 atomového zákona.

A další nesmysl: "je řešení jediné a to zakopat a zapomenout", existují a používají se úplně jiná řešení, tj. vyhořelé palivo uskladnit v areálu elektrárny nebo přepracovat a znovu energeticky využít.

energetik
12. leden 2023, 23:32

Netřeba zavádět nějaký nový jaderný newspeak. Stačí věci nazývat pravými jmény. Plně to vyhovuje definici odpadu dle zákona 185/2001 Sb., o odpadech, ve znění pozdějších předpisů. "Odpad je každá movitá věc, které se osoba zbavuje nebo má úmysl nebo povinnost se jí zbavit."

To že to zakopou je zbavení se movité věci - odpadu. Prozatím je tento odpad skládkován v areálech jaderných elektráren.

Emil
13. leden 2023, 06:51

Nejde o žádný "nový jaderný newspeak", takto je to v atomovém zákoně definováno od doby co existuje atomový zákon, rádobyenergetiku. Hned v prvním odstavci tohoto zákona máte napsáno, že "upravuje nakládání s radioaktivním odpadem a vyhořelým jaderným palivem", pochopitelně je tedy rozhodující, co je napsáno v atomovém zákoně a ne co je napsáno v zákoně o odpadech. Podmínkou pro uložení vyhořelého paliva do hlubinného úložiště je jeho překlasifikování na radioaktivní odpad, takže jste úplně mimo, jako ostatně vždy.

Josef
13. leden 2023, 17:17

Ano malá část se používá, ale všechny země musí vybudovat úložiště kam se po 90 letech používání jádra vše zaveze, zazdí a na 100 tis let v tichosti zapomene, přiznejte si fakt, že jaderná energetika nemá odpady vyřešeny

Emil
13. leden 2023, 18:08

Přiznejte si fakt, Josefe, že by bylo krásné, kdyby i ostatní zdroje měly odpady tak vyřešené jako jaderná energetika a bylo jich tak malé množství. Vybudovat úložiště bude muset i třeba Rakousko, které žádnou jadernou elektrárnu nikdy neprovozovalo.

Petr
12. leden 2023, 20:37

Kdyby jsou chyby.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se