Vlastníci americké JE Vogtle věří včasnému zprovoznění elektrárny i přes zpoždění prací

DomůJaderné elektrárnyVlastníci americké JE Vogtle věří včasnému zprovoznění elektrárny i přes zpoždění prací

Georgia Public Service Commission (PSC) oznámila, že výstavba americké jaderné elektrárny Vogtle neprobíhá podle plánů. V šetření zjistila, že během posledních pěti měsíců trvaly práce o třetinu déle, než bylo plánováno. S prodloužením stavby jsou také očekávány zvýšené náklady.  Naopak největší vlastník Georgia Power věří, že projekt Vogtle bude dostaven včas. V elektrárně začaly probíhat první testy.

Práce na výstavbě dvou bloků jaderné elektrárny Vogtle v americké Georgii nabraly v posledních měsících skluz. Vyplývá to ze závěrů skupiny pro monitorování projektu Vogtle (Vogtle Monitoring Group – VGM) spadající pod PSC. Od dubna do září potřebovali dělníci průměrně 1,35 měsíce na dokončení prací na bloku 3, které měly být hotovy za 1 měsíc.

„Základní plán výstavby z dubna 2019 není dosažitelný a neposkytuje smysluplný základ pro monitorování výkonnosti. Proto nepředstavuje ani účinný nástroj pro aktualizaci prognóz projektu, jako je datum komerčního zprovoznění nebo celkové náklady projektu,“ uvedl Don Grace, viceprezident pro inženýrství VGM.

Dva bloky elektrárny Vogtle 3 a 4 typu AP1000 jsou jedinými jadernými bloky v USA, které jsou v současné době ve výstavbě. Celkové náklady jsou v současné době plánovány na 17,1 miliardy dolarů, což by ale dle PSC vyžadovalo, aby se elektrárna dostavěla o 3 měsíce dříve. Odhady PSC tak hovoří o 400 milionech dolarů navíc.

Georgia Power věří ve včasné zprovoznění

Největší vlastník Georgia Power (45,7 %) narozdíl od PSC plánu výstavby věří a stále počítá se zprovozněním bloku 3 v listopadu 2021 a bloku 4 o rok později. Oba bloky s instalovaným výkonem 1 117 MW se začali stavět v roce 2013.

„Jak jsme již uvedli, agresivní pracovní plán je zamýšlen jako nástroj k vytvoření marže, která nám pomůže dosáhnout listopadových dat schválených regulátorem,“ uvedla Georgia Power v tiskové zprávě.

V minulém týdnu Georgia Power instalovala poslední prstenec tlakové nádoby v bloku 4 a zároveň zahájila první testy.

Zdroj úvodní fotografie: Georgia Power