Domů
Jaderné elektrárny
Vlastníci jaderné elektrárny Vogtle hájí své doporučení o dokončení projektu

Vlastníci jaderné elektrárny Vogtle hájí své doporučení o dokončení projektu

Nedávné zmírnění některých rizik spojených s dostavbou jaderných bloků Vogtle 3 a 4 posílilo argumenty pro dokončení projektu. Prohlásili to vlastníci projektu během slyšení před Komisí pro veřejnou službu (PSC) v americkém státě Georgia. Komise bude rozhodovat o budoucnosti projektu v rámci 17. zprávy o monitorování dostavby Vogtle, pro kterou v současné době vede veřejné slyšení.

Vlastníci projektu jaderné elektrárny Vogtle – Georgia Power, Oglethorpe Power, MEAG Power a Dalton Utilities – zveřejnili v srpnu své doporučení elektrárnu dostavět. Společnosti k tomuto závěru dospěly po dokončení analýzy harmonogramu dostavby, nákladů na dokončení projektu a nákladů na ustoupení od projektu.

Za všechny spolumajitele projektu promluvil před PSC výkonný ředitel Georgia Power Paul Bowers. Ten ve svém projevu řekl, že všichni spoluvlastníci projektu stojí za doporučením dokončit projekt. Bowers ale zároveň uznal, že konečné „komplexní a složité“ rozhodnutí o osudu projektu nakonec učiní PSC.

„Na základě všech zvažovaných faktorů představuje dokončení obou bloků tu nejekonomičtější variantu pro zákazníky a zachovává pro náš stát výhody pokrytí základního zatížení bezuhlíkovou elektřinou.“ – z projevu Paula Bowerse, výkonného ředitele Georgia power

Úvěrové garance od amerického ministerstva energetiky a první peníze od Toshiby

Na zmírnění rizik a dalšímu posílení argumentů pro dostavbu elektrárny se od srpnového rozhodnutí majitelů projektu významně podepsaly dvě skutečnosti. Tou první, která se odehrála v září, je rozhodnutí amerického ministerstva energetiky, které podmínečně přislíbilo další záruky pro dostavbu obou bloků ve výší 3,7 miliard dolarů. 2. října a 1. listopadu pak Toshiba, jako mateřská společnost zkrachovalé společnosti Westinghouse, provedla první platby v rámci svých záručních závazků – 300 a 77,5 milionů dolarů.

Podle Bowerse dokládají přislíbené úvěrové záruky pokračující podporu federální vlády pro nová jaderná zařízení. Platby od Toshiby indikují, že společnost hodlá dostát svému závazku zaplatit celkem 3,686 miliard dolarů v rámci své záruky za projekt.

Očekává se, že PSC vydá své rozhodnutí o budoucnosti projektu 6. února příštího roku.

Zdroj úvodního obrázku: Nuclear Regulatory Commission

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ruský jaderný vlak je prý v pohybu. Může to být eskalace i cvičení
4. říjen 2022, 17:02
Pláštěnky a dozimetr. Ukrajinci dostávají instrukce pro jaderný útok
4. říjen 2022, 15:51
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se