Domů
Jaderné elektrárny
Vlastník jaderné elektrárny v americké Iowě pracuje na jejím znovuspuštění
Jaderná elektrárna Duane Arnold v americké Iowě (Zdroj: NextEra Energy)
Zdroj: NextEra Energy

Vlastník jaderné elektrárny v americké Iowě pracuje na jejím znovuspuštění

Odstavená americká jaderná elektrárna Duane Arnold by se mohla dočkat svého opětovného uvedení do provozu. Vlastník elektrárny nedávno požádal o změnu licence u jaderného regulátora. Jedná se o první oficiální krok k restartu jednoblokové elektrárny s výkonem 615 MW. Elektrárna ukončila provoz v roce 2020 a pokud bude proces úspěšný, mohla by znovu zahájit výrobu elektřiny na konci roku 2028.

Americká společnost NextEra Energy v rámci zveřejnění svých výsledků za rok 2024 informovala, že podnikla první oficiální krok k restartu své jaderné elektrárny Duane Arnold v Iowě. Vlastník zařízení oznámil, že poslal oficiální žádost o změnu licence jadernému regulátorovi (Nuclear Regulatory Commission). Elektrárna, která vyráběla elektřinu až do roku 2020, disponuje varným reaktorem (BWR) a výkonem 615 MW (brutto).

"Jedná se o důležitý krok při vytváření regulační cesty k obnovení provozní licence elektrárny a jejímu potenciálnímu znovuspuštění již na konci roku 2028," uvedla NextEra Energy.

Elektrárna Duane Arnold zahájila provoz v roce 1974 a původní 40letou životnost překonala o více než 5 let. Původní licence na výrobu měla vypršet až v roce 2034. Datum jejího odstavení ovšem ovlivnily dvě události. První bylo zkrácení smlouvy o odběru elektřiny z elektrárny o 5 let ze strany Alliant Energy v roce 2018 s očekávaným koncem výroby v říjnu 2020. Druhou byla bouře v srpnu 2020, během které došlo k poškození chladicích věží bloku. Elektrárna byla po tomto poškození odstavena a do provozu se již nevrátila.

NextEra Energy se myšlenkou restartu elektrárny začala aktivně zabývat již minulý rok a současný vývoj již navazuje na první šetření a analýzu stavu technologie bloku. Předpokladem pro znovuspuštění, ke kterému by v ideálním případě mohlo dojít již koncem roku 2028, je výstavba nových chladicích věží.

Restart jaderných bloků pro potřeby umělé inteligence

V USA se nejedná o první jadernou elektrárnu, jejíž vlastník po odstavení zvažuje obnovení provozu. V Michiganu již pracuje na restartu jaderné elektrárny Palisades společnost Holtec. O plánech na obnovení provozu elektrárny Three Mile Island se nechal slyšet i ředitel společnosti Constellation Energy po dohodě se společností Microsoft.

Jako častý důvod pro obnovení výroby elektřiny z jádra vlastníci uvádějí narůstající spotřebu elektřiny. Ta je a bude potřeba zejména pro provoz datových center a umělé inteligence. Zároveň s postupným odstavováním uhelných zdrojů začínají v síti chybět stabilní zdroje nezávislé na počasí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Emil
12. únor 2025, 13:13

Když bylo v roce 2018 oznámeno uzavření této jaderné elektrárny, tvrdil Vaněček že je to "jasný důkaz jak v americkém tržním hospodářství se vyplatí zavřít starší jaderné elektrárny a nahradit je větrnými elektrárnami." Takže teď když se má tato (a v podstatě každá provozuschopná) jaderná elektrárna znovu spouštět, je to jasný důkaz čeho?

Petr Kasan
12. únor 2025, 18:05

Kdepak důkaz, s těmi on nepracuje. Důkaz, který vyvrátí jeho tvrzení - přestane reagovat, počká si na další článek. Dojmy a přání vydává za fakta. Paralelní realita existující pouze v jeho hlavě. Číslo ze statistik se mu zdá malé? Vynásobí ho deseti. Údaj, který nezná - kdo by se s tím googlil, něco si vymyslí.

A na závěr oblíbené "toto je realita, smiřte se s tím", a douška o fotovoltaice, která musí vždy a za každou cenu zvítězit.

Jako ChatGPT, když halucinuje :-)

Honza Nedvěd
12. únor 2025, 21:23

Tak pokud vlastník elektrárnu odstavil, tak je to velmi slušný důkaz, že se jim to nevyplatilo provozovat. Tady není moc o čem diskutovat. Pokud se situace změnila, bylo by zajímavé vědět v čem. Ovsem brát to, že učinili první, ten nejlacinější krok ke znovuuvedení do provozu, jako důkaz že se: teď má tato (a v podstatě každá provozuschopná) jaderná elektrárna znovu spouštět, to dokáže jen opravdu od reality odtržený jaderný snílek a aktivista. To je opravdu úsměvné a já jsem zvědavý, jak to dopadne. Konkurence levného plynu a oze je velká a náklady na znovuotevření je enormní. Ale pokud to i tak Emila potěší, budiž mu to přáno.

Emil
12. únor 2025, 22:11

Je to důkaz že se jim tehdy nevyplatilo investovat do prodloužení životnosti ale není to důkaz že "v americkém tržním hospodářství se vyplatí zavřít starší jaderné elektrárny a nahradit je větrnými elektrárnami", jak tvrdil Vaněček.

Na tom že se má tato (a v podstatě každá provozuschopná) jaderná elektrárna znovu spouštět nic úsměvného není, je to fakt který je zmíněný i v článku, takže spíš vy budete od reality odtržený protijaderný snílek a aktivista. V čem se situace změnila je taky napsané v článku, stačilo by si ho přečíst (a pochopit).

Petr Kasan
12. únor 2025, 23:38

Asi cítíte, že je rozdíl v tvrzení "jasný důkaz jak v americkém tržním hospodářství se vyplatí zavřít starší jaderné elektrárny a nahradit je větrnými elektrárnami" a nebo říct "pokud vlastník elektrárnu odstavil, tak je to velmi slušný důkaz, že se jim to nevyplatilo provozovat". Ani druhé tvrzení není správně ("poté, tedy proto"), ale je pravda, že ekonomické důvody jsou podstatný faktor - nikoliv však jediný.

Myšlenkové zkratky typu "počáteční náklady jsou enormní, takže se to nemůže vyplatit", se kterými se tady neustále mává, jsou stejně hojné jako liché.

A že se nejedná o ojedinělý projekt lze snadno dohledat, koneckonců se to píše v článku.

K Palisades: "Americké ministerstvo energetiky nedávno definitivně schválilo úvěrovou záruku ve výši 1,5 miliardy dolarů na obnovení vyřazeného jaderného zdroje Palisades v Michiganu.

Ministerstvo zemědělství k tomu poskytlo místním zákazníkům granty na nákup elektřiny z Palisades v hodnotě 1,3 miliardy dolarů. Firma Holtec International by díky tomu chtěla zprovoznit reaktor, který stojí nečinně od roku 2022, už v příštím roce."

Baton David
13. únor 2025, 09:28

říká se tomu srážka s realitou

Milan Vaněček
13. únor 2025, 09:44

Ano, JE byla uzavřena po poškození nejaderné části elektrárny a NEVYPLATILO se jí opravit. To byla a je realita.

Až bude zase spuštěna (letos to nebude, příští rok to nebude) tak to může být "Emilův důkaz", do té doby jsou to pouze jaderné plány a do té doby vznikne v USA reálně (již připravené investičně a projektově) cca 30 GW výkonu nových FVE a přes 10 GW výkonu VtE.

Ve skutečnosti jich bude (do předpokládaného začátku obnovení provozu v JE) spíš dvojnásobně, víme jak to v USA vypadá s uváděním jaderných elektráren do chodu.

To je REALITA v USA, kde zvítězil "common sense".

Emil
13. únor 2025, 10:10

Ale nebyla realita že se je vyplatí nahradit větrnými elektrárnami jak jste tvrdil. To jste si zase jednou tu "realitu" pěkně ohnul.

Emil
13. únor 2025, 10:17

A podruhé jste si tu "realitu" ohnul teď, k tomu poškození chladících věží došlo dva roky poté co bylo oznámeno že bude uzavřena a dva roky poté, co jste tu básnil jak ji nahradí větrné elektrárny.

Petr Kasan
13. únor 2025, 10:28

Pane Vaněčku, jen potvrzujete má slova výše. Pořád stejný vzor vašich příspěvků: dojmy, přání, reakce na argumenty, které nebyly vysloveny ( = pokus o odvedení pozornosti), a na závěr "FVE a VTE stejně vyhrají".

Cítím s vámi, ale nemohu vám pomoci.

Milan Vaněček
13. únor 2025, 10:41

Petře, mě pomáhat nemusíte. Pomáhejte spíš Vašim přátelům, kteří zde podléhají iluzi o jaderné "renesanci".

Jádru můžete pomoci jen technickými inovacemi a zjednodušeními, aby to nebylo tak příšerně složité (ta masivní výroba horké páry) a příšerně drahé.

Fotovoltaiku už nikdo nezastaví, a zvlášť v USA (či Číně) kde mají spoustu podpůrných plynových a uhelných elektráren. A jsou na světové špičce v bateriové akumulaci.

Petr Kasan
13. únor 2025, 10:53

Na tohle žádné léky nejsou. Vystupte ze své myšlenkové bubliny, ověřujte fakta, otevřete mysl názorům, se kterými nesouhlasíte. Testování, zda náš pohled na svět je v souladu s realitou, nás posouvá vpřed. Dogmatismus, rigidita v názorech, argumentační fauly nikoliv.

Milan Vaněček
13. únor 2025, 14:02

Petře, jak říkáte v "mé bublině" pracují tisíce (desetitisíce) vědců a techniků na neustálém vylepšování a tím i zlevňování fotovoltaické přeměny sluneční energie v energii elektrickou. Dme jsem měl videokonferenci se Švýcary, zatím co v prodeji jsou fotovoltaické monokrystalické křemíkové levné panely s účinností až 25%, v poloprovozu se již připravují k hromadné výrobě panely s tandemovými články perovskit/křemík s účinností ke 30%, my pracujeme na specielné optice pro levné fotovoltaické panely s účinností 40%.

Existuje něco takového v jaderné energetice?

To není o dogmatizmu nebo nějaké argumentaci, nás nezajímají kecy a klimatická hysterie, nás zajímá produkt, který přinese miliardám lidí na celém světě čistou a levnou elektřinu.

Emil
13. únor 2025, 14:16

Samozřejmě že existuje, vysokoteplotní reaktory takovou účinnost mají už dávno.

Milan Vaněček
13. únor 2025, 14:42

Jakékoliv jaderné reaktory dokáží akorát vyrábět horkou páru pro další využití....

Emil
13. únor 2025, 15:09

To je samozřejmě úplný nesmysl. Jaderným redaktorem se obvykle myslí celý výrobní blok jehož výstupem není horká pára ale právě elektřina, a to už desetiletí s účinností vyšší než jakou vy se tu chlubíte, že prý připravujete v poloprovozu.

A pokud jaderným reaktorem myslíme pouze tlakovou nádobu, tak většina reaktorů vyrábí horkou tlakovou vodu a nikoliv páru, a tam se o žádné účinnosti mluvit nedá.

Když už jste s tímto nesmyslným srovnáváním účinností začal, pěkně jste si naběhl.

Josef Sedlák
13. únor 2025, 18:59

Fotovoltaika má své místo jako doplňkový zdroj, především pro domácnosti, které jsou z principu jednotkou s občasným odběrem. Energetickým soustavám (=soustava s trvale vysokým odběrem) vytvářejí svou nahodilostí řadu problémů, které je nutné do „levné“ produkce z FVE také započítávat! Mýtus o láci FVE se skácí, srovnáváme-li FVE s takovým MWp (s faktorem 0,11), aby měl produkci jako temelínský blok (s faktorem 0,84) s výkonem 1086MW. FVE by musela mít aspoň 8 300MWp a jen panely by přišly rámcově na 50mld Kč a pro AI by byla stejně k ničemu, protože ta maká stále a nemůže v noci zhebnout. Snaha o doplnění FVE na trvalý zdroj by vyšla dráž, než ta JE z článku.

Třeba úložiště (k té FVE) s 13GWh (12h výkonu 1086MW) vyjde minimálně na 156mld Kč/ 12let! Nebo doplnění FVE plynovým fosilem asi nebude levnější. Zjevně výhodnější bude pro napájení té AI ten „příšerně drahý“ jaderný zdroj! Nelze vést obecné řeči a porovnávat hrušky s jablky bez kvantifikace!

Josef Sedlák
12. únor 2025, 18:20

Ekonomické hledisko v US jasně vyplývá i z jejich faktorů využití instalovaného výkonu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Capacity_factor

U jádra mají 0,92, u větru 0,34, u FVE mají 0,24. Pro ČR i BRD to jsou „faktory snů“. Zcela jasně tak OZE budují tam, kde mají velký efekt. Již proběhlé intenzifikace jádra JETE a EDU přinášejí ČR navýšením instalovaného výkonu o 510MW (při souč. faktoru 0,84) efekt stejný jako bude výroba z 3000MW fotovoltaiky (s 0,11). Z jádra máme ale výrobu celoročně.

Ivan Novák
12. únor 2025, 20:07

Z podobného soudku: společnost Santee Cooper (v současnosti výlučný vlastník příslušných aktiv), spustila 22.1. tendr na odprodej nedostavěných bloků JE V.C.Summer s cílem jejich dokončení. Nabídky mají být podány do 5.5.2025.

Milan Vaněček
13. únor 2025, 09:47

To důležité, prodejné, bylo již rozprodáno, psalo se o tom i zde.

Emil
13. únor 2025, 10:36

To se týkalo třetího bloku a nikoliv druhého, a samozřejmě i rozprodané komponenty se dají znovu vyrobit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se