Domů
Jaderné elektrárny
Vlček: Dostavba Dukovan bude v dalších 15 letech financovaná z rozpočtu státu
dukovany, nuclear, jaderná elektrárna
Zdroj: ČEZ

Vlček: Dostavba Dukovan bude v dalších 15 letech financovaná z rozpočtu státu

Náklady na výstavbu dvou nových jaderných bloků elektrárny v Dukovanech zatíží na dalších zhruba 15 let státní rozpočet. Poprvé by se v rozpočtu státu mohly projevit v roce 2026 nebo 2027. Stát má připravené smlouvy o smlouvách budoucích, které mají českým firmám zajistit 30 procent zakázek. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Finální smlouva s korejskou KHNP, kterou má firma se státem podepsat ve středu 7. května, však garanci subdodávek pro české firmy neobsahuje. Podle Vlčka při podpisu smlouvy s KHNP budou ale také připraveny smlouvy o smlouvách budoucích pro české firmy,

Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036.

"Státní rozpočty budou muset počítat v dalších zhruba 15 letech s realizací tohoto projektu právě v situaci, kdy český stát přebírá 80 procent vlastnictví na projektu Elektrárny Dukovany II," řekl dnes v pořadu Vlček.

Společnosti ČEZ má zůstat 20procentní podíl. Stát má podle Vlčka pro projekt připravený finanční kalendář. V následujících čtyřech letech počítá s dalšími projekčními pracemi tak, aby mohla začít samotná výstavba jaderných bloků, dodal.

Místopředseda poslaneckého klubu ANO Patrik Nacher dostavbu Dukovan vítá. V pořadu však kritizoval absenci garance subdodávek pro české firmy ve finální smlouvě přímo s korejskou KHNP. Diskutovaných 30 procent považuje za nedostatečné. Podle ekonomky Markéty Šichtařové (Svobodní s SPD) nové jaderné bloky pouze nahradí stávající bloky, které dosluhují, pokud nebude jejich životnost nějak prodloužena. Dostavba Dukovan podle ní ceny energií nezlevní.

Podle Vlčka budou při podpisu smlouvy s KHNP připraveny také smlouvy o smlouvách budoucích pro české firmy, například na turbínový ostrov. "Jsme na té hranici 30 procent," dodal Vlček. Další zakázky podle něj českým firmám zajistí navazující projekty. "V regionu Třebíčska jsou v realizaci dopravní stavby, investice za zhruba 15 miliard korun, na kterých se primárně budou podílet a podílí už dnes české firmy," řekl Vlček. Celkový cíl zapojení tuzemských podniků ve výši 60 procent z celého projektu přitom považuje za reálný a dosažitelný.

Podpisu smlouvy s Korejci ve středu 7. května by podle Vlčka už nemělo nic bránit. Francouzská společnost EDF přitom podala u Krajského soudu v Brně žalobu proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zamítl její námitky k jadernému tendru na nové bloky v Dukovanech. "Nemám informaci o tom, že by tam mělo být nějaké ohrožení nebo zpoždění," uvedl Vlček.

O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou EDF. Dalšího uchazeče, společnost Westinghouse, ze soutěže vyřadila už dříve.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Honza Nedvěd
4. květen 2025, 21:02

Když byly FVE drahé, Česko do nich investovalo snad nejvíc na světě v daném roce. Teď když je drahé jádro, investujeme do něj. Jsme zcela prokazatelně státem velmi málo chytrých lidí. Toto rozhodnutí, investovat do jádra bude do konce desetiletí vypadat úplně hloupě. Podobně hloupě jako solární boom z roku 2010.

Co by bylo chytré? Především investovat do funkčního trhu. Aby každý, kdo se chce přizpůsobit, měl přístup k elektřině za levné spotové ceny. Například.

Josef
4. květen 2025, 22:01

V podmínkách ČR máte jen FVE , nic reálně stavět ve velké už nejde i když byste postavil 30GW ve FVE pak to stejně povede k tomu ,že v zimě budou dávat jen naprostý zlomek potřebné energie , takže když se chcete zbavit fosilních paliv potřebujete jádro. Tím máte dost energie bez ohledu na počasí a mraky tepla pro vytápění měst. Všechny ostatní cesty ,které jsou alternativní k tomuto postupu typu akumulace elektřiny do vodíku nebo umělého zemního ( elektřinu dovážet v létě , kdy je levná ) , nebo akumulovat teplo do hornin vedou na mnohem vyšší koncové ceny než stavba JE.

Jinak spotové tarify jsou dobré , pro někoho kdo třeba ohřívá vodu elektřinou , ten ušetří , ale ne pro někoho kdo má tepelné čerpadlo , protože jak je v létě burza levná tak je v zimě drahá. Spotový tarif bude mít jednou téměř každý , protože nic jiného mu nikdo nebude chtít dát... :)

Jarda
4. květen 2025, 21:33

"V regionu Třebíčska jsou v realizaci dopravní stavby, investice za zhruba 15 miliard korun"

To nebude zahrnuto v nabídkové ceně od KHNP a jsou to další náklady spojené s JEDUII.

Antonín Mikeš
4. květen 2025, 21:45

Ty dopravní stavby se použijou jen jednou? To abychom do toho započítali i opravenou D1.

Emil
4. květen 2025, 21:55

Nebojte, budou se po těch dopravních stavbách vozit i větrníky, kde to taky zahrnuté nebude.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se